Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Behawiorysta - psi psycholog

Behawiorysta to taki psi psycholog, który zajmuje się oceną ich stanu psychicznego oraz pomaga w rozwiązywaniu wielu psich problemów.

Często zdarzają się przypadki, w których właściciel czworonoga nagle zauważa, że z jego czworonożnym pupilem zaczyna dziać się coś niedobrego. Zachowanie naszego pupila staje się dla nas niezrozumiałe i dosyć uciążliwe i to zaczyna nas niepokoić, a nawet denerwować. Oczywiście kochamy swojego psiaka, ale wyczuwamy, ze ta cała sytuacja zaczyna nam się wymykać spod kontroli i wtedy konieczne jest skorzystanie z pomocy kogoś, kto się na tym zna o wiele lepiej niż my i będzie w stanie pomóc naszemu zwierzakowi. Najlepiej, jeśli skierujemy swoje kroki poszukując osoby, która na pewno zna się na takich zwierzęcych zachowaniach, czyli behawiorysta psi a mówiąc potocznie psi psycholog.

Obecnie w naszym kraju dużo jest tego typu specjalistów, którzy nazywani są zoopsychologami lub właśnie psi psycholog. Z punktu widzenia właściciela cierpiącego zwierzaka nazwa tutaj nie ma żadnego większego znaczenia, bo jemu tylko zależy na tym, aby udzielił on skutecznej pomocy jego przyjacielowi, ale warto wiedzieć, że pomiędzy zoopsychologiem a behawiorystą istnieje dosyć znaczna różnica.

Zoopsycholog jest oficjalnym zawodem, który został wpisany do rejestru zawodów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2007 roku. Zoopsycholog jest specjalistą w zakresie relacji pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem. Więc pełni on funkcję takiego doradcy i pomaga właścicielowi danego czworonoga w zrozumieniu pewnych zachowań dla danego gatunku zwierząt, które są całkowicie normalne i właściwe, a także pomoże w stworzeniu prawidłowych relacji pomiędzy między obiema stronami. Na pewno nie wpływa bezpośrednio na czworonoga, nie szkoli go żadnymi metodami, tylko przede wszystkim pracuje z właścicielem. Obserwuje psa i jego zachowanie podczas codziennego funkcjonowania, a następnie diagnozuje dany problem i zaleca odpowiednią terapię.


  • Behawiorysta i Wyżeł

  • Psi psycholog

  • Behawiorysta

Natomiast behawiorysta jest specjalistą od zachowań zwierząt, który opiera swoje działania na kierunku psychologicznym, czyli behawioryzmie, co po prostu z angielskiego oznacza zachowanie. Ten właśnie kierunek psychologiczny zakłada, że wszystkie zwierzęta działają według dosyć prostych zasadach, które przede wszystkim opierają się na stałych, często odruchowych albo po prostu na wyuczonych reakcjach na różne bodźce. Więc behawiorysta zajmuje się terapią behawioralną kotów i psów, bardzo często pracuje bezpośrednio ze zwierzęciem i skupia się na jego reakcjach.

Jest bardzo pomocny, ponieważ pomaga właścicielowi zmienić zwyczaje swojego pupila, a także skorygować trudne nawyki, daje przydatne porady, które są pomocne właścicielowi w dalszym postępowaniu ze swoim pupilem. Dobry behawiorysta psi musi wykazywać się dużą cierpliwością, konsekwencją, a także sprawnie obserwować zachowania zwierząt, z którymi pracuje.

Te właśnie najważniejsze cechy pomagają mu w osiągnięciu doskonałych efektów zmiany zachowania przy pomocy zwykłych metod. Wykorzystuje do tego wiedzę o tym, w jaki sposób dane zwierze się uczy i nie wnika w istotę przyczyn, które wywołały jakikolwiek problem. Najważniejsze dla niego jest, aby dowiedzieć się, dlaczego nasz pupil zachowuje się właśnie w taki niezbyt odpowiadający nam sposób, dlatego przeprowadzany jest przez behawiorystę bardzo szczegółowy wywiad, obserwuje dokładnie psa z problemami, ocenia jego charakter, a także wnikliwie bada całe otoczenie czworonoga. Z tych wszystkich obserwacji wyciąga wnioski, stawia diagnozę i daje dokładne zalecenia, które na pewno pomogą w dalszych kontaktach ze zwierzęciem.

Behawiorysta i kundelek

Większość behawiorystów psich uważa, że tylko nauczenie właściciela danego zwierzęcia spojrzenia na pewne sytuacje bardziej ze zwierzęcego punktu widzenia jest bardzo ważne, aby porozumieć się tak zwanie międzygatunkowo, pozwala uczyć opiekuna, co robić, aby przestać uczłowieczać zwierzę, a także przypisywania psu motywacji ludzi takich jak chęci odwetu lub złośliwości. Często także łagodzi lub całkowicie usuwa problem, a którym właściciel się do niego zwrócił.

Oczywiście to czy pomoc behawiorysty poskutkuje całkowicie w dużej mierze zależy również od właściciela takiego psa z problemami i od chęci jego współpracy z takim psim psychologiem. Sama obserwacja psa i rozmowa z behawiorystą nic nie da i na pewno nie pomoże, jeśli sam właściciel takiego czworonoga nie będzie do tego wszystkiego przekonany.

Behawiorysta psi może pomóc w wielu bardzo trudnych przypadkach, a przede wszystkim pomoże w zrozumieniu zwierzęcia.

Tagi artykułu: