Australian Silky Terrier (Australijski Silky Terrier)
Australijski Silky Terrier to mały pies w typie terriera. Rasa powstała w Australii, chociaż jej przodkowie wywodzą się z terenów Wielkiej Brytanii. Rasa nosi nazwę Silky Terrier jedynie w Ameryce Północnej; w pozostałej części świata nazywana jest Australian Silky Terrier.
Australian Silky Terrier to mały i kompaktowy czworonóg o krótkich nogach. Jego wysokość w kłębie waha się od 23 do 26 cm (9,1 do 10 cali). Przyjmuje się, że waga u dorosłego osobnika nie powinna być większa niż 4.5 kilograma. Silky posiadają długi, jedwabisty włos. Umaszczenie przybiera różne barwy- począwszy od szarości, poprzez biel i podpalany błękit. Włos psa jest delikatny, lekko opadający i prosty.
Ciało Australian Silky Terriera powinno wpisywać się w kształt prostokąta. Pies jest nieco dłuższy niż wyższy. Długość jego ciała jest o około dwadzieścia procent większa od wysokości w kłębie. Należy pamiętać, że budowa psa jest dostosowana do funkcji, które niegdyś pełnił. Silky’s były wykorzystywane do polowania i zabijania gryzoni i węży, zatem ich ciała musiały być wystarczająco sprężyste i mocne.
Płaszcz psa wymaga regularnej pielęgnacji i czesania. Aby przez długie lata zachowywał swoją strukturę i blask, powinien być regularnie myty przy pomocy szamponu i odżywki. Co jakiś czas należy odwiedzać salon fryzjerski celem przystrzyżenia włosa w okolicy oczu i uszu. W sklepach zoologicznych można znaleźć specjalne produkty kosmetyczne dedykowane psom rasy Yorkshire Terrier i Australijskich Terrierów.
Australijski Silky Terrier ma silną, klinowatą głowę. Oczy są małe, w kształcie migdałów. Według standardów jasne oczy stanowią podstawę do dyskwalifikacji psa. Uszy są małe i noszone prosto. Silky Terrier posiada wysoko osadzony ogon i małe, niemal kocie łapki.
Historia rasy
Przodkami Australijski Silky Terier są Yorkshire Terriery (pierwotnie psy ze Szkocji) i Australian Terriery. Pierwsze próby krzyżowania obydwu ras zostały podjęte w wieku XIX. Początkowo rasa była znana jako Sydney Silky, gdyż większa część populacji przebywała właśnie w Sydney. Silky Terriery od początku były hodowane głównie dla ludzi przebywających w miastach. Miały spełniać rolę maskotek, niemniej część populacji wykorzystywana była do zabijania węży i gryzoni - jak zostało powiedziane na samym początku artykułu.
Aż do 1929 roku standardy rasowe dla australijskiego Terriera, Australian Silky Terriera, Yorkshire Terriera nie zostały jasno określone. Psy reprezentujące trzy różne rasy mogły być urodzone w tym samym miocie. Rasa Silky została uznana przez Australian National Kennel Club w 1958 roku. Widły klasyfikacji amerykańskiej przyporządkowano ją do grupy Toy -, czyli zwierząt ozdobnych i do towarzystwa.
W trakcie II wojny światowej i bezpośrednio po niej żołnierze amerykańscy, stacjonujący w Australii, przyczynili się do sprowadzenia do Stanów Zjednoczonych kilka osobników rasy Australijski Silky Terrier. Fotografie psów, które pojawiły się w amerykańskich pismach w roku 1954 spowodowały wzrost popularności rasy. Setki Silky zostały przywiezione z Australii do Stanów Zjednoczonych. American Kennel Club uznał rasę Silky Terier dopiero w 1959 roku.
Charakter
Wzorzec rasy opisuje idealnego Australian Silky Terriera jako psa temperamentnego, żywotnego, czujnego i aktywnego. Czworonogi uwielbiają aktywny tryb życia. Lubią biegać, bawić się ze swoim właścicielem i przebywać na dużych przestrzeniach. Bardzo dobrze czują się w domach podmiejskich i domach z ogrodem. Mogą jednak żyć także w miastach. Właściciele muszą pamiętać jednak o dostarczeniu psom odpowiedniej ilości rozrywki, a także umożliwieniu im wybiegania się. Zwierzęta, które przebywają zbyt długo w zamkniętych pomieszczeniach mogę stać się sflaczałe, smutne i pozbawione chęci do życia. Australijskie Silky Terriery przejawiają duże zdolności do szybkiego przyswajania komend. W ostatnim badaniu przeprowadzonym na jednym z amerykańskich uniwersytetów, obejmującym testowanie umiejętności przyswajania informacji wśród 91 ras psów małych i bardzo małych, rasa Silky Terrier została zaklasyfikowana na 20 miejscu rankingu.
Australijskie Silky Terriery to bardzo uczuciowe psy. Uwielbiają siedzieć na kolanach i bawić się z właścicielem.
Pielęgnacja i opieka
Jedwabisty płaszcz Australijskiego Silky Terriera jest bardzo podatny na sploty i maty. Wymaga w związku z tym codziennego szczotkowania i czesania. Opieka nad psami jest bardzo angażująca, dlatego też Silky nie są dedykowane osobom, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia i przez długi czas nie ma ich w domu. Bardzo dużym wyzwaniem dla opiekuna jest utrzymanie czystego, jedwabistego włosa u psów. Aby utrzymać błyszcząca sierść, niezbędnej jest regularne mycie jej szamponem. Korzystanie z szamponu awokado, bądź szamponu owsianego pomoże złagodzić swędzenie i suchość skóry, które bardzo dokuczają tej rasie.
Właściciele powinni również zwrócić szczególną uwagę na zęby swoich pupili. Silky są podatne na choroby dziąseł i zębów, dlatego też niezbędne jest podawanie im odpowiednio zbilansowanej karmy, a także specjalnych kości, które ścierają narastający kamień zębowy.
Tresowanie psów nie jest sprawą skomplikowaną. Australian Silky Terriery mają raczej spokojną naturę i słuchają się właściciela. Jeżeli zobaczymy w zachowaniu psów coś niepokojącego, możemy lekko go zbesztać i pogrozić palcem. Psy źle reagują na krzyki, zatem nie powinniśmy serwować im takiego stresu.
Hodowla psów rasy Australian Silky Terrier w Polsce działa już od dłuższego czasu. Średni koszt zakupu zwierzęcia wynosi 2000 zł.
Wysokość: dorosłe osobniki mają średnio od 23 do 26 centymetrów wysokości w kłębie.
Waga: waga psa nie powinna wykraczać poza granice 3.5-4.5 kg
Umaszczenie: Szczenięta mają na samym początku szatę barwy czarnej lub czarnej podpalanej. Wraz z upływem czasu przybiera ona barwę stalowoniebieską lub srebrzystopodpalaną (rudawą).
Pielęgnacja: prawidłowa pielęgnacja psa opiera się na regularnym szczotkowaniu jego sierści, odbywaniu okresowych wizyt u groomera i myciu włosa przy pomocy szamponu pielęgnacyjnego. Sierść zdrowego psa powinna być błyszcząca i delikatna.
Zdrowie: psy są dość podatne na infekcje, dlatego też spacery w okresie zimowym nie powinny być długie. Warto pamiętać również o regularnym przycinaniu włosa w okolicach uszu i oczy, gdyż może on powodować podrażnienia spojówek i infekcje uszne.
Rodzina: psy są bardzo rodzinne, oddane swoim właścicielom. Dobrze radzą sobie z dziećmi. Tolerują inne zwierzęta. Psy uwielbiają ruch, dlatego też właściciele muszą zapewnić mu odpowiednią ilość spacerów.
Inne nazwy: australian silky, silky terrier, sydney silky
Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 1500 do 2000 złotych Źródło ( Olx, psiaki.net.pl)
Klasyfikacja FCI – grupa III, sekcja 4.