Udostępnij ten artykuł.

Atak psa na człowieka

Pies jest zwierzęciem drapieżnym i każdy musi liczyć się z tym, że nawet pies domowy może nagle zaatakować i nie ma na to żadnej reguły, bo tak samo może ugryźć malutki piesek, który wygląda niewinnie czy duży pies, który już odstrasza swoją posturą.

Do końca nieznana jest psychika psa, dlatego nigdy nie możemy być pewni, że akurat nasz pies nie jest agresywny i na pewno nie zaatakuje, ponieważ może zdarzyć się jakaś sytuacja, w której pies może zbyt nerwowo zareagować. Psy z reguły mają tak skonstruowaną psychikę, że z natury są stymulowane do walki oraz do rywalizowania. Często spotykanym zjawiskiem jest malutki pies, który jest za ogrodzeniem i okropnie szczeka i warczy na przechodzących ludzi. Jeśli taki mały czworonóg może narobić tyle hałasu i wydawać się groźnym to, co dopiero duży, potężnej postury pies.

Atak psa i reguły

Nie ma także żadnej reguły, która by mogła ustrzec przed atakiem psa na człowieka, bo każdy pies jest innym, indywidualnym osobnikiem, który na daną sytuację może zareagować całkiem inaczej niż byśmy się tego spodziewali.

Atak psa na dziecko

Najbardziej narażone na ataki psów narażone są dzieci, ponieważ są ona bardzo ufne i z pewnością podchodzą nawet do niezbyt znanych im psów, aby pogłaskać czy pobawić się z takim psiakiem, ale też, dlatego, że dzieci wiele zachowań traktują jak zabawę, a pies niekoniecznie. Psy nie lubią jak się je ciągnie za sierść czy ogon, co dzieci bardzo często czynią i wtedy właśnie czworonóg może zareagować zbyt agresywnie i wyrządzić dziecku krzywdę. Można, choć w części ustrzec dziecko przed taką sytuację, jeśli przy kontaktach z pupilem będzie obecna dorosła osoba, a także jak będziemy tłumaczyć naszej pociesze, czego piesek może nie lubić i może mu sprawiać ból.

Dobrze byłoby również nauczyć dziecko zachowania podczas ataku psa, bo to może uchronić je czasem nawet przed śmiertelnymi atakami. Dziecko, gdy zauważy, że zbliża się do niego duży, groźnie wyglądający pies powinno natychmiast stanąć w bezruchu, z łokciami umieszczonym przy piersi a pięściami pod brodą. Pod żadnym pozorem nie powinien patrzeć psu w oczy, uciekać ani wykonywać żadnych nagłych ruchów tylko ostrożnie, małymi kroczkami się wycofywać. Jeżeli jednak pies zaatakuje to dziecko powinno się osłonić to, co akurat w danym momencie ma pod ręką, czyli może to być tornister, kurtka a nawet rower. Jeśli pies wywróci dziecko to od razu powinno się ono zwinąć w kłębek i nieruchomo leżeć, a jego twarz powinna znajdować się przy ziemi, nogi koniecznie muszą być złączone, pięści umieszczone na karku, a uszy zasłonięte. Pies przeważnie zniechęcą się przed atakiem widząc taką pozycję i nastawienie i raczej powinien odejść.

Pies potrafi wyczuć strach, więc jeśli zauważymy groźnie wyglądającego psa nagle się przestraszymy i obleje nas tak zwany zimny pot, to wtedy nasz zapach się zmienia, a pies niestety od razu to wyczuje i będzie go to drażniło. Jeśli pies jest już wrogo nastawiony to taka reakcja tylko jeszcze bardziej sprowokuje go do zaatakowania. Dlatego starajmy się zachować tak zwaną zimną krew, bo tylko opanowanie może ustrzec nas przed niepotrzebną agresją, bo bardzo często się tak zdarza, że pies biegnie za nami tylko po to, aby się po prostu przywitać czy pobawić nie zawsze chce od razu atakować, ale nawet w takich sytuacjach, gdy zachowamy się nieodpowiednio to pies może przyjąć również postawę obronną a to tylko pogorszy całą sytuację. Obojętnie, jakie zwierzę także i pies mało, kiedy atakuje bez konkretnej przyczyny, choć nam się czasem wydaje, że tak właśnie było. Przeważnie zostaje on sprowokowany do takiego zachowania przez zupełnie niezdającego sobie z tego sprawy człowieka. Zwykły, na nic niechorujący pies nie powinien bez potrzeby szczerzyć zębów i atakować normalnie zachowujących się ludzi, ale niestety czasem się to zdarza, dlatego zaznajomienie się z powodami takich mogących wystąpić reakcji może pozwolić nam na uniknięcie niebezpieczeństwa.

Atak psa i podstawowe zasady

Bardzo ważne jest, aby przy wszelkich kontaktach z jakimikolwiek psami pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, czyli:

  • Nie powinno się zbliżać ani głaskać obcego psa bez wyraźnej zgody jego właściciela;
  • Nie wolno samemu wchodzić na żaden teren, który jest pilnowany przez psa, ani wkładać ręki czy innych przedmiotów przez płot, balustradę balkonu czy do samochodu, bo to też odbierane jest przez psa, jako wtargnięcie na jego teren;
  •  Nie można drażnić psa poprzez rzucanie w niego kamieniami, patykami czy innymi tego typu przedmiotami;
  •  Nie można psu wyrządzać żadnej krzywdy, czyli nie wolno ciągnąć psa za uszy, sierść czy ogon;
  • Pod żadnym pozorem nie próbujmy zabierać psu jego zdobyczy, czyli jedzenia, zabawki, piłki itp. przedmiotów;
  • Nie można znienacka i gwałtownie dotykać żadnego psa;
  • Nie zabieramy suce szczeniąt;
  • Nie możemy panicznie i gwałtownie uciekać przed zbliżającym się do nas psem i to obojętnie czy jesteśmy na rowerze czy po prostu biegniemy.

Czasem zdarza się, że ludzi myślą, że niektóre zachowania mogą ustrzec ich przed atakiem, ale niestety niektóre zachowania są całkowicie odwrotnie odbierane przez czworonoga. Do takiej sytuacji właśnie należy podnoszenie rąk, ponieważ czasem taka sytuacja może wydawać się psu zagrożeniem, bo mógł on być kiedyś bity i podniesienie ręki właśnie będzie mu się z tym kojarzyć i wtedy jest to całkowite normalne zachowanie dla niego, jeśli będzie próbował się przed tym obronić. Dlatego starajmy się unikać podnoszenia ręki tylko powinniśmy trzymać je przy sobie.

Tagi artykułu: