Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Bieżnia wodna dla psów jedna z metod rehabilitacji psa

Bieżnia wodna dla psów jedna z metod rehabilitacji czworonoga

Rozwój nauk weterynaryjnych przebiega w imponującym tempie. Jeszcze do niedawna żaden właściciel czworonoga nie pomyślałby nawet, że jedną z metod rehabilitacji schorowanego psa może być terapia z wykorzystaniem bieżni wodnej. Hydroterapia z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród opiekunów, którzy pragną wydłużyć życie swoich pupili i zmniejszyć dolegliwości bólowe powstałe na skutek zwyrodnień stawowych czy innych urazów. Czas powiedzieć o niej coś więcej. Zapraszamy do lektury!

Jednym z głównych zastosowań hydroterapii jest zapobieganie urazom, zmniejszanie dolegliwości bólowych oraz przywracanie lub poprawę ruchomości stawów u psów. Mimo że bieżnia wodna dla psów pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno, jej początki przypadają na lata 70. XX wieku. Na samym początku nikt nie przypuszczał jednak, że z jej zalet skorzystają psy – powstała bowiem z myślą o koniach wyścigowych, a kilka lat później zaczęła być dostępna dla ludzi. Dopiero w 1998 roku Amerykanie wprowadzi sprzęt przeznaczony dla psów, zapewniając w ten sposób nową metodę fizjoterapii naszych kochanych czworonogów.

Bieżnia wodna dla psów jedna z metod rehabilitacji psa

bieżnia wodna dla psów

Bieżnia wodna dla psów – Jak wygląda trening na takiej bieżni?

Terapia wodą odbywa się w przezroczystym zbiorniku z wodą, przypominającym nieco akwarium, wyposażonym w podwodną bieżnię. Dzięki działaniu siły wyporu obciążenia zanurzonych w wodzie stawów i mięśni psa są znacznie mniejsze niż w czasie tradycyjnego treningu fizycznego. Środowisko wodne gwarantuje ponadto delikatny opór zwiększający siłę oraz wytrzymałość mięśni. Chodzenie w ciepłej wodzie powoduje rozluźnienie mięsni oraz zwiększenie przepływu krwi do mięśni i tkanek, zmniejszając tym samym odczucia bólowe.
Każda sesja w wodzie jest dostosowywana do możliwości małych pacjentów. Operator bieżni dobiera nie tylko poziom wody oraz kąt nachylenia taśmy bieżni, ale także temperaturę – wszystkie czynności wykonywane są z należytym wyczuciem, aby pies mógł z łatwością przystosować się nowego środowiska. Następnie pies zaczyna chodzić po bieżni. Przez cały czas towarzyszy mu właściciel, który zachęca pupila do aktywności, podając mu smakołyki, albo chwaląc słownie.

Czworonogi korzystające z bieżni wodnej pracują jednocześnie nad kilkoma aspektami sprawnego poruszania się. Biorąc pod uwagę, że wykonywanie ruchów w wodzie jest często teatralne, angażuje się w prace nowe grupy mięśniowe, a pacjent uczy się utrzymywać równowagę w ruchu. Bieżnia wodna dla psów rewelacyjnie poprawia siłę, wytrzymałość mięśni oraz zwiększa zakres ruchu, zapewniając zwinność oraz lepsze samopoczucie.

bieżnia wodna dla psów i trening na niej

labrador ćwiczący na bieżni wodnej

Bieżnia wodna dla psów – pierwsze kroki czworonoga

Pierwsza sesja hydroterapeutyczna nie powinna trwać dłużej niż kilka minut – w zależności od stanu pacjenta. Później zabiegi są wydłużane i dopasowywane indywidualnie do każdego psiaka. Jeżeli chcesz wysłać swojego czworonoga na terapię, musisz być zatem przygotowany na to, że pierwsza sesja będzie trwała raptem kilka minut. Nie jest to absolutnie spowodowane chęcią wyzyskania właściciela; nie jest to także łatwy sposób na zarobienie pieniędzy. Na wszystko przychodzi po prostu czas – jeżeli zwierzę nigdy wcześniej nie miało okazji, aby brnąć po wodzie, pokonywanie jakichkolwiek oporów ruchu może być dla niego bardzo uciążliwe. Przy wykonywaniu zabiegów dwa razy w tygodniu już po dwóch tygodniach zauważymy, że terapia przynosi efekty, a nasz pies coraz lepiej radzi sobie w środowisku wodnym.  Bieżnia wodna dla psów będzie dla niego wręcz rozrywką i dobrą zabawą!

Dlaczego warto korzystać z bieżni wodnych dla psów?

Bieżnie wodne dla psów są bardzo cenionym narzędziem rehabilitacyjnym, które zapewnia bezpieczne i kontrolowane środowisko dla analizy chodu. Operator bieżni może kontrolować zarówno szybkość pracy urządzenia, jak i czas trwania oraz intensywność ćwiczeń. Regularne treningi biegowe umożliwiają znormalizowany rozwój masy mięśniowej, stymulację nerwowo-mięśniową, a także poprawę wydolności organizmu psa.
Rehabilitacja daje także duże możliwości w zakresie treningu kondycyjnego dla psów ras wybitnie aktywnych oraz psów sportowych. Taka forma ćwiczeń jest szczególnie zalecana w okresie zimowym, kiedy niemożliwe jest wychodzenie z psem na długie i obfite w ćwiczenia fizyczne spacery. Bieżnia wodna dla psów pomaga zachować czworonogi w dobrej formie przez cały rok i przygotować kondycyjnie do sezonu sportowego. Dzięki rozwinięciu muskulatury oraz zwiększeniu zwinności i wytrzymałości, psy są w stanie uniknąć wielu urazów mechanicznych.

hydroterapia psa na bieżni wodnej

border collie ćwiczący na bieżni wodnej

Czas i częstotliwość zabiegów na takiej bieżni wodnej

Pierwsze zabiegi trwają bardzo krótko bo po kilka minut. Z biegiem czasu zabiegi są wydłużane. Wszystko zależy od stanu zdrowia naszego psiaka. Częstotliwośc zabiegów powinna wynosić 2-3 w ciągu tygodnia. Ale żeby zauważy poprawę stanu zdrowia naszego psa trzeba wykonać minimum 10 zabiegów.

Kiedy warto stosować bieżnię wodną dla psów?

- po zabiegach ortopedycznych

- w przypadku schorzeń stawowych

- przy zaniku mięśni

- u psów z ograniczonym zakresem ruchów stawów

- przy zespole ogona końskiego

- przy niedowładach i porażeniach

- u psów w wieku podeszłym

- u czworonogów z nadwagą

- dla poprawy ogólnej wydolności organizmu.

bieżnia dla psów jako forma rehabilitacji psa

pies ćwiczący na bieżni wodnej

Przeciwskazania do stosowania bieżni wodnej u czworonoga

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania bieżni wodnej dla psów są niegojące się rany i owrzodzenia, choroby zakaźne oraz stwierdzona niewydolność krążeniowo-oddechowa. W ostatnim przypadku możliwe jest opracowanie indywidualnego planu hydroterapii z lekarzem prowadzącym.

Cena zabiegów na bieżni wodnej (źródło onet)

  • pies chodzący samodzielnie (do 30 min chodzenie na bieżni) 70 zł
  • pies wymagający pomocy rehabilitanta ( do 15 mint chodzenia na bieżni) 60 zł

Oto jak wygląda sama rehabilitacja psa na takiej bieżni zapraszamy na film bieżnia wodna - skuteczna rehabilitacja psa

Tagi artykułu: