Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Basset bretoński (Basset fauve de Bretagne)

BASSET BRETOŃSKI (Basset fauve de Bretagne)

Historia

Rasa Basset bretoński została opracowana we Francji jako pies myśliwski z wymarłej już rasy Grand Fauve de Bretagne. Wśród hodowców krążyła plotka, że Basset Fauve de Bretagne również był bliski wyginięciu po II wojnie światowej, ale na szczęście udało się odtworzyć rasę dzięki krzyżowaniu z Petit Basset Griffon Vendéen i standardowymi szorstkowłosymi jamnikami. Francuski klub hodowlany zaprzecza jednak tej opinii, twierdząc, że liczebność Basssetów bretońskich nigdy nie była tak niska. Warto przy tym wspomnieć, że rasa pośrednia, Griffon Fauve de Bretagne, nadal istnieje, ale jest o wiele rzadsza niż Basset.

W niektórych rejonach Francji Bassety są po dziś dzień wykorzystywane do polowań na króliki. Czworonogi polują rzecz jasna po węchu.

Suczka rasy Basset bretoński

Basset bretoński

Wygląd Basseta bretońskiego

Głowa średniej długości, dobrze wyważona. Czaszka umiarkowanie wysklepiona, stosunkowo szeroka. Stop dobrze zdefiniowany. Kufa średniej długości, nieco łukowata. Żuchwa silna i dobrze rozwinięta. Nos czarny lub bardzo ciemny. Nozdrza szeroko otwarte. Oczy lekko owalne, ani zbyt głęboko osadzone, ani zbyt wydatne; wyraziste i inteligentne. Dopuszczalne barwy: ciemna i piwna. Uszy ustawione na linii oczu, pokryte drobniejszym, ciemniejszym i bardziej miękkim włosem niż ciało. Szczęki mocne, z doskonałym, regularnym i kompletnym zgryzem nożycowym (tj. górne zęby ściśle zachodzące na dolne, ustawione prostopadle do szczęk). Szyja raczej krótka i muskularna. Kończyny przednie proste, lekkie kątowanie dopuszczalne. Kości z mocnymi nadgarstkami. Stopy nie odstające na zewnątrz. Łopatki lekko opadające. Klatka piersiowa szeroka i głęboka, Mostek widoczny. Żebra dobrze zaokrąglone. Kończyny tylne mocne i muskularne. Stawy kolanowe dobrze kątowane. Łapy zwarte, poduszki twarde. Paznokcie krótkie. Ogon wysoko osadzony, gruby u nasady, zwężający się ku dołowi. Sierść bardzo ostra, gęsta i płaska. Nigdy długa lub wełnista. Umaszczenie: płowe, złoty-pszenne lub czerwono-pszenne. Biała plama na piersi jest dopuszczalna. Dopuszczalna wysokość w kłębie waha się w przedziale 32 - 38 cm. (12,6 - 15 ins).  Dorosłe psy ważą od 16 do 18 kilogramów.

Basset bretoński zdjęcie psa

Basset bretoński

Temperament

Basset bretoński to bardzo przyjazny i temperamentny pies, który wymaga zrównoważonego opiekuna i konsekwentnego prowadzenia. Jest wspaniałym towarzyszem życia i nieocenionym kompanem dla osoby, która ceni sobie wysiłek fizyczny i lubi aktywnie spędzać czas. Bardzo szybko przywiązuje się do rodziny i opiekuna. Nie znosi samotności; jest bardzo żywotny i energiczny. Jeżeli zależy nam na szczęściu czworonoga, nie zapominajmy o wyprowadzaniu go na spacery i wspólnych zabawach. Znudzony pies, to destrukcyjny pies.

 

Zdrowie

Basset bretoński to generalnie zdrowa rasa. Najczęstszymi przyczynami śmierci wśród czworonogów są wypadki i starość. Niektóre osobniki mogą chorować na schorzenia układu wydalniczego oraz niewydolność serca.

Basset bretoński rasa psów

Bassety bretońskie

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie waha się w przedziale 32 - 38 cm. (12,6 - 15 ins). 

Waga: Dorosłe psy ważą od 16 do 18 kilogramów.

Umaszczenie: Sierść jest bardzo ostra, gęsta i płaska. Nigdy długa lub wełnista. Umaszczenie: płowe, złoty-pszenne lub czerwono-pszenne.

Pielęgnacja: Sierść jest łatwa w pielęgnacji. W zupełności wystarczy regularne szczotkowanie raz w tygodniu i co kilka miesięcy usuwanie martwego włosa.
Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa. Do najczęstszych przypadłości należą: niewydolność nerek, problemy z sercem i problemy okulistyczne.

Rodzina:  Bassety potrzebują konsekwentnego prowadzenia i zrównoważonego właściciela, który będzie w stanie poskromić ich naturę. Psy są kochające, wierne i oddane swojemu właścicielowi. Nie sprawiają problemów wychowawczych. Mogą mieszkać z małymi dziećmi.

Kufa Basseta bretońskiego

Kraj pochodzenia: Francja

Inne nazwy: Basset Fauve de Bretagne, Tawny Brittany Basset

Klasyfikacja FCI - Grupa VI, Sekcja 1, nr wzorca 36. Podlega próbom pracy.

autor zdjęcia głównego Baslerfauves

Tagi artykułu: