Udostępnij ten artykuł.

Aussiedoodle, urocza krzyżówka owczarka australijskiego i pudla

Aussiedoodle to hybryda stworzona w wyniku skrzyżowania owczarka australijskiego i pudla. Nie wszystkie szczenięta dziedziczą jednakowe cechy od rodziców; u niektórych ujawnia się bowiem więcej cech upodobniających je do pudla, u innych zaś – więcej atrybutów australijskiego pasterza. Może to zatem prowadzić do zróżnicowania pomiędzy aussiedoodles (nawet tego samego miotu), co jest głównym powodem, dla którego rasa nie jest akceptowana przez większość klubów kynologicznych.

Hodowcy często zakładają, że mieszaniec będzie łączył najlepsze cechy dwóch lub większej liczby ras. Niestety, genetyka nie działa w ten sposób i nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, czy dany osobnik rzeczywiście posiądzie wyłącznie najlepsze cechy swoich rodziców. Jest to tym bardziej kłopotliwe, gdy suka i pies kwalifikują się z dwóch różnych ras… Ale cóż, nie o tym jest dzisiejszy artykuł – przejdźmy więc do sedna i skupmy się Aussiedoodle!

Aussiedoodle, urocza krzyżówka owczarka australijskiego i pudla

aussiedoodle (szaro biały pies) i krom dog

Temperament aussiedoodle

Nasza urocza krzyżówka owczarka australijskiego i pudla z pewnością przypadnie do gustu osobom, które lubią psy aktywne, żądne zabawy i inteligentne. Aussiedoodle to urodzeni sportowcy! W lot łapią nowe komendy i chętnie uczestniczą we wspólnych zabawach z właścicielem. Sprawdzą się także w typowo psich sportach m.in. flyballu, konkursach posłuszeństwa oraz frisbee. Mogą być także wykorzystywane do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Przebywanie wśród ludzi sprawia im niebywałą frajdę i mobilizuje do efektywnego działania. Jeżeli chcemy nawiązać szczególną więź z naszym podopiecznym, włączajmy go do codziennych prac.

Nauczmy go znajdować i przynosić różne rzeczy, włączać lub wyłączać światło, bądź też angażować w codzienne czynności, np. bieganie czy jazdę na rowerze. Wybiegany i zmęczony pies aussiedoodle będzie spokojny i nie ujawni skłonności destrukcyjnych.

pies aussiedoodle

Aussiedoodle na łączce

Rasa aussiedoodle jest odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi. Psy nie wykazują najmniejszych skłonności do agresji. Są niezwykle spokojne i tolerancyjne, dlatego nie ma obawy, że zaatakują malucha w czasie wspólnej zabawy. Wymagają podstawowego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Aussiedoodle bardzo źle reagują na agresywne metody szkoleniowe i krzyki.

Czy aussiedoodle jest rasą hipoalergiczną?

Pudle mają reputację psów hipoalergicznych, co oznacza, że są tolerowane przez ludzi, którzy mają alergię na psią sierść. Jako że w aussich płynie krew pudla, niektórzy hodowcy promują rasę jako hipoalergiczną. Nie zamierzamy kłócić się z tą tezą ani podważać jej prawdziwości, ale zachęcamy Państwa do samodzielnego myślenia. Wszak nasza hybryda powstała w wyniku skrzyżowania dwóch ras – czy możemy zatem powiedzieć, że jej sierść jest w stu procentach bezpieczna dla alergików? Co więcej, warto pamiętać, że alergie są spowodowane nie tyle przez sierść psa (minimalna liczba przypadków), co martwe komórki skóry, które są wydalane przez wszystkie psy. Nie istnieją naukowe dowody świadczące, że jakaś rasa lub hybryda jest bardziej lub mniej alergenna niż jakakolwiek inna rasa, inny pies.

krzyżówka owczarka australijskiego i pudla aussiedoole

Aussiedoodle fot. F.D.Richards

Tagi artykułu: