Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Basset artezyjsko-normandzki

BASSET ARTEZYJSKO-NORMANDZKI (Basset artésien normand)

Historia


Basset artezyjsko-normandzki był pierwotnie wykorzystywany do polowań z bronią palną na króliki, zające, a niekiedy nawet dziki. Czworonogi pochodzą od dużych psów gończych, zaś krótkie nogi są wynikiem mutacji genetycznej. W kraju pochodzenia rasy, Francji, występowały dawniej dwa typy bassetów – artezyjskie i normandzkie – hodowane przez dwóch niezależnych hodowców – hrabiego le Coutelux de Canteleu i Louis Lane. Psy w pierwszym typie były lekkie i zwinne; normandy słynęły natomiast ze swojej łagodności, ale były dość ociężałe. Na skutek skrzyżowania dwóch odmian powstał doskonały pies myśliwski. Od 1890 roku bassety były już hodowane w czystości rasy.

Basset artezyjsko-normandzki wzorzec

Basset to pies o wydłużonej i zwartej sylwetce wpisanej w kształt prostokąta (5:8). Kształtem głowy przypomina dużego gończego normandzkiego. Czaszka kopulasta, średniej szerokości z wyraźnie zaznaczonym guzem potylicznym. Głowa ma w całości suchy wygląd. Stop wyraźnie, choć nie przesadnie zaznaczony. Nos czarny i szeroki, wystający nieco przed wargi; nozdrza rozwarte. Warga górna szeroko przykrywa dolną, jednak nie jest zbyt obwisła ani naciągnięta ku tyłowi.  Kufa ma w przybliżeniu tę samą długość co długość czaszki; występuje lekki garbonos. Skóra na policzkach tworzy jeden lub dwa fałdy. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym, co oznacza, że siekacze górne ściśle stykają się z siekaczami dolnymi swą wewnętrzną powierzchnią; są osadzone idealnie prostopadle do szczęki.

Psy rasy Basset artezyjsko-normandzki

Bassety artezyjsko-normandzkie

Oczy owalne, duże, ciemne. Ich kolor harmonizuje z umaszczeniem. Spojrzenie spokojne i poważne; śluzówka dolnej powieki może być widoczna, chociaż nie przesadnie. Uszy są osadzone możliwie jak najniżej, jednak nigdy powyżej linii oczu. Wąskie u nasady, skręcone, miękkie, delikatne, bardzo długie; sięgają co najmniej do końca kufy, pożądane spiczasto zakończone. Szyja dość długa z niewielkim podgardlem. Grzbiet szeroki i dobrze związany. Lędźwie lekko wysklepione. Biodra nieco ukośne; zad  lekko nachylony. Klatka piersiowa na przekroju owalna, długa. Mostek długi o wydatnej rękojeści; przedpiersie rozwinięte. Boki wypełnione. Dolna linia klatki piersiowej sięga wyraźnie poniżej łokcia. Żebra długie, sięgające daleko do tyłu. Ogon raczej długi, gruby u nasady, stopniowo zwężający się ku końcowi. W spoczynku końcówka sięga dokładnie do ziemi. Ogon noszony jest szablasto wygięty, ale nigdy nie zakręcony nad grzbietem; jego koniec nie może być noszony na bok. Pod względem tej cechy zabroniona jest jakakolwiek zmiana wyglądu ogona u psów wystawowych.

Kończyny przednie krótkie i grube, pół-wykrzywione lub nieco mniej niż pół, pod warunkiem że wygięcie jest wystarczająco widoczne. Kilka fałdów skóry, chociaż nieprzesadnych, występujących na nadgarstkach, traktowane jako dodatkowa zaleta. Prawidłowe kończyny przednie pół-wykrzywione. Łopatki umięśnione i ukośne. Łokcie dobrze przylegające do tułowia. Łapy owalne, nieco wydłużone o dość zwartych palcach. Kończyny tylne widziane z tyłu. Linia pionowa wychodząca z guza kulszowego przechodzi przez środek podudzia, stawu skokowego, śródstopia i łapy. Uda pełne i obficie umięśnione. Stawy skokowe mocne, osadzone dość nisko i o dość dobrym kątowaniu.  Na pięcie występuje niewielka fałda skórna utworzona przez nadmiar skóry. Śródstopia krótkie i mocne. Skóra sprężysta i delikatna. Włos krótki, zwarty, chociaż niezbyt cienki. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są płowe z czarnym czaprakiem i z białym (trójkolorowe) lub płowe z białym (dwukolorowe). Czaprak lub zastępujące go łaty, składa się z włosów czarnych lub strefowych (dawniej określanych jako maść zajęcza lub borsucza). Psy i suki osiągają od 30 do 36 cm wysokości w kłębie. Waga psów oscyluje w granicach 15-20 kg.

rzadka rasa psów basset artezyjsko-normandzki (Artesian Norman Basset)

Basset artezyjsko-normandzki (Artesian Norman Basset)

Użytkowość

Basset artezyjsko-normandzki jest doskonałym psem myśliwskim – wytrwałym, karnym i niezwykle inteligentnym. To tropiciel o silnym i niskim głosie oraz doskonałym węchu; może podążać za zwierzyną przez dłuższy czas bez oznak zmęczenia. Nigdy nie myli tropu i nie zachodzi zeń samowolnie. Swoją pracę wykonuje metodycznie, pamiętając, że przez krótkie kończyny wielokrotnie nie ma szans dopaść zwierzyny.
Radzi sobie zarówno w otwartym terenie, jak i gęstych zaroślach. Poluje w sforze i w pojedynkę.

Temperament

Bassety są wspaniały psami rodzinnymi, które uwielbiają spędzać czas z opiekunem. Nie znoszą samotności i najlepiej czują się w pełnych i gwarnych domach; są cierpliwe wobec dzieci. Odznaczają się wybitną inteligencją, samodzielności i posłuszeństwem. Ich szkolenie nie sprawia najmniejszych problemów; chętnie współpracują z opiekunem i wykonują komendy. Mają silny instynkt terytorialny, dlatego sprawdzą się w roli psa stróżującego; zawsze powiadomią właściciela o obecności intruza.
Bassety uwielbiają gry i zabawy na świeżym powietrzu. Mają duże zapotrzebowanie na ruch (3-4 godziny), dlatego przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy i trwać ok. godziny. Mimo upływu lat nasz pupil zawsze chętnie pójdzie na spacer do lasu; nawet w późnym wieku bassety pozostają niezwykle zdeterminowane do działania. Trudno jednak powiedzieć, aby były nad wyraz aktywne – większość dnia spędzają bowiem na legowisku, beztrosko sobie podrzemując.

Zdrowie i pielęgnacja
Bassety artezyjsko-normandzkie cieszą się dobrym zdrowiem. Warto jednak pamiętać, że krótkie kończyny i nisko osadzony brzuchu, zwiększają ryzyko zadrapań i skaleczeń. Opiekun powinien stale kontrolować stan oczu, nosa, pazurów a przede wszystkim długich uszu. 
Sierść wystarczy szczotkować. Psy są pozbawione podszersta w zimie trzeba je zabezpieczać (krem przeciw odmrożeniu łap, ciepła kurteczka), i nie wychodzić na dłuższe spacery gdy temp. spanie poniżej 15  °C.


Suczka rasy Basset artezyjsko-normandzki

Suczka Basseta artezyjsko-normandzkiego

Wysokość: Psy i suki osiągają od 30 do 36 cm wysokości w kłębie.

Waga: Waga psów oscyluje w granicach 15-20 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są płowe z czarnym czaprakiem i z białym (trójkolorowe) lub płowe z białym (dwukolorowe). Czaprak lub zastępujące go łaty, składa się z włosów czarnych lub strefowych (dawniej określanych jako maść zajęcza lub borsucza).

Zdrowie: Bassety cieszą się generalnie dobrym zdrowiem; sporadycznie zdarzają się choroby serca. 

Pielęgnacja: Wymagana regularna kontrola stanu oczu, nosa, a przede wszystkim długich uszu. Sierść wystarczy szczotkować na wiosnę i latem, kiedy temperatura przekracza 15—20 °C. Psy są pozbawione podszerstka.

Rodzina: Psy są bardzo rodzinne i towarzyskie. Szkolenie nie sprawia najmniejszych problemów nawet niedoświadczonemu hodowcy. Uwielbiają spędzać czas z właścicielem. Mają duże zapotrzebowanie na ruch. To bardzo rzadka rasa psów w Polsce. Cena szczeniąt Basseta artezyjsko normandzkiego to koszt rzędu 2500 złotych.

Inne nazwy: Basset artésien normand, Artesian Norman Basset

Kraj pochodzenia: Francja

Klasyfikacja FCI - Grupa VI, Sekcja 1.3 (małe psy gończe), nr wzorca 34. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: