Udostępnij ten artykuł.

Andalusian ratonero dog

Małe i średnie teriery, których głównym zadaniem jest tępienie szczurów, myszy i innych szkodników, na przestrzeni wieków odgrywały bardzo istotną rolę. Na całym świecie wykorzystywano predyspozycje poszczególnych ras, ich walory fizyczne, a także nieustępliwy charakter do walki z plagami gryzoni. Tak oto zrodziła się rasa Andalusian ratonero dog. Ten średniej wielkości terier to znany i ceniony „czyściciel” andaluzyjskich winnic, który z wielkim poświęceniem chroni je przed plagami szczurów. Poznaj rasę określaną na świecie także jako Andalusian Ratter i dowiedz się skąd jej wielka skuteczność w walce z gryzoniami.

Andalusian ratonero – wygląd

Andalusian mouse-hunting dog (andaluzyjski łowca myszy), to pies średniej wielkości, osiągający wysokość w kłębie ok. 25-42 cm. Z wyglądu przypomina Jack Russel Terriera. Jest psem niezwykle zwinnym i bardzo aktywnym. Jego delikatna budowa to jedynie pozory – w rzeczywistości pies ten jest niezwykle wysportowany. Posiada głowę o kształcie zbliżonym do trójkąta z lekko spłaszczoną mózgoczaszką. Kufa psa jest wydłużona, dzięki czemu może on tropić i węszyć nawet w ciasnych zakamarkach. W lokalizowaniu gryzoni z pewnością pomagają mu także dość długie uszy, lekko zgięte w górnej części. Oczy psa mają zazwyczaj ciemną barwę. Ogon o długości ok. ¼ długości ciała. Andalusian ratonero dog jest psem o średniej długości sierści. Jego okrywa włosowa jest dość gęsta i najczęściej posiada jasną barwę. Niezwykle popularne są trójkolorowe ślady w okolicach twarzy psa (brązowe białe, czarne). Brwi psa zwykle są brązowe, maska czarna. Mimo dość szczupłej budowy, Andalusian ratonero dog jest niezwykle aktywny i charakteryzuje go spora wytrzymałość. Odporny zarówno na intensywny wysiłek fizyczny, jak i na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Historia rasy

Aby zrozumieć i lepiej poznać historię rasy oraz sam powód jej powstania, przenieśmy się na chwilę do słonecznej Andaluzji. Ten hiszpański region słynie na całym świecie z produkcji wina. Andaluzyjskie winnice rozsławiają obszar nie tylko w Europie, ale także poza nią, a wino przygotowywane według lokalnych receptur od wielu wieków gości na naszych stołach. Co wspólnego ma Andalusian ratonero dog z produkcją wina w Sewilli? Jak się okazuje – całkiem sporo. Jedną z głównych bolączek lokalnych winnic od zawsze były plagi szczurów, myszy i innych gryzoni, grasujących między beczkami z winem. Specyfika miejsca, jakim jest winiarnia, wymagała naturalnych i skutecznych rozwiązań, by zapobiegać niszczeniu wina.

Pomysł, aby stworzyć rasę psa o niewielkich rozmiarach, zwinnego i szybkiego, który wytropi i unicestwi gryzonie, okazał się strzałem w dziesiątkę. Selekcja odpowiednich ras do krzyżowania trwała długo, gdyż hodowcom zależało na tym, by nowo powstała rasa charakteryzowała się nie tylko odpowiednimi warunkami fizycznymi i odwagą, ale także dobrym zdrowiem, podatnością na szkolenie oraz innymi parametrami. W związku z tym lokalne rasy psów zaczęto krzyżować z Fox terrierami, które trafiły do Andaluzji razem z angielskimi kupcami.

W ten sposób powstała rasa Andalusian ratonero dog, która do dnia dzisiejszego strzeże hiszpańskich winnic przed szczurami, myszami i gryzoniami. W 1993 roku powstał pierwszy klub skupiający hodowców rasy terierów andaluzyjskich, zaś hiszpańskie ministerstwo rolnictwa uznało Andalusian ratonero za rdzenną hiszpańską rasę psów. Jeśli jednak marzy nam się szczenię tej rasy, warto dokładnie sprawdzić jego rodowód i pochodzenie, gdyż biorąc pod uwagę popularność psów w Hiszpanii, wielu hodowców próbuje szybko się dorobić, sprzedając ludziom niekoniecznie czysto rasowe psy.

Charakter i zdrowie

Rasa ta charakteryzuje się bardzo dobrym zdrowiem, a jej głównymi atutami są wspomniane wcześniej żywotność i odporność na trudne warunki. Należy mieć na uwadze fakt, że szczury i myszy to gryzonie, mogące roznosić wiele groźnych chorób, co pokazuje, jak ważne jest odpowiednie zdrowie w przypadku psów polujących na takie zwierzęta. W przypadku rasy Andalusian ratonero dog praktycznie nie odnotowuje się charakterystycznych dolegliwości oraz chorób.. Psy charakteryzuje długowieczność – mogą one żyć nawet 15 lat w dobrym zdrowiu, sprawności i kondycji fizycznej.

Jak przystało na teriera, Andalusian ratonero dog jest psem niezwykle aktywnym, zdecydowanym i pewnym siebie. Te niewielkie psy tropiące charakteryzuje ogromne serce i charakter, którego pozazdrościć mogą mu często większe i lepiej zbudowane psy. Strażnik andaluzyjskich winnic charakteryzuje się przede wszystkim zamiłowaniem do aktywności. Uwielbiam polowanie i doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak istotną rolę ma do odegrania. Poluje więc z pasją, poświeceniem i wielkim zaangażowaniem. Ilością unicestwianych gryzoni może imponować, podobnie jak wiele innych ras terierów i małych psów na szczury.

Jest to pies niezwykle przyjazny i spokojny w stosunku do ludzi. Lubi dzieci i kocha zabawy z nimi. W trakcie szkolenia może uwydatnić się jego upór, mający swoje źródło w poczuciu własnej wartości. Mimo tego Andalusian ratonero dog pozostaje psem o niezwykle pogodnym usposobieniu i dużym temperamencie. Będzie zarówno doskonałym opiekunem, jak i świetnym towarzyszem. Warunkiem koniecznym dla prawidłowego rozwoju psa są długie spacery, dlatego posiadając przedstawiciela tej rasy, powinniśmy być przygotowani na częste wyjścia. W stosunku do innych psów zazwyczaj zachowuje się spokojnie i nie wykazuje nadpobudliwości.

Z uwagi na swój niewielki rozmiar, Andalusian ratonero dog będzie doskonałym pomysłem na psa do małego mieszkania. Warunkiem zaporowym może okazać się jednak cena. Za szczeniaka musimy zapłacić w Hiszpanii ok. 500 Euro. Jednak unikatowy charakter i ogromne pokłady uroku osobistego, drzemiące w tym niewielkim psie sprawiają, że rasa ta jest warta każdych pieniędzy.

Tagi artykułu: