Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Biały owczarek szwajcarski

BIAŁY OWCZAREK SZWAJCARSKI (Berger Blanc Suisse, White Swiss Shepherd Dog)

Historia

Białe owczarki były hodowane w XIX wieku na dworze habsburskim. Na początku hodowli w Niemczech biały kolor nie był niczym nadzwyczajnym; białe szczenięta normalnie rejestrowano w księgach rodowodowych. Później stopniowo oddzielano białe umaszczenie aż w końcu w 1933 roku całkowicie skreślono je ze wzorca Owczarka Niemieckiego. Od tego czasu białe psy były uznawane za mało wartościowe, a nawet obarczone odpowiedzialnością za wady rozwojowe.
Amerykańscy hodowcy nie byli na szczęście tak restrykcyjni i wpisywali białe psy do ksiąg hodowlanych. W 1917 roku w USA urodził się pierwszy miot z trojgiem białych szczeniąt. Od tego czasu – zarówno w USA, jak i Kanadzie – tworzono różne linie hodowlane tej odmiany Owczarka, zapewniając jej przeżycie po „likwidacji” w Europie.
Pierwszy Biały Owczarek powrócił do Europy w 1970 roku za sprawą Agathy Burch, szwajcarskiej hodowczyni. Lobo został wpisany do Szwajcarskiej Księgi Hodowlanej – był to milowy krok w historii hodowli w czystości rasy BOS w Europie.
Aktualny wzorzec rasy został zatwierdzony 26. listopada 2002 roku. Szwajcaria stała się krajem pochodzenia i patronatu, ponieważ w chwili złożenia wniosku  o uznanie rasy przejęła za nią odpowiedzialność.

Rasa psa Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski wygląd

Biały owczarek szwajcarski to mocny, dobrze umięśniony czworonóg średniej wielkości w kłębie i umiarkowanie długiej, prostokątnej sylwetce. Głowa silna, sucha i świetnie wyrzeźbiona, proporcjonalna do całej sylwetki; widziana z góry i z boku ma kształt klina. Osie czaszki i pyska równoległe. Czaszka tylko odrobinę zaokrąglona; zaznaczona centralna bruzda. Stop lekko zaznaczony. Nos średniej wielkości; pożądana czarna pigmentacja, ‘zimowy nos’ (nos rozjaśniający się zimą) i jaśniejszy niż czarny, akceptowane. Pysk silny i umiarkowanie długi w stosunku do czaszki. Grzbiet nosa i dolna linia pyska proste, lekko zbiegające się w kierunku nosa. Wargi suche, ściśle zamykające się, tak czarne jak to możliwe. Szczęki mocne; zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Zęby ustawione prostopadle do szczęki. Oczy średniej wielkości, o migdałowatym kształcie, umieszczone troszkę ukośnie; kolor brązowy do ciemnobrązowego. Powieki ściśle przylegające z czarnymi obwódkami pożądane. Uszy stojące, małe, umieszczone wysoko, noszone pionowo, równolegle i skierowane do przodu, o prostokątnym kształcie. Szyja średniej długości i o dobrym umięśnieniu; harmonijnie osadzona względem tułowia, bez podgardla; elegancko wygięta linia biegnie bez zakłóceń od umiarkowanie wysoko noszonej głowy do kłębu. Tułów silny, muskularny, średnio długi. Kłąb wyraźny. Grzbiet prosty, mocny. Lędźwie silnie umięśnione. Zad długi, średniej szerokości; łagodnie pochyły do nasady ogona. Klatka piersiowa niezbyt szeroka; głęboka (ok. 50% wysokości mierzonej w kłębie); sięgająca do łokci; w przekroju owalna. Przednia część klatki piersiowej wysunięta do przodu, widoczna. Brzuch i boki smukłe i mocne. Dolna linia brzucha umiarkowanie zaznaczona.

Szczeniaki białego owczarka szwajcarskiego

Szczeniaki białego owczarka szwajcarskiego

Ogon dobrze owłosiony, szablasty, zwężający się ku spiczastemu końcowi; osadzony dość głęboko, sięgający co najmniej do stawu skokowego. W spoczynku wisi swobodnie wyprostowany lub nieznacznie szablasto zagięty na 1/3 końcowej długości; w ruchu noszony wyżej, ale nigdy ponad górną linię. Kończyny silne, z widocznymi ścięgnami, średniej kości. Łopatka długa i płasko przylegająca, skośnie ustawiona. Ramię odpowiedniej długości, silnie umięśnione. Łokieć ściśle dopasowany. Przedramię długie, proste, ‘suche’, z zaznaczonymi ścięgnami. Nadgarstek mocny i tylko odrobinę ukośny. Kończyny tylne oglądane od tyłu proste i równoległe; postawa nie za szeroka. Udo średnio-długie, silnie umięśnione. Podudzie średniej długości, ukośne, z mocną kością i dobrze umięśnione. Staw skokowy mocny, dobrze ustawiony.

Śródstopie średniej długości, proste, z widocznymi ścięgnami, tzw. ’wilcze pazury’. Stopa owalna, tylna trochę dłuższa od przedniej. Palce stopy zwarte i dobrze wysklepione. Mocno czarne poduszki stóp. Skóra bez pofałdowań i zmarszczek, ciemno pigmentowana. Włos średniej długości, gęsty; okrywa zamknięta, przylegająca, dwuwarstwowa krótka lub dwuwarstwowa długa. Podszerstek obfity. Pysk, wewnętrzną stronę uszu i przednią stronę nóg pokrywa włos krótki; na szyi i tylnej stronie nóg włos nieznacznie dłuższy. Nieznacznie falisty, twardy włos jest dopuszczalny. Maść biała. Psy osiągają od 60 do 66 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą średnio od 55 do 61 cm. Waga dorosłych psów oscyluje w granicach 30 – 40 kg; suk: 25 – 35 kg.


  • Biały owczarek szwajcarski

  • Biały owczarek szwajcarski

  • Biały owczarek szwajcarski

Temperament

Białe owczarki szwajcarskie to łagodne czworonogi, które wymagają równie łagodnego traktowania. Są bardzo rodzinne, wrażliwe i wyjątkowo przyjazne dzieciom. Doskonale sprawdzą się w pełnych rodzinach – naturalnie wejdą w rolę psa-opiekuna najmłodszych. BOS są uważnymi stróżami i chętnymi do nauki psami pracującymi. Mają ogromną potrzebę zadowolenia swojego opiekuna, dlatego chętnie wykonają wszelkie komendy i będą doskonale współpracować z panem w czasie treningu posłuszeństwa. Uwielbiają ruch i zabawę na świeżym powietrzu; przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy i trwać co najmniej godzinę.
Pomimo że BOS-y coraz częściej pełnią funkcję psów do towarzystwa, nie należy zapominać o tym, że są owczarkami – psami wyhodowanymi do pracy. Jeżeli zależy nam na pełnym pozytywnym ukształtowaniu charakteru pupila, warto powierzyć mu jakieś zadania do wykonania, np. strzeżenie domu.
Psy tej rasy zawsze starają się być jak najbliżej swojego właściciela. W stosunku do obcych zachowują pewną rezerwę – zbytnio się z nimi nie spoufalają.
Obecnie BOS-y są często wykorzystywane przez służby państwowe, policję i straż górską. Mają wszelkie predyspozycje do pełnienia funkcji psów-przewodników, psów lawinowych, ratowniczych oraz towarzyszących osobom niepełnosprawnym ruchowo.

Suczka białego owczarka szwajcarskiego

Suczka białego owczarka szwajcarskiego

Zdrowie i Pielęgnacja

Białe owczarki są generalnie zdrową rasą. Podobnie jak owczarki niemieckie są jednak narażone na dysplazję. Pierwszy rok życia owczarka jest szczególnie ważny – w tym okresie należy podawać preparaty wapniowe oraz wzmacniające stawy. Im więcej uwagi i wysiłku poświęcimy w początkowym okresie życia, tym większe szanse, że szczenię wyrośnie na silnego i dobrze zbudowanego psa.

BOS to psy o podwójnej szacie. Włos okrywowy jest twardy i prosty, a podszerstek miękki i wełnisty. Pielęgnacja opiera się głównie na wyczesaniu, wymodelowaniu i odpowiednim wykąpaniu włosa. Dotyczy to zarówno odmiany długo-, jak i krótkowłosej. Wszystkie wykonywane zabiegi mają podkreślić smukłość i elegancką sylwetkę psa.

Wysokość: Psy osiągają od 60 do 66 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą średnio od 55 do 61 cm.

Waga: Waga dorosłych psów oscyluje w granicach 30 – 40 kg; suk: 25 – 35 kg.

Umaszczenie: Maść wyłącznie biała.

Zdrowie: Białe owczarki są generalnie zdrową rasą. Podobnie jak owczarki niemieckie są jednak narażone na dysplazję.

Pielęgnacja: BOS to psy o podwójnej szacie. Włos okrywowy jest twardy i prosty, a podszerstek miękki i wełnisty. Pielęgnacja opiera się głównie na wyczesaniu, wymodelowaniu i odpowiednim wykąpaniu włosa.

Rodzina: Psy są bardzo rodzinne i oddane swoim opiekunom. Chętnie uczą się nowych rzeczy. Mają duże zapotrzebowanie na ruch. W stosunku do dzieci zachowują się bardzo poprawnie – naturalnie wchodzą w rolę niańki.

Inne nazwy: Berger Blanc Suisse, owczarek amerykańsko-kanadyjski.

Cena szczeniąt z rodowodem 4000 do 5600 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Szczeniaki, Olx). Cena szczeniąt z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, nr wzorca 347. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: