Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Biewer Yorkshire Terrier

Początek rasy Biewer Yorkshire Terrier określa się na rok 1984, kiedy to Werner Biewer i jego żona Gertruda Biewer wyhodowali pierwszy, historyczny okaz. Jego rodzicami były dwa, klasyczne Yorki - Darling von Friedheck i Fru Fru von Friedheck. Pojawienie się nowego osobnika nie było zamierzone. Rodzice okazali się nosicielami wadliwego genu, który wpłynął na zmianę umaszczenia potomstwa. Zaledwie jedno szczenię, w obrębie całego miotu, uległo tak daleko idącej deformacji. Od tej pory można mówić o początku odmiany trójkolorowej. Pierwsza oficjalna prezentacja rasy, która nie spowodowała jednak żadnego boomu w świecie hodowców i miłośników Yorków, miała miejsce w 1988 roku w  Niemczech.

Pierwsza, oficjalna introdukcja rasy miała miejsce w 1988 roku. Podczas wystawy psów rasowych w Niemczech odbyła się prezentacja odmiany trójkolorowej, która nie spowodowała jednak żadnego boomu w świecie hodowców i miłośników Yorków.  

Szczeniak Biewer Yorkshire Terriera

Szczeniak Biewer Yorkshire Terriera

W przeciwieństwie do Yorkshire Terrier, Biewer Yorkshire Terrier zawsze występuje w wersji trójkolorowej. Jedyną, spotykaną kompilacją jest czerń, złoto i biel. Rozmieszczenie kolorów na ciele czworonoga powinno być jak najbardziej równomierne. Sierść psa winna być jedwabista, gładka i bez podszerstka. Włos winien być długi i rozchodzić się po całym ciele zwierzęcia w tych samych proporcjach długości. Przyjmuje się, że idealną długością jest ¾ w stosunku do wysokości psa w kłębie.

Biewer Yorkshire Terriery osiągają niewielkie rozmiary; wymogi rasy są identyczne do standardów, jakim podlegają Yorkshire Terriery. Waga psów oscyluje w granicach 1,8-3,6 kg, zaś wysokość w kłębie wynosi około 22 cm. Jako że Biewer Yorkshire Terrier nie jest uznany za osobną rasę i nie został wprowadzony do rejestru Międzynarodowego Towarzystwa Kynologicznego, nie istnieją normy opisujące rasę. Rys i ogólna charakterystyka może być stworzona jedynie na podstawie obserwacji poszczególnych hodowców i odnalezieniu punktów wspólnych dla wszystkich osobników. Obecnie najważniejszym dokumentem regulującym wygląd psów jest standard spisany i zatwierdzony przez p. Biewer. Poniżej prezentujemy tłumaczenie własne.

Piesek rasy Biewer Yorkshire Terrier

Suczla Lola Biewer Yorkshire Terrier

Biewery to długowłose, trójkolorowe czworonogi w typie toy, z włosem, który rozchodzi się równomiernie od środka tułowia i gładko pokrywa boki. Sylwetka psów wpisuje się w kształt kwadratu, chociaż u niektórych osobników długość ciała może być nieco większa niż wysokość w kłębie. Głowa lekko zaokrąglona z umiarkowanie zaznaczonym stopem. Kufa stanowi około jednej trzeciej długości głowy. Preferowany zgryz nożycowy. Nos całkowicie czarny. Oczy średniej wielkości, okrągłe lub w kształcie migdała, o inteligentnym wyrazie patrzące prosto przed siebie. Obwódki ciemne. Uszy małe, w kształcie litery V, noszone w pozycji pionowej, o umiarkowanej szerokości i pokryte włosem. Górna linia tułowia wyraźnie zaznaczony. Klatka piersiowa umiarkowanie wysklepiona. Linia brzucha lekko podciągnięta, lędźwie mocne. Kończyny przednie muszą być idealnie proste, muskularne i pokryte włosami. Tylne kończyny proste. Stopy okrągłe z białymi lub czarnymi pazurami. Ogon jest noszony wysoko nad ciałem i pokryty długim płynącym pióropuszem; sięgający do stawu kolanowego lub dłuższy. Płaszcz długi, płynąć i jedwabisty. Włos na głowie długi, zwyczajowo wiązany w koński ogon. Dopuszczalną kombinacją kolorystyczną jest czerń, złoto i biel.  Klatka piersiowa, brzuch,  kończyny  i  końcówki ogona są całkowicie białe.

Psy Biewer Yorkshire Terriery

Psy Biewer Yorkshire Terriery

Biewer yorkshire terrier temperament

Zachowanie i charakter Biewer Yorkshire Terriera nie różni się zbytnio od charakteru i zachowania Yorków. Psy są towarzyskie, jednakże nie wchodzą w głębsze związki i relacje z ludźmi spoza ich otoczenia. Dość długo przyzwyczajają się do obecności obcych na swoim terytorium i pozostają nieufne wobec ich poczynań. W stosunku do dzieci zachowują się poprawnie. Chętnie wchodzą w interakcje z najmłodszymi – uwielbiają bawić się i psocić. To idealne psy rodzinne.

Inne nazwy: Biewer, Biewer Yorkshire Terrier à la Pom Pon, Biewer Terrier, Yorkshire Terrier Biewier.

Cena szczeniąt Biewiera Yorkshire Terriera z rodowodem to koszt 3500 - 5000 złotych. cena z roku 2022.

Tagi artykułu: