Udostępnij ten artykuł.

Beauceron (Owczarek francuski)

     Owczarek francuski beauceron należy do grupy I (FCI, nr wzorca 44) psy pasterskie i zaganiające, oraz do sekcji 1. psów pasterskich (owczarskich). Typ owczarkowaty. Podlega próbom pracy. Beauceron to jeden z najlepiej znanych we Francji owczarków. W Polsce psy tej rasy są mało popularne.

Historia

     Owczarek francuski krótkowłosy beauceron miał prawdopodobnie tych samych przodków co podobny briard. Wcześniej uważany był jedynie za krótkowłosą odmianę briarda. Nazwa rasy beauceron jest związana z miejscem jego pochodzenia, czyli regionem Beauce (północny region Francji). Dawny owczarek francuski dopiero w 1896 r. otrzymał nazwę owczarka z Beauce. Jest to krótkowłosa odmiana owczarka francuskiego. Natomiast do odmiany długowłosej należy spokrewniony z nim owczarek francuski Briard.

   Beauceron był początkowo używany do polowań na dziki, a później, dzięki swojej wielkiej inteligencji, był nawet wykorzystywany jako kurier podczas wojny. „Owczarek z Beauce”, „Beauceron” lub „Czerwona Pończocha” – to nazwy, jakimi określano tą rasę w końcu XIX w. Beaucerony to psy starodawnego pochodzenia, występujące na nizinach, charakteryzujące się krótką, gładką sierścią na głowie oraz krótką i twardszą sierścią na tułowiu. Kiedyś z reguły przycinano im uszy. Obecnie już się od tego odchodzi. Maść od samego początku miały czarną z podpalaniem, rozmieszczonym tak, że na łapach były skarpetki, ale bywały też psy szare, czarne i płowe, bez podpalania.

Pies Beauceron był pierwotnie wykorzystywany jako pies pasterski, stróżujący i myśliwski. Obecnie jest dużym i potężnym psem, aktywnym, odpornym i wytrzymałym, dlatego obecnie coraz częściej pracuje także w policji i na przejściach granicznych. Jest także używany w dogoterapii, jako psy przewodnicy dla niewidomych i jako psy ratownicze. Jest też powszechny jako pies obronno-stróżujący i rodzinny. Można go używać w celu sportowym, np. w agility, frisbee itp.

Wygląd ogólny beaucerona

     To duży, masywny, silny i odporny pies, o mocnym kośćcu i eleganckiej sylwetce. Pies mocnej budowy i dobrze umięśniony, ale nie ociężały. Wysokość psa w kłębieto 65-70 cm, a suki 61-68 cm. Masa ciała psa mieści się w przedziale 45-55 kg, natomiast suka waży 35-40 kg. Spotyka się psy zarówno z ciętymi, jak i nieciętymi uszami. Wg. wzorca FCI, u owczarków francuskich z Beauce jest wymagana obecność podwójnych tzw. „wilczych pazurów” na tylnych łapach. Beauceron to pies wyważony i wolny od jakiegokolwiek przerysowania. Długość tułowia od stawu barkowego do guza siedzeniowego jest nieco większa, niż wysokość psa w kłębie. Grzbiet jest prosty, lędźwie mocne i dobrze związane, głęboka klatka piersiowa. Głowa jest długa, jej długość wynosi 2/5 wysokości w kłębie, a jej szerokość i głębokość stanowią nieco mniej, niż połowę długości. Mózgoczaszka i kufa są jednakowej długości. Szata włosowa jest krótka, mocna i gruba, z podszerstkiem w jaśniejszym kolorze, która dobrze chroni psa przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Kolor sierści najczęściej jest czarny podpalany na wiewiórczy kolor. Spotykane jest też umaszczenie typu arlekin, czyli z dodatkowymi plamami (czarny podpalany w biało-szare łaty). Beauceron porusza się swobodnym, wyciągniętym kłusem o długim, wydajnym kroku. Kończyny poruszają się w jednych płaszczyznach.

Owczarek francuski beauceron

Zachowanie i osobowość beaucerona

     To bardzo inteligentny, uważny, sprytny, odważny, energiczny, aktywny i zawsze chętny do pracy pies. Jest nieufny wobec obcych i zaciekle broni swojego pana. Jest też bezpośredni i pewny siebie. Czasem bywa uparty. Temperament beaucerona ma być łagodny i nieustraszony. Należy unikać osobników bojaźliwych. Beauceron potrzebuje dużej dawki codziennego ruchu, więc najlepiej nadaje się dla ludzi lubiących aktywne życie. Owczarek francuski Beauceron jest psem inteligentnym i bez problemu można go wyszkolić, jednak wymaga cierpliwości, konsekwentnego i stanowczego prowadzenia oraz doświadczonego właściciela. Przystosowuje się dobrze do życia w mieszkaniu. Potrafi być delikatny i przyjacielski w stosunku do dzieci, ale musi zostać tego nauczony. Trzeba pamiętać, że to duży i silny pies, który w trakcie zabawy może przewrócić dorosłego człowieka, a uderzenie ogonem zwali z nóg nawet większe dziecko. Psy mogą też być agresywne wobec innych samców, a szczególnie dużych ras.

Pielęgnacja i zdrowie owczarka francuskiego beauceron

     Pielęgnacja u tej rasy nie jest trudna. Szata Beaucerona nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Wystarczy kąpiel raz na kilka miesięcy i wyczesywanie co jakiś czas jego liniejącej sierści. Linienie u tej rasy odbywa się dwa razy do roku. Beauceron wymaga jednak sporej dawki codziennego ruchu. Psy tej rasy żyją średnio 10-13 lat i są bardzo odporne na choroby. Ze względu na wielkość, są jednak podatne na przypadłości ras dużych, czyli skręty jelit i żołądka oraz zwyrodnienia stawów. Wymagają więc dobrego żywienia. Trzeba także uważać na ich charakterystyczne podwójne „wilcze pazury” na tylnych łapach, ponieważ podczas zabaw i spacerów są narażone na uszkodzenia. Beauceron nie ma predyspozycji do żadnych szczególnych chorób, ani nie jest rasą obciążoną genetycznie schorzeniami. Może zachorować na każdą psią chorobę, ale nie ma do żadnej specjalnej słabości. Owczarek francuski Beauceron na tle innych ras ma żelazne zdrowie i jest psem wyjątkowo odpornym na choroby. Wymogiem hodowlanym jest sprawdzanie psów tej rasy pod kątem dysplazji stawów biodrowych. Schorzenie to zdarza się u nich czasem i jest w dużej mierze dziedziczne, dlatego do hodowli należy dopuszczać jedynie zdrowe psy.

Owczarek francuski Beauceron

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 4000 złotych. (Źródło Allegro, Alegratka, Olx). Cena z roku 2021.

Kraj pochodzenia: Francja

Inne nazwy: Beauceron, Owczarek francuski z Beauce, Bas Rouge, Berger de Beauce

bauceron, beauceron, beauceron cena, beauceron galeria, beauceron historia, beauceron kompendium, beauceron opis, beauceron opis rasy, beauceron pielęgnacja, beauceron temperament, beauceron umaszczenie, beauceron waga, beauceron wygląd, beauceron wysokość, beauceron zachowanie, beauceron zdjęcia, beauceron zdrowie, charakter beaucerona, ile kosztuje owczarek beauceron, jaki jest beauceron, owczarek beauceron, owczarek francuski, owczarek francuski beauceron, owczarek francuski beauceron cena, owczarek francuski beauceron historia, owczarek francuski krótkowłosy beauceron, owczarek z beauce, pies beauceron

Tagi artykułu: