Udostępnij ten artykuł.

Białe rasy psów

Dlaczego niektóre rasy psów mają białe umaszczenie?

Kynolodzy nie są w stanie stwierdzić, który gen jest odpowiedzialny za białą sierść, ani dlaczego niektóre psy, np. duże pirenejskie psy pasterskie, są niemal całkowicie białe i tylko kilka miejsc na ciele ma ciemne zabarwienie. Dotychczas przebadano zaledwie kilka ras, niemniej wyniki nie są jednoznaczne. Zdaniem naukowców białe owczarki niemieckie mają genotyp e/e w genie MC1R, co tłumaczy brak czarnego pigmentu w ich sierści. Zagadką pozostaje jednak, dlaczego te białe rasy psów nie posiadają czerwonego odcienia? Jest to zapewne spowodowane obecnością innego genu, który póki co nie został odkryty. Z kolei u Akit i Owczarków kaukaskich jasnokremowe szczenięta mają genotyp e/e, co powoduje rozmycie czerwonego pigmentu. Sznaucery miniaturowe o tym samym genotypie rodzą się białe lub srebrzyste, co sugeruje, że pigmentacja feomelaniny jest rozmyta przez e/e do białego lub srebrnego koloru. Jak zatem możemy wywnioskować sposób dziedziczenia oraz występowanie białej maści jest sprawą dyskusyjną. Nie zagłębiając się jednak w szczegóły genetyki i dziedziczenia, postaramy się zaprezentować wszystkie rasy psów o białym maści.

Dla niektórych z nas w związku ze swą białą okrywą włosową te odmiany są najbardziej uroczymi i wyróżniającymi się spośród wielu innych ras. Poniżej postaramy się alfabetycznie przedstawić wszystkie rasy psów białych.

Ahbash dog. Umaszczenie białe, czasami może być z kremowym nalotem. Zdecydowanie częściej spotykana odmiana długowłosa. Odmiana psa dużego 73-85cm.

Alopekis. Wszystkie kolory i kombinacje kolorów są dopuszczalne z wyjątkiem całkowitego odbarwienia (albinizmu). Najczęściej spotykanymi typami maści są: czysto biała, czarna, brązowa, czarno-biała, biała z czarnymi lub brązowymi plamami, czarna z białymi znaczeniami, brązowa z podpalaniem.


  • Kuvasz węgierski

  • Owczarek podhalański

  • American eskimo dog

American Eskimo Dog. Jedynym dopuszczalnym typem umaszczenia jest całkowicie białe.

Biały owczarek szwajcarski. Umaszczenie białe. Okrywa włosowa może występować zarówno w krótkiej i długiej postaci włosa. Odmiana psa nieco powyżej średniej wysokości 56-66cm.

Biszon kędzierzawy (Bichon frise). Umaszczenie białe, sierść długa hipoalergiczna, wymagająca fachowej pielęgnacji w postaci profesjonalnego strzyżenia. Odmiana psa małego średnio 28 cm w kłębie.

Bulterier. Szeroka skala umaszczenia: białe, pręgowane, tricolor, czerwone, płowe. Niepożądana maść niebieska i czekoladowa. Nakrapiana lub przesiana biała sierść jest uznawana za wadę, ale dopuszcza się znaczenia na głowie.

Coton de tulear. Umaszczenie białe z możliwymi jasnożółtymi lub jasnoszarymi znaczeniami młodych szczeniąt, które bledną wraz z wiekiem. Włos długi, delikatny. Odmiana psa niskiego 30cm.

Czuwacz (owczarek słowacki). Umaszczenie białe, czasem możliwe także biało kremowe. Okrywa włosowa średniej długości, łatwy do oczyszczenia. Nieco większa odmiana psa, mogąca osiągnąć wysokość w kłębie 60-70cm.

Dog argentyński. Umaszczenie całkowicie białe z możliwością wystąpienia czarnej plamy wokół jednego oka. Okrywa krótka i gładka. Odmiana psa dużego 60-68cm. Zaliczany w naszym kraju do grupy psów agresywnych.


  • Dog argentyński

  • Komondor

  • Owczarek z Maremma

Kishu. Od lat 40. XX wieku maść pręgowana, beżowa lub ruda nie są dopuszczone. Obecnie jedynym prawidłowym umaszczeniem jest biel. Dozwolony czerwony nalot na grzbiecie i końcówkach uszu.

Komondor. Umaszczenie białe z mocno widocznym odcieniem koloru kości słoniowej. Sierść typu sznurkowego w postaci dredów. Jedna z większych odmian psa 70-80cm.

Kuvasz (owczarek węgierski).Umaszczenie koloru białego z dopuszczalnym odcieniem kości słoniowej.Okrywa włosowa gęsta prosta lub falująca. Odmiana psa dużego 65-75cm.

Maltańczyk. Umaszczenie białe. Okrywa włosowa długa, praktycznie niegubiona przez psa. Rasa psów do towarzystwa o wysokości 20-25cm.

Owczarek maremma (Cane da pastore Maremmano-Abruzzese). Umaszczenie białe z możliwością wystąpienia koloru biało-żółtego lub kremowego. Okrywa gęsta i długa, odmiana osiągająca wysokość 62cm w kłębie.

Pirenejski Pies Górski. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: biel, biel z szarym, blada żółć, wilczasty; na głowie, uszach i nasadzie ogona mogą występować pomarańczowe plamy.

Polski owczarek podhalański. Umaszczenie czysto białe. Okrywa włosowa gęsto dosyć twarda w dotyku. Odmiana psa dużego 60-70cm.

Pudel. Umaszczenie psów powinno być jednolite, wolne od łat czy plam. Wyróżniamy pięć rodzajów umaszczenia: biel, czerń, brąz, srebrny i morelowy.

Puli. Istnieją dwie odmiany psa rasy puli – o sierści białej lub kolorowej (czarnej, brązowej, szarej, płowej).


  • Coton de Tulear

  • Bulterier

  • Biały owczarek szwajcarski

Rajapalayam dog. Najbardziej cenionym kolorem umaszczenia jest mleczno biały, z różowym nosem i złotymi oczyma. Mniej popularnymi typami umaszczenia są czarny i brązowy.

Samoyed. Podstawowe umaszczenie koloru białego, możliwość wystąpienia odcienia kremowego. Okrywa włosowa długa. Odmiana psa średniej wielkości 52-57cm.

Sealyham Terier. Psy mają biały podwójny płaszcz.

Szpic japoński. Psy mają czysto biały podwójny płaszcz.

Volpino Italiano. Psy występują w dwóch typach umaszczeń – jednolitej bieli i jednolitej rudości.

West highland white terier. Umaszczenie koloru białego. Okrywa włosowa nieco szorstka mogąca sprawiać kłopot podczas trymowania. Jedna z mniejszych psich odmian wysokość w kłębie około 28cm.

Tagi artykułu: