Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Billy

Historia

Billy pies został wyhodowany przez Monsieur Gastona Hublota de Rivaulta w XIX wieku. Nazwa rasy pochodzi od jego domu „Château de Billy” usytuowanego w Poitou. Billy powstał w wyniku skrzyżowania psów z Poitevin, Montemboeuf, Ceris i Larrye (foxhoundów, larye, psów gończych). Rasa jest praktycznie nieznana poza Francją.

Wygląd

Pies Billy to dobrze zbudowany, mocny, chociaż nie za ciężki pies, którego przód jest nieco mocniejszy niż zad. Głowa dość delikatna, szczupła, średniej długości. Czaszka lekko wysklepiona, niespecjalnie szeroka, z dobrze zaznaczonym guzem potylicznym. Stop wyraźnie zaznaczony. Nos dobrze rozwinięty, czarny lub czerwono-brązowy. Kufa o kwadratowym kształcie. Grzbiet nosa stosunkowo szeroki i prosty, umiarkowanej długości, zakończony delikatnym garbonosem. Fafle słabo wykształcone, warga górna dobrze zakrywa dolną, ale nie jest obwisła. Kącik warg dobrze widoczny. Oczy czujne, duże i ciemne, w oprawie czarnej lub brązowej. Uszy średniej wielkości; osadzone stosunkowo wysoko jak na gończego francuskiego, raczej płaskie, skręcone lekko do wewnątrz w dolnej partii. Szyja średniej długości, o lekkim wygięciu, dość silna. Dopuszcza się niewielkie podgardle. Grzbiet raczej szeroki, mocny, lekko wysklepiony. Lędźwie szerokie, lekko wysklepione. Zad spadzisty. Klatka piersiowa głęboka, dość wąska. Brzuch lekko podkasany. Żebra płaskie. Boki dość długie o lekkim podkasaniu. Ogon długi, mocny, niekiedy z niewielkim „piórem”. Kończyny przednie silne, proste. Łopatki dość długie, odpowiednio przylegające do klatki piersiowej. Uda umiarkowanie umięśnione. Stawy skokowe także o umiarkowanym kątowaniu, dość mocne. Łapy dobrze wykształcone, okrągłe, o mocnych i zwartych palcach. Skóra biała, niekiedy z ciemnobrązowymi, prawie czarnymi łatami. Delikatna i elastyczna. Sierść krótka, ostra w dotyku, niekiedy nieco szorstka. Przewidzianymi we wzorcu typami umaszczenia są: całkowicie białe, białe z odcieniem „kawy z mlekiem”, białe z jasnopomarańczowymi lub cytrynowymi łatami albo czaprakiem. Psy powinny osiągać od 60 do 70 cm wysokości w kłębie;  suki są mniejsze i mierzą od 58 do 62 cm. Waga ciała powinna oscylować w granicach 25-30 kg.

Temperament

Billy to bardzo aktywny pies, który chętnie wykonuje komendy wydawane przez właściciela. Wymaga szkolenia z zakresu posłuszeństwa i odpowiedniej stymulacji psychoruchowej – jeżeli nie zapewnimy psu odpowiedniej ilości ruchu w ciągu dnia, może ujawnić skłonności destrukcyjne, kiedy pozostanie sam w domu. To doskonały towarzysz życia dla osoby aktywnej, która nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu i chętnie wybiera się na wycieczki poza miasto.

Pielęgnacja i Zdrowie

Psy Billy nie cierpią na typowe przypadłości zdrowotne. Krótka sierść jest łatwa w pielęgnacji – w zupełności wystarczy okazjonalne przeczesywanie raz na dwa tygodnie.

Wysokość: Psy powinny osiągać od 60 do 70 cm wysokości w kłębie;  suki są mniejsze i mierzą od 58 do 62 cm.

Waga: Waga ciała powinna oscylować w granicach 25-30 kg.

Umaszczenie: Przewidzianymi we wzorcu typami umaszczenia są: całkowicie białe, białe z odcieniem „kawy z mlekiem”, białe z jasnopomarańczowymi lub cytrynowymi łatami albo czaprakiem.

Zdrowie: Rasa generalnie zdrowa.

Pielęgnacja: Krótka sierść wymaga sporadycznej pielęgnacji.

Rodzina: Aktywne i niezwykle żywotne psy BIlly, które potrzebują przynajmniej jednego dłuższego spaceru w ciągu dnia. Źle znoszą samotność. Wymagają odpowiedzialnego prowadzenia i zrównoważonego szkolenia.

Kraj pochodzenia: Francja

Klasyfikacja FCI: grupa VI, sekcja I, wzorzec nr 25. Podlega próbom pracy.

Źródło zdjęcia © grafika google

Tagi artykułu: