Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Basset d Artois

Basset d’Artois to stara rasa psów wykorzystywana pierwotnie w czasie polowań; obecnie są na wyginięciu. Psy były bardzo cenione przez myśliwych, zważywszy na zdolność do manewrowania i niezwykłą determinację – za nic w świecie nie porzucały swojej pracy. Zdarzało się nawet, że porywały się na dzika. Kiedy już go otoczyły, przywoływały myśliwego na miejsce – ich szczekanie było głośne i donośne. Pracowały zazwyczaj w grupie – od sześciu do ośmiu psów.

Historia

Początki rasy sięgają XVI wieku, niemniej psy o podobnej posturze były spotykane już w czasach średniowiecza. Bassety były szczególnie cenione przez Ludwika XIII i Henryka IV, którzy docenili je za wytrzymałość i niezwykły talent łowiecki. O zaletach rasy czytamy także we francuskim podręczniku do myślistwa z 1890 roku. Autor przekazuje, że oryginalne bassety niemal całkowicie wyginęły, a hodowcy coraz częściej dopuszczali się krzyżowania ras. Na szczęście kilka osobników przetrwało te ciężkie czasy – głównie dzięki umieszczeniu ich w hodowli Jardin d'Acclimitation, aby mogły być znane opinii publicznej. Pod koniec XIX wieku i na początku XX, M. Levoir Pikardia próbował ponownie ustalić  stary typ Artois, ale niestety bez powodzenia. Po II wojnie światowej wierzono, że Artois była jedną z ras utraconych na zawsze, ale na początku lat 70. ponownie rozpoczęto hodowlę w Somme.

Wady i zalety Basset d Artois

Basset d Artois to pies myśliwski, a więc potrzebuje on naprawdę dużo ruchu, nie powinien on raczej być trzymany na uwięzi. Nie zbyt nadaje się do mieszkania w bloku, choć oczywiście może, ale lepsze by były dla niego warunki panujące na wsi, gdzie jest dużo przestrzeni i wolnego, świeżego powietrza. Nie jest on zbytnio kłopotliwym psem, gdyż nie wymaga zbyt częstej i dużej pielęgnacji swojej sierści, a to na pewno jest jego dużym plusem. Jest on psem pełnym wigoru i odwagi. Doskonale czuje się w stadzie i uwielbia polowania. W stosunku do swojego właściciela jest lojalny i bardzo oddany. Jest to rasa psów bardzo rzadkich i unikalnych.

Wygląd

Basset d’Artois to dobrze zbudowany, silnie umięśniony pies, którego sylwetka powinna wpisywać się w kształt kwadratu. Czaszka silna, szeroka, dość krótka, zaokrąglona i płaska w górnej części, z nieznacznie wysuniętym guzem potylicznym. Stop wyraźnie zaznaczony. Nos czarny, silny, z dobrze rozwartymi nozdrzami. Kufa, widziana z profilu, prosta i umiarkowanie wydłużona.  Policzki suche. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym; górne siekacze obejmują mniejsze w wąskim kontakcie i są ustawione prostopadle w stosunku do szczęk. Oczy umiarkowanie szeroko rozstawione, okrągłe, w kolorze ciemnego brązu. Błony śluzowe powiek dolnych nie muszą być widoczne. Uszy ustawione na poziomie oczu, trochę grube, szerokie, okrągłe i dość długie, osiągające początek nosa. Szyja średniej długości i mocna. Grzbiet szeroki. Lędźwie lekko łukowate. Zad dobrze umięśniony. Klatka piersiowa szeroka i długa. Boki pełne. Żebra dobrze wysklepione. Ogon mocny, bardzo długi. Kończyny przednie mocne i pionowe. Łopatki ukośne i umięśnione. Łokcie osadzone na osi ciała. Śródręcze lekko skośne. Łapy nieco wydłużone, mocne, ale wystarczająco ciasne. Palce czarne, twarde i zwarte. Uda dobrze umięśnione. Stawy skokowe silne i umiarkowanie kątowane. Śródstopia krótkie i mocne. Skóra dość gruba. Włos krótki, gęsty i dość płaski. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: ciemno płowe, podobne do sierści zająca lub borsuka, niekiedy z czarnym nalotem. Psy osiągają średnio od 53 do 58 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 28-30 kg.

Basset d Artois rodzina

Basset d Artois to pies niezwykle uczuciowy i łagodny, ale na pewno nie jest on lękliwy i agresywny. Posiada instynkt sfory, pracuje węchem, co w  połączeniu z jego wytrzymałością oraz pracowitością jest niebywale cenną cechą. Basset d Artois to pies, który być idealnym psem do towarzystwa, nawet w rodzinie, gdzie są dzieci, pod jednym warunkiem, że będzie mógł on dać swojemu temperamentowi podczas wyścigów, czy na długich spacerach.

fot. beutelwolf.martin-skerhut.de

Tagi artykułu: