Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Angielski Coonhound (Redtick Coonhound)

Historia rasy

Rasa Angielski Coonhound (English Coonhound) powstała w XX wiek w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Bezpośrednimi potomkami czworonogów były Amerykańskie i Angielskie Foxhounds oraz lokalnie występujące rasy psów. Angielskie Foxhounds trafiły do Ameryki Północnej wraz z brytyjskimi osadnikami w XVII i XVIII wieku. Rasa została pierwotnie zarejestrowana jako English Fox and Coonhound, zanim doszło do wewnętrznego podziału na sześć odmian Coonhoundów. W latach 40. XX w. United Kennel Club z Bluetick uznał Angielskie Coonhoundy za oficjalną rasę i wpisał na swoją listę rejestrową. Psy wykorzystywane są do polowań na szopy nadaje się również do polowania na lisy oraz niedźwiedzie.

kufa psa rasy angielski coonhound

kufa angielskiego coonhounda

Wygląd

Angielski Coonhound to pies mocnej budowy i nieco powolnych ruchach.  Głowa szeroka między uszami, dobrej długości. Czaszka lekko wypukła. Kufa długa, głęboka i kwadratowa. Stop dobrze zdefiniowany, choć umiarkowany. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy dość duże i niezbyt szeroko rozstawione; kolor ciemnobrązowy. Nos duży o dobrze rozwartych nozdrzach. Uszy ustawione dość nisko, miękkie w dotyku, dość długie, sięgające niemal do nosa gdy wyciągnięte do przodu. Szyja ładnie umięśniona, średniej długości, zwężająca się lekko w kierunku głowy. Kończyny przednie dobrze rozstawione, proste i silne, o mocnym kośćcu. Nadgarstki niemal pionowe. Długość ramienia od łokcia do ziemi stanowi około połowę wysokości w kłębie. Pochylone ramiona silnie umięśnione. Pierś głęboka, sięgająca do łokci. Żebra dobrze wysklepione. Grzbiet prosty, mocny. Górna linia nieco wyższa niż w kłębie na biodrach. Brzuch silnie umięśniony i lekko wypukły. Uda i biodra silnie umięśnione, pokazujące, napęd i siłę. Stawy kolanowe grube i o dobrym kątowaniu. Staw skokowy umiarkowanie kątowany. Śródstopia mocne i proste, patrząc od tyłu. Wilcze pazury usuwane. Łapy o dobrze wysklepionych palcach i mocnych paznokciach. Ogon średniej długości, niezbyt obficie owłosiony.  Umaszczenie najczęściej czerwono-białe, tzw. czerwono-dropiate. Dopuszcza się także: czarno-palono-białe, błękitne, biało-złote i palone z białym. Sierść twarda i krótka.
Dorosłe psy osiągają od 53 do 69 cm wysokości w kłębie. Waga ciała waha się w granicach 18-30 kg. Angielski Coonhound to rasa psów, należąca do grupy psów gończych.

Temperament

Aby szkolić Angielskiego Coonhounda, trzeba mieć twardą rękę i dużo cierpliwości. Jako przywódcy stada musimy być spokojni, pewni siebie i – co najważniejsze – konsekwentni, w innym wypadku psy natychmiast wyczują naszą słabość i spróbują przejąć rolę samców alfa w domowej hierarchii. Coonhoundy dość łatwo się rozpraszają i wolno uczą nowych komend; jest to dość frustrujące, ale nie warto się zrażać – jeżeli już złapią sens ćwiczenia, będą je wykonywać po każdej komendzie. Bardzo ważna jest odpowiednia motywacja; znudzony pies będzie niechętnie uczył się nowych umiejętności i może okazać się nieposłuszny.

Angielski coonhoundy na polowaniu

Angielskie coonhoundy na polowaniu

Angielskie coonhoundy, jako typowe psy myśliwskie, uwielbiają dwie rzeczy: odkrywanie  i śledzenie, z zapałem będą śledzić każdy ciekawy zapach i dźwięk. Kochają wędrówki, a spuszczone ze smyczy mogą rzucić się w pogoń za interesującym obiektem. Nawoływania właściciela są wówczas bezcelowe – psy skupią się wyłącznie na pogoni i nie zainteresują „wariacją” opiekuna. Nawet jeżeli właściciele mają zamiar trzymać psa w ogrodzonym obszarze, powinni mieć w pamięci, że czworonóg będzie próbował uciec. Warto przy tym dodać, że rasa ma dość duże zapotrzebowanie na ruch, ale i tak ulubioną formą aktywności będzie dlań leżenie na kanapie.

Coonhoundy uwielbiają szczekać i są bardzo głośne. Rasa jest znana z długich serii poszczekiwań i przeciągłego wycia. Psy wyją zarówno jeśli są na tropie ofiary, jak i w momencie gdy ktoś obcy podchodzi do drzwi. Oczywiście wszystkie te wady rekompensuje gros zalet. Angielski Coonhound jest kochający, lojalny i zawsze chętny do pomocy. Rasa ma również wiele miłości do dzieci w każdym wieku, o ile przebywają z nimi od najmłodszych lat. Angielski Coonhound jest także wspaniałym psem stróżującym, niemniej nie nadaje się na obrońcę domu.

Zabawa Angielskich coonhoundów

Zabawa Angielskich coonhoundów

Zdrowie i pielęgnacja

Najczęstszymi problemami zdrowotnymi w obrębie rasy są: dysplazja stawu biodrowego, zakażenia uszu, progresywny zanik siatkówki (PRA) i polyradiculoneuritis. Angielski Coonhound żyje średnio od 11 do 12 lat. Krótka sierść jest łatwa w pielęgnacji.

Wysokość: Angielskie Coonhound osiągają od 22 do 27 cali (56-69 cm) wysokości w kłębie. Suki są nieco mniejsze i mierzą od 21 do 25 cali (53-64 cm).

Waga: Waga psa powinna być proporcjonalna do jego wysokości w kłębie.

Umaszczenie: Płaszcze występują w trzech różnych kolorach i wzorach. Najczęstszym typem umaszczenia jest "redtick", czyli czerwono-dropiate.

Zdrowie: Psy nie są szczególnie chorowite. Najpowszechniejszym schorzeniem jest dysplazja stawów biodrowych.
Pielęgnacja: Psy nie wymagają wzmożonej pielęgnacji.

Rodzina: Angielskie Coonhound wymagają intensywnego szkolenia. Rasa powinna przejść trening z zakresu posłuszeństwa. Niezalecana osobom niedoświadczonym. Psy są wierne i lojalne swoim właścicielom.

Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone

Angielski coonhoud na wystawie psów rasowych

Inne nazwy: English Coonhound, Redtick Coonhound

Tagi artykułu: