Udostępnij ten artykuł.

Australian Silky (Australian Silky Terrier)

Australian Silky Terrier to rasa psów, która należy do grupy terierów i zaklasyfikowana do sekcji terierów miniaturowych. Pies ten dawniej służył do polowania na szczury, ale obecnie raczej nie łowi on szczurów, czy żmij tylko jest po prostu tak zwaną domową maskotką. Te psy w Polsce jeszcze nadal nie są zbyt często spotykane, choć walorów tego wyjątkowego psa jest naprawdę dużo. Rasa tych psów została stworzona w XIX wieku, a jej wzorzec został ustalony dopiero w 1962 roku. Włos tego psa jest raczej gładki, delikatny i niezwykle błyszczący, jak również jedwabisty w dotyku. Jego długość, od tyłu uszu, do nasady ogona powinna raczej wynosić 13 do 15 cm, ale nie powinna krępować ruchów psa.

Australian Silky Terrier to pies o zwartej budowie, raczej krótko nożny, o średniej długości tułowia i smukłej sylwetce. Dawniej ten pies posiadał dosyć siły, żeby polować na domowe gryzonie. Posiada on bardzo charakterystyczne dla terierów cechy, a między innymi jest on pełen temperamentu, zapału, jak również pies ten jest bystry i niezwykle silny. Te psy przeważnie ważą od 3, 5 kg do 4, 5 kg.

pies australian silky

Australian Silky Terier choroby

Australian Silky Terrier to pies bardzo odporny na choroby oraz to, co najważniejsze jest on długowieczny, ale on również może zachorować na niektóre choroby skóry takie jak: malasezjowe zapalenie skóry, zapalenie naczyń oraz wyłysienie, które związane jest ze szczepieniem przeciwko wściekliźnie, jak również i zespół krótkiego włosa. Natomiast do chorób neurologicznych należą: choroba Gauchera, a także zwyrodnienie gąbczaste. Do chorób układu moczowego, na które może zachorować pies tej rasy należy kamica cystynowa. Jak również może on cierpieć na choroby oczu, takie jak: owrzodzenie rogówki, zaćma oraz postępujący zanik siatkówki.

Australian Silky  wady i zalety

Australian Silky Terrier to pies, który obdarzony jest niezwykle wesołym temperamentem, a oprócz tego jest on na pewno inteligentny, uczuciowym, a także potrafi bezgranicznie oddać się swojemu właścicielowi. Trzeba również pamiętać, że ten pies nie zatracił do końca swojego instynktu myśliwskiego i nadal uwielbia gonić i tępić gryzonie.

Jego sierść, która mieni się wieloma kolorami przede wszystkim nie wymaga zbyt kłopotliwej pielęgnacji i nie jest ona wcale uciążliwa, a więc ten pies idealnie nadaje się dla osób cierpiących na alergię. Nie należy on również do psów zbyt hałaśliwych, a szczeka tylko wtedy, gdy dana sytuacja tego wymaga, na pewno nie ma zbyt dużych zdolności obronnych. Jest on psem, który nie przysparza problemów w wychowaniu, jak również bardzo szybko się uczy i nie jest on złośliwy.


  • Australian Silky Terrier

  • Australian Silky Terrier

  • Australian Silky Terrier

Australian Silky Terrier a dziecko

Australian Silky Terrier to rasa psa, która raczej dobrze dogaduje się z dziećmi i może być dla nich wspaniałym towarzyszem do zabaw. Trzeba jednak pamiętać, żeby nauczyć swoje dziecko, że pies ten nie jest zabawką, a szarpanie go za jego sierść na pewno nie będzie dla psa przyjemne, co na pewno zacznie okazywać psy tej rasy raczej nie są polecane się dzieci bardzo małych, poniżej 8 roku życia. Gwałtowne ruchy, niedelikatne pieszczoty, nieostrożność, jak również głośne i wysokie dźwięki małych dzieci mogą być dla niego bardzo nieprzyjemne. Pies ten nie odpowie agresją, ale zacznie wycofywać się z kontaktu. Dorosła osoba powinna towarzyszyć dziecku podczas kontaktu z nim i musi nauczyć je odpowiedniego zachowania wobec psiaka.

Inne nazwy : Australian silky, silky terrier, sydney silky

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 1500 do 2000 złotych. Źródło (Olx, Psiaki.net.pl)

Klasyfikacja FCIgrupa III, sekcja 4.

Tagi artykułu: