Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Australian Silky Terrier

Australian Silky Terrier (Australijski Silky Terrier)

Australijski Silky Terrier to mały pies w typie terriera. Rasa powstała w Australii, chociaż jej przodkowie wywodzą się z terenów Wielkiej Brytanii. Rasa nosi nazwę Silky Terrier jedynie w Ameryce Północnej; w pozostałej części świata nazywana jest Australian Silky Terrier.

Australian Silky Terrier to mały i kompaktowy czworonóg o krótkich nogach. Jego wysokość w kłębie waha się od 23 do 26 cm (9,1 do 10 cali). Przyjmuje się, że waga u dorosłego osobnika nie powinna być większa niż 4.5 kilograma. Silky posiadają długi, jedwabisty włos. Umaszczenie przybiera różne barwy- począwszy od szarości, poprzez biel i podpalany błękit. Włos psa jest delikatny, lekko opadający i prosty.

Ciało Australian Silky Terriera powinno wpisywać się w kształt prostokąta. Pies jest nieco dłuższy niż wyższy. Długość jego ciała jest o około dwadzieścia procent większa od wysokości w kłębie. Należy pamiętać, że budowa psa jest dostosowana do funkcji, które niegdyś pełnił. Silky’s były wykorzystywane do polowania i zabijania gryzoni i węży, zatem ich ciała musiały być wystarczająco sprężyste i mocne.
Płaszcz psa wymaga regularnej pielęgnacji i czesania. Aby przez długie lata zachowywał swoją strukturę i blask, powinien być regularnie myty przy pomocy szamponu i odżywki. Co jakiś czas należy odwiedzać salon fryzjerski celem przystrzyżenia włosa w okolicy oczu i uszu. W sklepach zoologicznych można znaleźć specjalne produkty kosmetyczne dedykowane psom rasy Yorkshire Terrier i Australijskich Terrierów.

Australijski Silky Terrier ma silną, klinowatą głowę. Oczy są małe, w kształcie migdałów. Według standardów jasne oczy stanowią podstawę do dyskwalifikacji psa. Uszy są małe i noszone prosto. Silky Terrier posiada wysoko osadzony ogon i małe, niemal kocie łapki.

rasa Australian Silky Terrier

Historia rasy

Przodkami Australijski Silky Terier są Yorkshire Terriery (pierwotnie psy ze Szkocji) i Australian Terriery. Pierwsze próby krzyżowania obydwu ras zostały podjęte w wieku XIX. Początkowo rasa była znana jako Sydney Silky, gdyż większa część populacji przebywała właśnie w Sydney. Silky Terriery od początku były hodowane głównie dla ludzi przebywających w miastach. Miały spełniać rolę maskotek, niemniej część populacji wykorzystywana była do zabijania węży i gryzoni - jak zostało powiedziane na samym początku artykułu.


  • Australian Silky Terrier

  • Australian Silky Terrier
Aż do 1929 roku standardy rasowe dla australijskiego Terriera, Australian Silky Terriera, Yorkshire Terriera nie zostały jasno określone. Psy reprezentujące trzy różne rasy mogły być urodzone w tym samym miocie. Rasa Silky została uznana przez Australian National Kennel Club w 1958 roku. Widły klasyfikacji amerykańskiej przyporządkowano ją do grupy Toy -, czyli zwierząt ozdobnych i do towarzystwa.

W trakcie II wojny światowej i bezpośrednio po niej żołnierze amerykańscy, stacjonujący w Australii, przyczynili się do sprowadzenia do Stanów Zjednoczonych kilka osobników rasy Australijski Silky Terrier. Fotografie psów, które pojawiły się w amerykańskich pismach w roku 1954 spowodowały wzrost popularności rasy. Setki Silky zostały przywiezione z Australii do Stanów Zjednoczonych. American Kennel Club uznał rasę Silky Terier dopiero w 1959 roku.

rasa psa Australian Silky Terrier

Charakter

Wzorzec rasy opisuje idealnego Australian Silky Terriera jako psa temperamentnego, żywotnego, czujnego i aktywnego. Czworonogi uwielbiają aktywny tryb życia. Lubią biegać, bawić się ze swoim właścicielem i przebywać na dużych przestrzeniach. Bardzo dobrze czują się w domach podmiejskich i domach z ogrodem. Mogą jednak żyć także w miastach. Właściciele muszą pamiętać jednak o dostarczeniu psom odpowiedniej ilości rozrywki, a także umożliwieniu im wybiegania się. Zwierzęta, które przebywają zbyt długo w zamkniętych pomieszczeniach mogę stać się sflaczałe, smutne i pozbawione chęci do życia. Australijskie Silky Terriery przejawiają duże zdolności do szybkiego przyswajania komend. W ostatnim badaniu przeprowadzonym na jednym z amerykańskich uniwersytetów, obejmującym testowanie umiejętności przyswajania informacji wśród 91 ras psów małych i bardzo małych, rasa Silky Terrier została zaklasyfikowana na 20 miejscu rankingu.

Australijskie Silky Terriery to bardzo uczuciowe psy. Uwielbiają siedzieć na kolanach i bawić się z właścicielem.

Pielęgnacja i opieka

Jedwabisty płaszcz Australijskiego Silky Terriera jest bardzo podatny na sploty i maty. Wymaga w związku z tym codziennego szczotkowania i czesania. Opieka nad psami jest bardzo angażująca, dlatego też Silky nie są dedykowane osobom, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia i przez długi czas nie ma ich w domu. Bardzo dużym wyzwaniem dla opiekuna jest utrzymanie czystego, jedwabistego włosa u psów. Aby utrzymać błyszcząca sierść, niezbędnej jest regularne mycie jej szamponem. Korzystanie z szamponu awokado, bądź szamponu owsianego pomoże złagodzić swędzenie i suchość skóry, które bardzo dokuczają tej rasie.


  • Australian Silky Terrier

  • Australian Silky Terrier

Właściciele powinni również zwrócić szczególną uwagę na zęby swoich pupili. Silky są podatne na choroby dziąseł i zębów, dlatego też niezbędne jest podawanie im odpowiednio zbilansowanej karmy, a także specjalnych kości, które ścierają narastający kamień zębowy.
Tresowanie psów nie jest sprawą skomplikowaną. Australian Silky Terriery mają raczej spokojną naturę i słuchają się właściciela. Jeżeli zobaczymy w zachowaniu psów coś niepokojącego, możemy lekko go zbesztać i pogrozić palcem. Psy źle reagują na krzyki, zatem nie powinniśmy serwować im takiego stresu.

Hodowla psów rasy Australian Silky Terrier w Polsce działa już od dłuższego czasu. Średni koszt zakupu zwierzęcia wynosi 2000 zł.

suczka Australian Silky Terrier

Wysokość: dorosłe osobniki mają średnio od 23 do 26 centymetrów wysokości w kłębie.

Waga: waga psa nie powinna wykraczać poza granice 3.5-4.5 kg

Umaszczenie: Szczenięta mają na samym początku szatę barwy czarnej lub czarnej podpalanej. Wraz z upływem czasu przybiera ona barwę stalowoniebieską lub srebrzystopodpalaną (rudawą).

Pielęgnacja: prawidłowa pielęgnacja psa opiera się na regularnym szczotkowaniu jego sierści, odbywaniu okresowych wizyt u groomera i myciu włosa przy pomocy szamponu pielęgnacyjnego. Sierść zdrowego psa powinna być błyszcząca i delikatna.

Zdrowie: psy są dość podatne na infekcje, dlatego też spacery w okresie zimowym nie powinny być długie. Warto pamiętać również o regularnym przycinaniu włosa w okolicach uszu i oczy, gdyż może on powodować podrażnienia spojówek i infekcje uszne.

Rodzina: psy są bardzo rodzinne, oddane swoim właścicielom. Dobrze radzą sobie z dziećmi. Tolerują inne zwierzęta. Psy uwielbiają ruch, dlatego też właściciele muszą zapewnić mu odpowiednią ilość spacerów.

Inne nazwy: australian silky, silky terrier, sydney silky

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 1500 do 2000 złotych Źródło ( Olx, psiaki.net.pl)

Klasyfikacja FCIgrupa III, sekcja 4.

Tagi artykułu: