Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Basset gaskoński (Basset Bleu de Gascogne)

Basset gaskoński (Basset Bleu de Gascogne, Blue Gascony Basset)

Historia

Basset gaskoński (Basset Bleu de Gascogne) wywodzi się bezpośrednio ze starej rasy Grand Bleu de Gascogne, której wizerunki pojawiają się już na XIV-wiecznych grafikach. Jedna z teorii głosi, że basset gaskoński powstał na skutek skrzyżowania Grand Bleu z Saintongeois Basse. Wedle innej Basset Bleu stanowi naturalną mutację Grand otrzymaną na skutek selektywnej hodowli, która miała doprowadzić do stworzenia psów o krótszych nogach.
W dawnych czasach psy były wykorzystywane do polowania. Przed Rewolucją Francuską polowanie było zarezerwowane dla szlachty, która zwykle urządzała polowania konne. Po Rewolucji polowania stały się popularną rozrywką także wśród mieszczan, którzy polowali na piechotę i potrzebowali psa dotrzymującego im kroku.
Na początku XIX wieku rasa Grand Blue niemal wyginęła wraz ze spadkiem popularności polowań. Na szczęście została reaktywowana przez Alaina Bourbona. Dziś psy Bassety Bleu sa jedną z sześciu rodzajów Bassetów uznanych przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

basset gaskoński rasa psów

suczka basseta gaskońskiego

Wygląd

Basset gaskoński jest typowym przedstawicielem grupy psów gończych. Sylwetka jest dobrze wyważona i niezbyt ciężka, wpisująca się w kształt prostokąta. Stosunek głębokości do długości klatki piersiowej wynosi ok. 2 do 3. Czaszka widziana z przodu jest lekko wypukła i niezbyt szeroka. Guz potyliczny wyraźnie zaznaczony. Jeżeli patrzymy z góry, czaszka ma ostrołukowy kształt. Czoło jest pełne. Stop słabo zaznaczony. Nos czarny, duży, z szeroko rozwartymi nozdrzami. Kufa silna, tej samej długości co czaszka. Grzbiet nosa lekko łukowaty. Wargi lekko opadające, obejmujące również dolną szczęka; nadające przedniej części kufy kwadratowy profil. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Siekacze ustawione prostopadle do szczęk. Skóra na policzkach może być delikatnie pofałdowana. Oczy owalne, brązowe, o łagodnym i nieco smutnym wyrazie.  Uszy charakterystyczne, duże i oklapnięte. Wychodzą przynajmniej poza kraniec nosa. Szyja dość długa, nieco łukowata. Grzbiet długi i mocny. Lędźwie krótkie, dobrze połączone i czasem łukowate. Zad lekko skośny. Klatka piersiowa dobrze rozwinięta, pojemna i długa.

Basset gaskoński (Basset Bleu de Gascogne)

młody basset gaskoński

Mostek dość dobrze widoczny z przodu. Żebra dobrze wysklepione. Ogon mocny, nieco nastroszony i długi. W spoczynku jego końcówka musi dotykać ziemi. Kończyny przednie mocne. Łopatka muskularna i ukośna. Łokcie ustawione bardzo blisko ciała. Uda długie i umięśnione. Staw skokowy duży, lekko wygięty. Śródstopia krótkie i mocne. Łapy o nieco wydłużonym owalu, palce suche i szczelne. Podkładki i pazury czarne. Skóra elastyczna. Szata krótka, półgruba i gęsta.

Umaszczenie całkowicie cętkowane (czarno-białe), dające niebieską poświatę lub trójkolorowe, z przewagą bieli, czarnym nakrapianiem na tułowiu i głowie oraz rudym podpalaniem na głowie. Zwyczajowo po obu stronach głowy znajdują się dwie łaty, które obejmują uszy, otaczają oczy i sięgające do policzków. Nie łączą się na wierzchołku głowy, co powoduje powstawanie białej strzałki. Na środku strzałki często występuje niewielka, czarna łata, która jest typowa dla rasy.
Wysokość psa w kłębie waha się w granicach od 34 do 38 cm.

basset gaskoński szczeniak

szczeniak basseta gaskońskiego

Temperament

Basset gaskoński to zdyscyplinowany, opanowany myśliwy. Często poluje na zające i króliki. Wymaga szkolenia i socjalizacji. Dobrze wychowany jest posłuszny, przyjazny i oddany. Dobrze dogaduje się z innymi psami, może więc pracować zarówno w pojedynkę jak i w sforze. Jest wierny i oddany swojemu opiekunowi. Kocha swoją rodzinę. Jest dla niej czułym przyjacielem i opiekunem. To wesoły, szczęśliwy i przyjazny pies. Całkowicie pozbawiony agresji i zaborczości. Basset gaskoński dobrze rozumie się z dziećmi. Potrafi się z nimi bawić.

Zdrowie i Pielęgnacja

Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych. Rasa jest łatwa w pielęgnacji.

psy bassety gaskońskie

bassety gaskońskie

Wysokość: Wysokość psa w kłębie waha się w granicach od 34 do 38 cm.

Waga: Proporcjonalna do wysokości w kłębie.

Umaszczenie: Umaszczenie całkowicie cętkowane (czarno-białe), dające niebieską poświatę lub trójkolorowe, z przewagą bieli, czarnym nakrapianiem na tułowiu i głowie oraz rudym podpalaniem na głowie.

Zdrowie: Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych.

Pielęgnacja: Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.

Rodzina: Wesoły, szczęśliwy i rezolutny pies, który potrzebuje ludzkiego towarzystwa. Bardzo inteligentny i posłuszny.

Inne nazwy: Basset Bleu de Gascogne, Blue Gascony Basset

Kraj pochodzenia: Francja

Klasyfikacja FCI - Grupa VI, Sekcja 1.3: Psy gończe małe, nr wzorca 35. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: