Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Bandog (Bandogge)

Bandog jest psem, który cieszy się coraz większą popularnością. Choć do tej pory nie został uznany za oficjalną rasę psów przez FCI, grono jego zwolenników ciągle rośnie. W praktyce, trudno o drugą rasę psa, która wzbudzałaby tak wiele kontrowersji. Biorąc pod uwagę niejasne okoliczności powstania tej rasy, brak jednolitego wzorca oraz skłonność do agresywnych zachowań, nie powinno to nikogo dziwić.

Bandog – pies o wielu twarzach

To nieco poetyckie określenie doskonale oddaje charakter i naturę tego rodzaju psów. Słowo „rodzaj” zostało użyte nieprzypadkowo. Bandogi powstają na skutek krzyżowania dużych, walecznych psów, jednak do tej pory nie doczekano się jakiegokolwiek jednolitego wzorca rasy. Trudno nawet mówić o rasie, jeśli nie mamy do czynienia z ujednoliconym materiałem genetycznym.

Bandog to duży pies, o silnym charakterze i nie mniej silnym zacisku szczęki. Najczęściej, psy te pozyskuje się na skutek krzyżowań ras takich jak: molos, pitbullterier, mastiff oraz innych ras o walecznym usposobieniu. Historia tych psów sięga XVII wieku, jednak za ojca „współczesnych” bandogów uznawany jest amerykański weterynarz, dr John Swinford. Jego starania miały na celu wyhodowanie psa, który będzie jednocześnie wspaniałym przyjacielem domu i jego nieustępliwym strażnikiem. Wielu posądzało jednak Swinforda o to, że jego działania mają także inny cel. Cel, którym jest stworzenie niezniszczalnego psa, doskonale sprawdzającego się w nielegalnych walkach.

Bandog – pies dla wymagających

Opinia ta przylgnęła do bandogów i towarzyszy im do dziś. Bezsprzecznie trzeba przyznać, że psy te charakteryzują się atletyczną budową i bardzo szlachetną sylwetką. Są duże, posiadają odpowiednich rozmiarów głowę, mocno osadzoną na szerokiej i dobrze umięśnionej szyi. Ich łapy są ciężkie i szerokie, dobrze umięśnione. Bandog to pies, który może posiadać dowolną barwę umaszczenia, a najpopularniejsze bandowi są czarne, brązowe, szare lub popielate. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wyróżnienie jakiegokolwiek wspólnego wzorca rasy, byłoby bardzo trudne. Nie oznacza to bynajmniej, że hodowcy nie prowadzą w tym kierunku starań. Ich efektem jest dopuszczenie bandogów do różnego rodzaju wystaw psów nierasowych, na których zdobywają one liczne nagrody i wyróżnienia. Śmierć dr. Swinforda nie pozwoliła mu na dokończenie prac nad powstaniem rasy, a jego zwolennicy postanowili na własną rękę zająć się hodowlą psów typu bandog. Pies do dziś nie doczekał się ujednoliconych norm, które decydowałyby o jego rasowości. Na całym świecie hoduje się różne odmiany bandogów, przez co skodyfikowanie rasy dostarcza dodatkowych trudności.

Charakter bandogów

Jednak przeszkodą w uznaniu bandoga za psa rasowego, jest także jego silny i niezwykle dominujący charakter. Bandogi są psami, które wymagają niezwykle konsekwentnego i wytrwałego szkolenia. Zdecydowanie nie jest to dobry materiał na pierwszego psa Jego szkolenie wymaga sporo cierpliwości, ale także doświadczenia i umiejętności w obchodzeniu się z psami.

Przede wszystkim, należy zrozumieć, że pies bandog – to pies o bardzo wysokim poczuciu własnej wartości, wiele wymaga od właściciela. Bandog może zostać ukochanym towarzyszem rodziny oraz jej nieustępliwym stróżem, jednak wysiłek, jaki będziemy musieli włożyć w wyuczenie psa odpowiednich nawyków, często zniechęca potencjalnych właścicieli. Niestety nie zdają oni sobie sprawy z faktu, że przerwane lub zaprzestane szkolenie może wywołać w charakterze psa wiele szkód. Podstawowym warunkiem, jaki musimy spełnić chcąc wyszkolić bandoga, jest więc konsekwencja. Niestety, bardzo wiele osób źle pojmuje to pojęcie. Bandog jest psem, który wiele wymaga od samego siebie oraz od innych. Nie oznacza to bynajmniej, że jako duży pies, może być przywoływany do porządku przemocą. Wyrządzanie mu krzywdy fizycznej i zadawanie bólu może bowiem obrócić się przeciwko właścicielowi. Pies stanie się nieufny i nieprzewidywalny, co może okazać się śmiertelnym zagrożeniem.

pies bandog

Przeciwnicy hodowli bandogów mówią wprost: to pies do stworzony do walk. Spoglądając na jego uwarunkowania fizyczne i charakter, trudno nie zgodzić się z faktem, że bandog do walki nadaje się jak mało kto. Jednak w przypadku tych psów (jak i wszystkich innych), prawda leży zazwyczaj pośrodku. W przypadku pitbulli, amstafów oraz innych przedstawicieli „walecznych” ras, często opinie były podobne. Nie przeszkadzało to jednak w uznaniu ich za rasę, ani w bezpiecznym i efektywnym szkoleniu. Trudno więc odmawiać bandogom prawa do życia tylko dlatego, że są większe i mogą być groźniejsze niż jamniki lub spaniele. "Udomowienie" bandoga nie jest łatwe, ale jak najbardziej możliwe.

Należy jednak pamiętać, o kilku podstawowych zasadach.

1. Bandog to pies, który potrzebuje właściciela o silnej osobowości. Jeśli mamy problemy emocjonalne, brakuje nam zdecydowania, pie wyczuje nasze kłopoty i w stresujących sytuacjach może próbować przejąć inicjatywę. Może zaatakować, kiedy uzna, że właściciel jest w niebezpieczeństwie.

2. Bandogi są nieustępliwe i tylko od właściwie przeprowadzonego szkolenia zależy, czy nieustępliwość ta zostanie skierowana na odpowiednie tory. Bandog jest psem, który ma mocno zakorzeniony instynkt obronny, więc jeśli tylko wyczuje, że jego rodzina jest w niebezpieczeństwie, nie zawaha się by oddać życie, stając w jej obronie.

3. Bandog pies który nie nadaje się do życia w ciasnym mieszkaniu, w bloku. Należy o tym pamiętać, gdyż ograniczając możliwości ruchowe psa, wyrządzamy mu krzywdę. Oprócz codziennych spacerów po parku, bandog potrzebuje przestrzeni, by móc swobodnie się wybiegać. Jeśli więc posiadasz własny dom z dużym ogrodem i dobrym ogrodzeniem, będzie idealnie.

4. Bandogi mają instynkty łowne i tropiące. Uwielbiają kopać dziury, lecz można próbować je tego oduczyć.

Tagi artykułu: