Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Ariegeois (Ariegois, Ariege Hound)

Ariegeois (Ariegois) to rasa psów, która zaliczana jest do sekcji psów gończych, o średniej wielkości. Pochodzi on z Francji, a dokładniej z miejscowości Ariege i stąd właśnie pochodzi jego nazwa rasy, a jego przodkami są Duży gończy gaskoński oraz Gascon Saintongeois. Dawniej używany on był, jako pies myśliwski do polowania na zające, w północnej części Pirenejów, ale II wojna światowa sprawiła, że tych psów było bardzo mało, dopiero w latach 70 – tych udało się ją powiększyć.

Dosyć lekka budowa tego psa, a także doskonały węch sprawiają, że idealnie potrafi on się sprawdzić podczas polowań na drobną zwierzynę, w warunkach górskich oraz suchych. 

Psy Ariegeois

Psy Ariegeois, fot. Simon Wilkinson

Wygląd

Ariegeois to lekki pies, średnich rozmiarów, elegancki i dystyngowany. Czaszka widziana od przodu jest lekko wysklepiona, niezbyt szeroka. Guz potyliczny słabo zaznaczony. Tylna część czaszki widziana z góry ma lekko owalny kształt. Czoło pełne. Łuki brwiowe słabo zaznaczone. Stop słabo zaznaczony. Nos czarny, dobrze rozwinięty, nozdrza rozwarte. Wargi napięte, raczej cienkie. Warga górna dokładnie przykrywa żuchwę; profil kufy nie może być spiczasty. Kufa prosta lub z lekkim garbonosem, o długości równej długości czaszki. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Siekacze osadzone prostopadle do szczęk. Policzki suche. Oczy duże, brązowe; powieki ścisłe. Spojrzenie bystre. Uszy cienkie, sprężyste, pofałdowane, sięgające do nasady wierzchołka nosa; nie wystające poza. Uszy wąskie u nasady, osadzone tuż poniżej linii oczu. Szyja lekka, raczej szczupła, długa, lekko wysklepiona. Grzbiet mocno umięśniony i zwarty. Lędźwie dobrze związane, lekko wysklepione.

Zad dość poziomy. Klatka piersiowa długa, średniej szerokości, sięgająca do łokci. Żebra długie, umiarkowanie wysklepione. Brzuch lekko podkasany, boki płaskie. Ogon dobrze osadzony, cienki na końcu, sięgający do stawu skokowego. Noszony wesoło, szablasto wygięty ku górze. Kończyny przednie mocne. Łopatki średnio ukośne, umięśnione, ale niezbyt ciężkie. Łokcie przylegające do tułowia. Kończyny tylne proporcjonalne. Uda dość długie i umięśnione. Stawy skokowe ustawione równolegle do osi tułowia, osadzone dość nisko. Łapy owalne i wydłużone z suchymi i zwartymi palcami. Opuszki i pazury czarne. Skóra cienka, sprężysta, niezbyt silnie przylegająca do tułowia. Śluzówki czarne. Sierść krótka, delikatna i zwarta. Dopuszczalne umaszczenie białe z czysto czarnymi łatami o wyraźnie odgraniczonych konturach; niekiedy cętkowane. Lekkie podpalania występują na policzkach i nad oczami.
Dorosłe psy osiągają od 52 do 58 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 50 do 56 cm. Waga proporcjonalna do wzrostu.

Koszyczek ze szczeniakami rasy Ariegeois

szczeniaki Ariege Hound

Temperament

Ariegeois jest wytrzymałym, zdyscyplinowanym i podatnym na szkolenia czworonogiem, który doskonale dogaduje się z innymi psami. Jest bystry i czujny, a odpowiednio wyszkolony może stać się wspaniałym towarzyszem myśliwego. Umie pracować w grupie i nie wchodzi w konflikty z innymi psami. Jest posłuszny, wierny i spokojny. Kocha swojego właściciela i wszystkich członków rodziny; dobrze dogaduje się z dziećmi, chociaż kontakty z bardzo małymi dziećmi powinny odbywać się pod nadzorem. Ma ogromne zapotrzebowanie na ruch i raczej ciężko znosi życie w miastach. Przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy i trwać ok. godziny. W czasie przechadzek wskazane jest aktywizowanie psa i odpowiednia stymulacja psychoruchowa.

Zdrowie i Pielęgnacja

Ariegeois żyją średnio 8-10 lat; są raczej odporne na różne choroby i dolegliwości. Ich sierść jest łatwa w pielęgnacji.

Grupa psów myśliwskich rasy Ariegeois

grupa psów Ariegeois

Wysokość: Dorosłe psy osiągają od 52 do 58 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 50 do 56 cm.

Waga: Waga proporcjonalna do wzrostu.

Umaszczenie: Dopuszczalne umaszczenie białe z czysto czarnymi łatami o wyraźnie odgraniczonych konturach; niekiedy cętkowane. Lekkie podpalania występują na policzkach i nad oczami.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa.

Pielęgnacja: Wystarczy okazjonalne przeczesywanie sierści.

Rodzina:  Wierne i oddane właścicielowi. Łatwo poddają się szkoleniu. Mają ogromne zapotrzebowanie na ruch. Raczej źle znoszą życie w mieście. Tolerują dzieci i inne zwierzęta domowe. Nie są konfliktowe.

Inne nazwy : Briquet du Midi (dawna), Ariégois

Klasyfikacja FCI grupa VI, sekcja 1, nr wzorca 20. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: