Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Australian Cattle Dog (Australijski pies pasterski)

Australian Cattle Dog (Australijski pies pasterski) jest to jedna z ras psów, która należy do psów pasterskich oraz zaganiających, została ona zaklasyfikowana do sekcji psów zaganiających, o typie wilkowatym.

Rasa tego psa pochodzi z Australii, tam w obecnych czasach używane są one, jako pies zaganiający i doskonale w tej roli się sprawdzają. Zostały stworzone w wyniku skrzyżowania krótkowłosego collie marmurkowego z dingo, dalmatyńczykiem, kelpie i bulteriera.

Szczenięta Australian cattle dog od razu po przyjściu na świat są całkowicie białe, tak samo jak to ma miejsce u dalmatyńczyków. Wraz z dorastaniem ich ubarwienie się zmienia, powstają czerwone lub niebieskie plamy. Całkiem już dorosłe psy mają umaszczenie niebieskie lub czerwone dereszowate. Sierść tego psa jest krótka, dosyć sztywna oraz dwuwarstwowa. Wysokość tego psa wynosi od czterdziestu do pięćdziesięciu centymetrów.

pies rasy Australian cattle dog

Jego sylwetka jest dobrze zbudowana, umięśniona, zwarta i proporcjonalna. Australian cattle dog ma szeroką czaszkę, oczy o średniej wielkości, kształtu owalnego i w kolorze ciemnobrązowym. Uszy tego psa są stojące, średniej wielkości, a szczęki bardzo silne z przylegającymi wargami. Żyje dosyć długo. Udowodnione zostało, że pies właśnie tej rasy, który nazywał się Bluey zmarł mając 29 lat i 5 miesięcy, a było to w 1939 roku.

Najczęstsze choroby i dolegliwości Australian cattle dog

Rasa psów Australian cattle dog raczej nie choruje na żadne choroby genetyczne. Jest to dosyć odporny pies na wszelkie choroby wewnętrzne, a także na alergie skórne, ale znane są zachorowania na takie choroby jak: zwichnięcie soczewki, zaćma, kamica cystynowa oraz wrodzona głuchota.


  • Australian Cattle Dog

  • Australian Cattle Dog

  • Australian Cattle Dog

Wady i zalety Australian Cattle Dog

Australian cattle dog to pies bardzo silny oraz zwinny, może być świetnym psem pracującym. Potrzebuje nie tylko zajęć fizycznych, ale również dużej ilości zajęć intelektualnych, psychicznych, a także sporej porcji zadań, które powinien wykonywać samodzielnie. Szybko przywiązuje się do właściciela i uznaje tylko jednego tak zwanego „przewodnika stada”, bezgranicznie mu ufając oraz potrafi mu całkowicie się podporządkować, a zarazem także bardzo przywiązuje się do swojego otoczenia i rodziny swego Pana. Ogromną zaletą psów tej rasy jest ich sierść, która nie wypada i nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu ją wyczesać. Jest psem bardzo czujnym, wytrwałym i naprawdę odważnym. Jego największą zaletą jest również to, że gdy łączą go silne więzi z właścicielem to podczas spacerów potrafi się sam pilnować, od razu wezwany przybiega, nie ma konieczności trzymania go na smyczy. Oczywiście trzeba do niego odpowiednio i stanowczo podejść podczas szkolenia.

rasa psów Australian Cattle Dog

Australian Cattle Dog i dziecko

Jest psem wprost uwielbiającym i całkowicie oddanym swojemu właścicielowi, a także jego rodzinie. Uwielbia zabawy z dziećmi, ale najlepiej jak by to były starsze dzieci. Jeśli chodzi o mniejsze pociechy to mogą się z nim bawić tylko pod opieką osoby dorosłej, gdyż czasem może zareagować zbyt ostro na drażniące go zaczepki. Nie jest to spowodowane żadną agresją, ponieważ nie jest to pies zbyt agresywny, ale jego trochę zuchwałym charakterem.

Inne nazwy to: Australijski pies pasterski, Australian Blue Heeler, Australian Queensland Heeler.

Cena szczeniąt z rodowodem 3500 - 5000 złotych.

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 2. Według klasyfikacji FCI rasa psów podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: