Udostępnij ten artykuł.

Basset hound opis rasy charakter cena

Basset hound należy do grupy VI (FCI, nr wzorca 163) psy gończe, posokowce i rasy pokrewne, oraz do sekcji 1. psów gończych, w podsekcji 1.3. małych psów gończych (krótkonożnych). Są to psy w typie jamnikowatym, oraz myśliwskie podlegające próbom pracy. To cenione tropowce. Chociaż są powolne, to jednak z łatwością są używane do polowań na zające, króliki, bażanty, lisy i borsuki, a nawet na jelenie i dziki. Obecnie są jednak gł. powszechne jako psy rodzinne, do towarzystwa i reprezentacyjne. Nazwa rasy pochodzi od francuskiego słowa „bas”, czyli „niski”.

Historia

Basset hound to potomek ciężkiego francuskiego basseta d'Artois i lżejszego baseta artesien normand. Pierwsza wzmianka o bassetach pojawiła się w ilustrowanym tekście o polowaniu Jacquesa du Fouilloux z 1585 r. Były to silne, krótkonogie psy gończe, które ostatecznie ukształtowały się we Francji pod koniec XVI w. Kształt głowy i ostrość węchu sugerują ich bliskie pokrewieństwo z bloodhoundem. Mogły powstać przez mutację w tej rasie, powodującą karłowatość. Po raz pierwszy pokazano je w 1863 r. na pierwszej wystawie psów w Paryżu, co dało im międzynarodowy rozgłos. Kontrolowaną hodowlę rozpoczęto we Francji w 1870 r., tworząc wtedy typ użytkowy z prostymi przednimi nogami Chien d'Artois, oraz bardziej spektakularny typ mający krzywe przednie nogi Basset Normand (Basset Artesien Normand). Rasy te sprowadzono do Anglii w 1874 r., gdzie krzyżowano je, wytwarzając znacznie cięższy typ basseta, uważany za ojca współczesnego basset hounda. Pierwszy wzorzec rasy Basset hound powstał w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX w. Zaktualizowano go w 2010 r. Chociaż rasa ta wywodzi się z Francji, to jej krajem patronackim jest jednak Wielka Brytania.

Rasa psa Basset hound

Basset hound leżący na schodach

Basset hound to pies krótkonożny o znacznej masie i ciężkim kośćcu, proporcjonalny, pełen charakteru. Preferuje się psy w lżejszym typie. Budową przypomina jamnika. Wysokość w kłębie u obu płci 33-38 cm (13-15 cali). Masa ciała powinna zawierać się w granicach 18-33 kg. Pożądana jest pewna ilość luźnej skóry na głowie i kończynach. Inne cechy charakterystyczne to opadające ciemne oczy w kształcie rombu, o spokojnym i poważnym wyrazie. Oczy jasne lub żółte są wysoko niepożądane. Uszy niskoosadzone poniżej poziomu oczu, długie, masywne, wyciągnięte do przodu, wiotkie i aksamitne, bardzo miękkie i zawijające się do wewnątrz, sięgające wyraźnie poza wierzchołek nosa. Szyja mocno umięśniona, dobrze wysklepiona, długa, z wyraźnie zaznaczonym ale nie przesadnym podgardlem. Tułów szeroki i długi. Prosty grzbiet. Kłąb i lędźwiew przybliżeniu na tej samej wysokości. Klatka piersiowa umiarkowanie głęboka. Kończyny krótkie, silne, z mocnym kośćcem i grubymi opuszkami. Z przodu stawy nadgarstkowe wyginają się trochę do środka, ale nie mogą się stykać. Sierść gładka, krótka i przylegająca. Umaszczenie zróżnicowane. Dopuszczalne jest takie, jakie występuje u wszystkich psów gończych.


  • Basset hound

  • Pies rasy basset hound

Są bassety dwu- i trójkolorowe w różnych proporcjach bieli i czerni z podpalaniem, oraz bieli z żółcią lub brązem. Włos długi, miękki z frędzlami jest poważną wadą. Ogon dobrze osadzony, dość długi, mocny u nasady i zwężający się ku końcowi. W ruchu łagodnie wzniesiony i szablasto wygięty. Nie zakręcony i nie noszony pionowo. Chód tego psa jest swobodny i rozważny, jednak nie ociężały. Niedopuszczalny jest chód sztywny i spętany w stawach skokowych lub kolanach. Żaden z palców nie może być nigdy ciągnięty po ziemi.

Basset hound szybko i chętnie się uczy. Jednak źle reaguje na kary, stąd jego upartość. Nagradzany przysmakami zrobi jednak wiele. Jest też wytrwały, odważny i karny, oraz odporny, oddany i wierny. Dobrze toleruje dzieci. Posiada instynkt sfory oraz głęboki i melodyjny głos. Podczas polowania wytrwale pracuje węchem. Jest towarzyski, zabawny, łagodny i uczuciowy, nigdy agresywny i lękliwy. Bardzo toleruje dzieci, inne psy i zwierzęta. Jako psy gończe i tropowce, często lubią pogonić za jakimś tropem. Potrzebują swobodnego wybiegania się. Regularne ćwiczenia i pobudzenie psychiczne są niezbędne dla zdrowia bassetów. W domu lubią spać całymi godzinami. Nadają się do małego mieszkania, o ile zapewni się im odpowiednią ilość ruchu. Potrzebują dużo ćwiczeń i dobrej diety, wolnej od ziaren i wypełniaczy, w celu uniknięcia potencjalnych alergii pokarmowych, otyłości i chorób skóry. Nie wymagają częstych kąpieli i szczotkowania. Więcej uwagi należy zwrócić na wrażliwe oczy i uszy.

Szczeniak basset hounda siedzący na trawie

Szczeniak Basset hounda

Główne przyczyny zgonów u tej rasy to: nowotwory, starość, skręt żołądka i choroby serca. Inne typowe u nich choroby to: choroby oczu (gł. zapalenie spojówek), schorzenia dermatologiczne, oraz choroby związane z rozrodczością, układem mięśniowo-szkieletowym (np. zapalenia stawów, kalectwa, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych), przewodem pokarmowym (np. zapalenie jelita grubego). Są też podatne na: padaczkę, jaskrę, thrombopathię, chorobę von Willebranda i niedoczynność tarczycy. Podatność na zapalenie spojówek bierze się stąd, że ich oczy są opadające, przez co łatwo gromadzą w dolnych partiach brud i zatykają się śluzem. Podobnie jest z pofałdowanymi okolicami pyska, stąd możliwość infekcji drożdżycowych. Dobrze jest codziennie wycierać oczy i okolice pyska wilgotną, czystą szmatką. Są także podatne na okaleczenia i brudzenie końcówek uszu podczas chodzenia i jedzenia, dlatego wymagają odpowiedniego ich zabezpieczenia i pielęgnacji. Ich kłapciate, długie uszy mają też słabe wietrzenie, więc zaniedbanie ich regularnego czyszczenia prowadzi do infekcji oraz zapalenia i roztoczy ucha. Na spacerze powinno się pilnować, by nie chodziły i biegały zbyt wiele ponad miarę, szczególnie w przypadku szczeniąt i psów starszych. Może to bowiem uszkodzić ich biodra, kręgosłup lub doprowadzić do złamań kończyn. Zmiany te mogą być trwałe. Długość życia bassetów sięga średnio ok. 11-14 lat.

Cena szczeniąt z rodowodem waha się od 1800 do 2500 złotych (źródło: AukcjeZwierząt, Allegro, Alegratka, Olx, Szczeniaki).

Pies Basset hound

Basset hound

Wysokość Basset hounda według wzorca to 33 - 38 cm.

Umaszczenie Bardzo różnorodne – spotykamy Bassety dwu - i trójkolorowe w różnych proporcjach bieli i czerni z podpalaniem oraz bieli z żółcią lub brązem.

Pielęgnacja Sierść Basset hund nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Więcej uwagi należy zwrócić na wrażliwe oczy i uszy. Niezbędne jest też zapewnienie bassetowi odpowiedniej ilości ruchu.

Zdrowie Basset hound jest średnio podatny na skręt żołądka. Częściej przytrafiają mu się zapalania spojówek lub urazy długich, zwisających uszu, zwłaszcza u szczeniaków. U rasy tej pojawić się może niekiedy dysplazja stawów lub inne schorzenia ortopedyczne związane z otyłością i zbyt małą ilością ruchu.

Rodzina Bassety są na pozór niezdarne i flegmatyczne, lecz niepilnowane potrafią szybko się oddalić, gdy wyczują trop leśnej zwierzyny. To doskonałe psy rodzinne – łagodne, towarzyskie i niezwykle cierpliwe w stosunku do dzieci. Lubią zarówno długie spacery i radosne zabawy, jak i wspólne leniuchowanie na kanapie.

Cena szczeniąt basset hound waha się od 4500 do 5000 złotych. Cena z roku 2022.

baset hond, basety, basset, basset hodowla, basset hound, basset hound cena, basset hound charakter, basset hound choroby, basset hound chód, basset hound hodowla, basset hound opis, basset hound pielęgnacja, basset hound pies, basset hound rasa psów, basset hound szczeniaki, basset hound umaszczenie, basset hound zdjęcia, basset pies, bassety, długość życia besset hound, forum bassety, galeria basset hound, informacje o psach basetach, nasze bassety, pies basset, pies basset hound

Tagi artykułu: