Udostępnij ten artykuł.

Bieżnia dla psa

Szkolenie psów za pomocą nowoczesnej bieżni dla psów to doskonały sposób na pełne wzmocnienie mięśni czworonogów i poprawę ich kondycji. Regularne truchty na urządzeniu przyczyniają się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i witalności psa, a także chronią przed przyrostem tkanki tłuszczowej i otyłością.
Sceptycy powiedzieliby, że równie dobrze możemy wyjść z psem na spacer i w najprostszy z możliwych sposobów umożliwić mu przebieżkę na świeżym powietrzu.  Zgoda – ale co mamy zrobić, jeżeli za oknem plucha i szaruga, a pies powinien trenować każdego dnia niezależnie od pogody? Bieżnia jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Co więcej standardowe urządzenia posiadają funkcje nachylenia i spadku, dzięki czemu pies może rozwijać siłę mięśni przednich lub tylnych partii ciała. Bieżnia w żadnym wypadku nie zastąpi jednak tradycyjnych spacerów. Dzięki niej zwierzę może podejmować jednak bardzo równomierny i intensywny wysiłek. Proszę sobie wyobrazić, że dziesięć minut lekkiego biegu na bieżni odpowiada aż 45 minutom intensywnego spaceru z psem po parku! To zadziwiający rezultat.

Bieżnia dla psa – kiedy zacząć?

Ćwiczenia na bieżni możemy rozpocząć już na bardzo wczesnym etapie życia czworonoga. Należy jednak pamiętać, że oczekiwania wobec psa winny być współmierne z jego możliwościami i predyspozycjami fizycznymi. Szczenię dopiero się rozwija, zatem seanse na bieżni nie powinny być dłuższe niż pięć minut w ciągu doby. Urządzenie jest doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli szczeniąt, które z jakichś względów nie rozwijają się prawidłowo, a przyrost mięśni nie odbywa się równomiernie.

Bieżnia dla psa może wydawać się dość dużym wydatkiem, dlatego też spora część właścicieli psów próbuje ściąć koszta i decyduje się na zakup bieżni dedykowanej dla ludzi. Nie jest to jednak korzystne rozwiązanie, gdyż ludzie mają krótszy krok od psów, dlatego też potrzebują nieco krótszej bieżni. Wprowadzenie psów na ludzką bieżnię może doprowadzić do pojawienia się nieprawidłowości w zakresie chodu. Co więcej bieżnia może zostać zanieczyszczona sierścią psa, a to z kolei prowadzi do jej szybszego zużycia i powstawania uszkodzeń mechanicznych.

Standardowa bieżnia dla psa posiada specjalnie zabezpieczone boki, uprząż bezpieczeństwa oraz kontroler prędkości, który zapewnia bezpieczne i komfortowe warunki ćwiczeń. Właściciel ma ponadto możliwość ustawienia preferowanego kąta nachylenia.

bieżnia dla psa

Trening Owczarka niemieckiego na bieżni dla psa

Czas pracy psa na bieżni

Jeżeli nasz pies jest w szczytowej formie, powinien trenować na bieżni średnio 20 - 30 minut dziennie trzy razy w tygodniu. Oczywiście na samym początku powinniśmy trenować psa przez kilka minut, aby przyzwyczaił się do wysiłku, i stopniowo zwiększać tę dawkę.

Zalecane jest, aby trening zaczął się od powolnej rozgrzewki na płaskiej bieżni, a zakończył powolnym spacerem do ochłonięcia.

Czy nasz pies powinien trenować na bieżni?

Istnieje kilka grup ras psów, których właściciele powinni przemyśleć ewentualność zakupu bieżni. Należą doń: psy sportowe, zaprzęgowe, pracujące; psy o zwykłej i dużej aktywności ruchowej oraz z nadmiarem energii, psy wystawowe (celem poprawy chodu i postawy), czworonogi otyłe oraz mało ruchliwe, zwierzęta po ortopedycznych zabiegach operacyjnych (bieżnia stanowi wówczas element wspomagający rehabilitację).

Bieznia dla psów

Bieżnia dla psów

Przyuczanie psa do pracy na bieżni

Bieżnia powinna kojarzyć się psu z czymś przyjemnym – w innym wypadku każda sesja będzie przypominała „przepychankę” i rozstroi nie tylko psa, ale również właściciela. Pierwszy kontakt z urządzeniem może się przedłużać. Pies zapewne zechce obwąchać urządzenie ze wszystkich stron, wejść na nie, sprawdzić czy jest stabilne i bezpieczne. Naszym zadaniem jest nagradzanie każdego wejścia na pas bieżni i pochwalenie czworonoga za robienie postępów. Naukę zaczynamy na luźnej smyczy i  przy najniższej prędkości ok. 0,4 km/ h przez ok. pół minuty. Ćwiczenie powtarzamy pięciokrotnie przez dwa do trzech dni. Stopniowo zwiększamy prędkość, jednocześnie kontrolując zachowanie psa. Jeżeli nasz pies porusza się swobodnie kłusem, stosujemy funkcję nachylenia. Każdy trening powinien być poprzedzony rozgrzewką i rozluźniającym spacerem po bieżni.

Opis zasady działania biezni dla psa

Ile kosztują bieżnie dla psów?

Koszt bieżni dla psa zależy od wiekości psa i waha się od 3200 złotych (rozmiar M) do 5490 złotych (bieżnia de lux).

Tagi artykułu: