Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Australian stumpy tail cattle dog

Historia

Australian stumpy tail cattle dog, czyli australijski krótko­ogoniasty pies do bydła,  jest blisko spokrewniony z  australian cattle dog. Rzeczywiste pochodzenie rasy nie jest do końca znane. W myśl pierwszej teorii psy powstały na skutek zręcznych działań hodowlanych Thomasa Simpsona Halla, który kojarzył pochodzące z północnej Anglii czworonogi o nazwie  smithfield z australijskimi dingo. Na skutek tych krzyżówek miał powstać Hall’s heeler. Druga teoria głosi, że poganiacz bydła o nazwisku Timmins z Bathurst z Nowej Południowej Walii, wyhodował w tym samym czasie rude psy o krótkich ogonach nazywane Timmins biters. Czworonogi miały ponoć ogromny pociąg do pracy, niemniej nie nadawały się do skutecznego pędzenia bydła, gdyż zbyt mocno podgryzały zwierzęta w pęciny. W wyniku kolejnych prób hodowlanych i kojarzenia psów z krótkowłosym, marmurkowym collie, powstał wszechstronny pies pasterski – bezpośredni przodek stumpy’ego. Współczesne psy posiadają kilka cech świadczących o mieszanej proweniencji: krótki ogon (po Smithfieldach),  rudą maść, siłę i dużą wytrzymałość na trudne warunki pracy (dingo) oraz marmurkowe umaszczenie po collie. Funkcjonująca obecnie nazwa rasy jest stosunkowo świeża, przydana w 2001 roku.

Wygląd

Australian stumpy tail cattle dog to proporcjonalnie zbudowany pies roboczy o sylwetce, która niemal wpisuje się w kształt kwadratu. Czaszka szeroka między uszami, płaska; zwęża się w kierunku oczu. Stop dość lekko zaznaczony. Kufa o umiarkowanej długości, dobrze wypełniona pod oczami, zwężająca się ku końcowi. Szczęki mocne i głębokie. Nos czarny. Zęby mocne, zdrowe i równomiernie rozmieszczone w ciasnym zgryzie nożycowym. Policzki umięśnione. Oczy owalne, średniej wielkości, o żywym, inteligentnym wyrazie; ciemnobrązowe – bez względu na kolor umaszczenia. Uszy dość małe, stojące i ostro zakończone; wysoko osadzone. Szyja gruba i mocno umięśniona, o średniej długości. Grzbiet szeroki, równy i mocny. Lędźwie dobrze umięśnione.

Australian stumpy tail cattle dog

Australian stumpy tail cattle dog na wystawie psów rasowych

Klatka piersiowa o dobrze wysklepionych żebrach; umiarkowanej szerokości. Ogon wysoko osadzony, noszony stosunkowo nisko nad linią grzbietu. Kończyny przednie o mocnym kośćcu i dobrze umięśnione. Łopatki dobrze umięśnione, nie przeładowane, ustawione skośnie. Kończyny tylne mocne i dobrze umięśnione. Uda dość mocne. Stawy kolanowe o umiarkowanym kątowaniu. Stawy skokowe mocne. Łapy mocne i okrągłe. Palce dobrze wysklepione i zwarte. Pazury mocne, krótkie i ciemne. Włos okrywowy krótki, prosty, gęsty i dość twardy w dotyku. Krótki podszerstek. Sierść na szyi tworzy lekką grzywę.  Krótki włos występuje na głowie, nogach i łapach. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są niebieski i rudy przesiany. Dozwolone występowanie czarnych łat na głowie i tułowiu (w przypadku umaszczenia rudego na tułowiu mogą występować mocno rude łaty). Dopuszczalna wysokość w kłębie dla psa wynosi od 46 do 51 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 43 do 48 cm. Optymalna waga wynosi od 16 do 23 kilogramów.

Temperament

Australian stumpy tail cattle dog jest psem rodzinnym, oddanym właścicielowi i posłusznym. Jako, że został wyhodowany do współpracy z człowiekiem, ma ogromną potrzebę bliskości i nie odstępuje opiekuna na krok. Nie znosi samotności, dlatego też nie nadaje się dla osoby, która prowadzi bardzo aktywny tryb życia i jest ciągle zapracowana.  
ASTCD doskonale nadają się dla rodzin z nieco większymi dziećmi. Są zazwyczaj przyjaźnie nastawione do najmłodszych, bardzo delikatne i cierpliwe. Zważywszy na ogromne pokłady energii i skoczność nie powinny pozostawać sam na sam z bardzo małymi dziećmi. Zawsze istnieje ryzyko, że niechcący wyrządzą maluchowi krzywdę. Stumpy kocha dzieci i traktuje je jak własne potomstwo, dlatego też nie toleruje obcych na swoim terenie. Nawet dobrzy znajomi opiekuna mogą zostać oszczekani, dlatego też zaleca się szczególną ostrożność na pierwszych spotkaniach. 

Stumpy jest inteligentny i pojętny, szybko uczy się nowych rzeczy i błyskawicznie reaguje na komendy.  Pomimo niespożytych pokładów energii i ogromnej wytrzymałości, psy nie przejawiają skłonności do włóczęgostwa i  nie oddalają się od właściciela na znaczne odległości. Powróćmy jednak do kwestii aktywności. Stumpy są bardzo energiczne i potrzebują odpowiedniej stymulacji psychoruchowej. Same spacery mogą okazać się niewystarczające. Psy potrzebują wyzwań i możliwości wybawienia się. Dobrze sprawdzają się jako towarzysze górskich wycieczek; przodują także w psich sportach: posłuszeństwa, agility, flyballu czy frisbee. Lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu? Jeździć na rowerze, biegać czy wędrować po górach? To pies dla Ciebie!

Kwestią godną podkreślenia są wrodzone predyspozycje rasy do dominacji. Australian stumpy tail cattle dog potrzebuje opiekuna konsekwentnego, który będzie w stanie przeprowadzić pełne szkolenie z zakresu posłuszeństwa.

Zdrowie

Rasa jest bardzo odporna na trudne warunki klimatyczne, zdrowa i długowieczna. Do najczęściej występujących chorób zaliczyć możemy: progresywny zanik siatkówki, głuchota i niekiedy dysplazja stawów biodrowych.

Pies Australian stumpy tail cattle dog

Pies Australian stumpy tail cattle dog

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie dla psa wynosi od 46 do 51 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 43 do 48 cm.

Waga: Optymalna waga wynosi od 16 do 23 kilogramów.

Umaszczenie:  Dopuszczalnymi typami umaszczenia są niebieski i rudy przesiany. Dozwolone występowanie czarnych łat na głowie i tułowiu (w przypadku umaszczenia rudego na tułowiu mogą występować mocno rude łaty).

Pielęgnacja: Niezbędne jest regularne czesanie włosa i trymowanie podszerstka.
Zdrowie: Rasa jest generalnie bardzo zdrowa.
Rodzina:  Psy wymagają konsekwentnego prowadzenia i odpowiedzialnego właściciela, który nie zaniedba ich stymulacji psychoruchowej. Stumpy sprawdzą się w pełnych rodzinach, niemniej opiekunowie muszą zachować szczególną ostrożność w czasie kontaktów czworonoga z bardzo małymi dziećmi.

Kraj pochodzenia: Ausralia

Cena psa z rodowodem: ok. 1000 euro.

Klasyfikacja FCI - Grupa 1, sekcja 2, wzorzec nr 351. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: