BASSET HOUND
Historia
Rasa ta powstała pod koniec XVI wieku we Francji. Jej nazwa wywodzi się od francuskiego słowa ‘bas’, czyli ‘niski’. Pierwsza pisemna wzmianka o bassecie pojawiła się w 1585 roku w opisanym przez Fouilloux polowaniu na borsuka. Zainteresowanie hodowlą bassetów znacznie zmalało po Rewolucji Francuskiej. Rasa na szczęście przetrwała – głównie dzięki swojej wszechstronności. Psy sprawdzały się w polowaniach zarówno na większego zwierza (knury i dziki), jak i mniejszą zwierzynę leśną, np. zające i króliki.
Współczesny Basset Hound jest potomkiem basseta D’Artois z mało dziś znanym bassetem artezyjsko-normandzkim. Obydwa psy w drugiej połowie XIX wieku zostały zaimportowane do Anglii, gdzie na skutek ich krzyżowania uzyskano rasę pośrednią. Kojarzenie było jednocześnie pierwszym, zakończonym sukcesem, unasiennieniem ssaka. Dawny Basset był doskonałym psem myśliwym, który doskonale radził sobie w zaroślach i polowań w grupach wraz z innymi psami. Wielką entuzjastką rasy była żona Edwarda VII, królowa Aleksandra, której ulubieńcy często brali udział w wystawach, a jeden z pupilów zdobył nawet nagrodę Cruft w 1909 roku.
Wygląd
Basset Hound to pies krótkonożny o znacznej masie i proporcjonalnej budowie ciała. Pożądana jest pewna ilość luźnej skóry. Górna linia kufy jest prawie równoległa do górnej linii mózgoczaszki i nie jest od niej dużo dłuższa. Na czole i w pobliżu oczu występuje umiarkowana ilość zmarszczek. Skóra na głowie powinna być jednak wystarczająco luźna, aby tworzyć wyraźnie zaznaczone fałdy, gdy ściągnie się ją ku przodowi lub gdy pies trzyma głowę pochyloną. Czaszka wysklepiona, z wyraźnym guzem potylicznym. Czoło średniej szerokości, głowa zwężające się lekko w stronę kufy. Stop umiarkowanie zaznaczony. Nos całkowicie czarny oprócz psów o jasnym umaszczeniu, u których może być brązowy lub wątrobiany. Nozdrza duże, rozwarte; wierzchołek nosa może lekko wystawać przed wargi. Kufa wąska, chociaż nie spiczasta. Wargi górne znacznie zachodzą na dolne. Szczęki mocne; zęby ustawione w idealnym zgryzem nożycowym, tzn. siekacze górne przykrywają siekacze dolne, stykając się z nimi ściśle. Prawidłowo osadzone w szczękach, uzębienie kompletne i regularne.
Oczy o rombowatym kształcie ani wyłupiaste, ani zbyt głęboko osadzone; ciemne, ale u psów o jasnym umaszczeniu mogą być jasnobrązowe; spokojne i poważne w wyrazie. Spojówka dolnej powieki widoczna, chociaż nie przesadnie. Oczy jasne lub żółte wysoce niepożądane. Uszy osadzone nisko, wyraźnie poniżej linii oczu. Długie, wyciągnięte do przodu sięgają wyraźnie poza wierzchołek nosa, chociaż nie przesadnie. Na całej długości wąskie, zawinięte do wewnątrz. Bardzo miękkie, delikatne i aksamitne. Szyja mocno umięśniona, dobrze wysklepiona, długa, z wyraźnie zaznaczonym, ale nie przesadnym podgardlem.
Suczka Basseta
Tułów długi i głęboki na całej długości. Kłąb i lędźwie znajdują się w przybliżeniu na tej samej wysokości. Grzbiet szeroki i prosty. Od kłębu do lędźwi grzbiet niezbyt długi. Lędźwie mogą być nieznacznie wysklepione. Przedpiersie znakomicie dostosowane kształtem do wygięcia przedramienia. Rękojeść mostka wydatna, klatka piersiowa ani nazbyt wąska, ani nadmiernie głęboka. Żebra wyraźnie zaokrąglone i dosyć długie, zachodzące do tyłu. Ogon dobrze osadzony, dość długi, mocny u nasady i zwężający się ku końcowi. Na spodniej stronie porośnięty umiarkowaną ilością twardego włosa. W ruchu łagodnie wzniesiony, szablasto wygięty. Kończyny przednie krótkie, mocne, o mocnym kośćcu. Skóra na śródręczu tworzy fałdy. Łopatka niezbyt ciężka; dobrze kątowana. Łokcie niezwrócone ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Doskonale przylegające do klatki piersiowej. Przedramię w górnej partii lekko nachylone do wewnątrz, chociaż nie w takim stopniu, by ograniczało to swobodę ruchów, bądź powodowało, że kończyny stykają się w ruchu lub w postawie. Kończyny tylne silnie umięśnione; patrząc od tyłu pośladki mają wygląd kulisty. Skóra tworzy fałd między stawem skokowym a łapą, zaś na tylnej stronie stawu skokowego luźna skóra może utworzyć obszerną fałdę. Stawy kolanowe dobrze kątowane. Śródstopia krótkie; lekko podstawione pod tułów, niezwrócone ani na zewnątrz, ani do wewnątrz. Kiedy pies stoi w naturalnej postawie mieszczą się w obrysie tułowia. Łapy masywne, o mocnym kośćcu i grubych opuszkach. Łapy przednie skierowane prosto do przodu lub lekko zwrócone na zewnątrz; w każdym jednak przypadku w postawie stojącej powinny równo opierać się o podłoże tak, aby masa ciała była równomiernie rozłożona na palce i opuszki.
Włos gładki, krótki, zwarty, ale niezbyt cienki. Wszystkie kontury o czystych liniach, bez frędzli. Włos długi, miękki z frędzlami stanowi poważną wadę. Dopuszczalnym typem umaszczenia jest przede wszystkim tricolor (czarne, białe z podpalaniem); bicolor (cytrynowe z białym); ale wszystkie umaszczenie występujące u psów gończych są dopuszczalne.
Samice osiągają od 28 do 36 cm wysokość w kłębie. Psy są mniejsze i mierzą od 30 do 38 cm. Suki ważą średnio 20 do 27 kg. Psy od 23 do 29 kg.
Basset hound temperament
Basset houndy są przez wiele osób postrzegane jako leniwe i krnąbrne psy – niechętnie wykonują polecenia i są dość powolne. Warto jednak pamiętać, że owa powolność nie wynika z krnąbrności, a inteligencji i skłonności do analizowania komend. Czworonogi nie wykonają polecenia, jeżeli uznają, że nie ma ono sensu. Jeżeli chcemy, aby życie z psem układało się po naszej myśli, musimy przyzwyczaić się do pewnych jego zachowań i nie próbować go zmieniać na siłę. Basset odpłaci nam bezwarunkową miłością, wiernością i oddaniem.
Przyszli właściciele muszą wiedzieć, że Basset robi wokół siebie dużo bałaganu. Kiedy zje, rozrzucone resztki karmy walają się po całym pomieszczeniu i oblepiają miskę. Woda zostaje natomiast wyniesiona na psich faflach do salonu. Cóż, jeżeli jesteśmy pedantami, możemy nie poradzić sobie z takim wyzwaniem!
Bassety nie znoszą samotności. Od zawsze pracowały w sforze jako psy myśliwskie i do tej pory lubią towarzystwo innych zwierząt i ludzi. Jeżeli pozostawimy je w samotności przez dłuższy czas, możemy spodziewać się najgorszego – psy zaczną wykazywać skłonności destrukcyjne i niszczyć sprzęty domowe. Basset houndy mają duże zapotrzebowanie na ruch, dlatego przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy i trwać co najmniej godzinę. Psy mogą mieszkać w rodzinach z małymi dziećmi, o ile zostały odpowiednio wcześnie uspołecznione.
Basset hound pielęgnacja i zdrowie
Psy nie wymagają częstych kąpieli i szczotkowania. Szczeniaki są narażone na okaleczenia końcówek uszu w czasie chodzenia – należy je zatem odpowiednio zabezpieczyć i pielęgnować. Psy przejawiają średnie ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.
Bassety
Wysokość: Samice osiągają od 28 do 36 cm wysokość w kłębie. Psy są mniejsze i mierzą od 30 do 38 cm.
Waga: Suki ważą średnio 20 do 27 kg. Psy od 23 do 29 kg.
Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenia jest przede wszystkim tricolor (czarne, białe z podpalaniem); bicolor (cytrynowe z białym); ale wszystkie umaszczenie występujące u psów gończych są dopuszczalne.
Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa.
Pielęgnacja: Psy wymagają cotygodniowego wyczesywania sierści i regularnego czyszczenia uszu.
Rodzina: Psy są bardzo uczuciowe i mocno przywiązują się do właściciela. Wymagają konsekwentnego prowadzenia i szkolenia. Nigdy nie będą bezwarunkowo posłuszne – zawsze przeanalizują, czy opłaca im się wykonywać dane polecenie.
Inne nazwy: Basset.
Cena szczeniąt z rodowodem 1950 - 4000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2021.
Klasyfikacja FCI - grupa VI, sekcja 1, nr wzorca 163. Wedłyg klasyfikacji FCI rasa psów podlega próbom pracy.