Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Biszony, jakie rasy psów zaliczamy do grupy Biszonów

Biszony to grupa ras psów należących do IX grupy FCI (psy ozdobne i do towarzystwa) obejmująca sześć ras psów, które mają kilka wspólnych cech m.in. wysokość w kłębie, posturę, obfity włos oraz umaszczenie. Biszony były znane jako towarzysze wyższych sfer już od czasów średniowiecza. Wszystkie czworonogi są bardzo otwarte, towarzyskie i mocno przywiązane do właścicieli. Pomimo że pochodzenie większości biszonów nie jest znane, można powiedzieć, że większość wywodzi się z basenu Morza Śródziemnego.
W Polsce największą popularnością cieszą się Maltańczyki i Bichon Frise.

Jakie rasy psów zaliczamy do grupy Biszonów

Rasy psów zaliczane do grupy Biszonów:

- Maltańczyka – bichon maltais,

- Bolończyka – bichon bolognais,

- Hawańczyka – bichon havanais,

- Bichon frisé zwanego także bichon téneriffe,

- Cotona de tulear (z Madagaskaru),

- Lwiego pieska – bichon petit chien-lion.

MALTAŃCZYK

Nazwa rasy nie jest bynajmniej związana z jej pochodzeniem. Przymiotnik ‘maltański’ pochodzi bowiem od semickiego słowa ‘malat’ oznaczającego ‘azyl’ lub ‘przystań’. Źródło słów pojawia się również w nazwach wielu nadmorskich miejscowości m.in. w nazwie wyspy Meleda położonej na Adriatyku czy sycylijskim mieście Melita. Przodkowie współczesnych maltańczyków żyli w portach i nadmorskich miastach środkowego obszaru Morza Śródziemnego, gdzie pełniły funkcje poławiaczy szczurów i innych pasożytów zatruwających życie marynarzom. Już w pismach Arystotelesa (384-322 p.n.e.) znajdziemy wzmianki o rasie małych piesków określanych mianem ‘canes melitenses’. Maltańczyki były znane już w starożytnym Rzymie; towarzyszyły matronom i pełniły funkcje czworonogów do towarzystwa. 
Postać Maltańczyków pojawia się często w renesansowym malarstwie; artyści ukazywali je zazwyczaj w towarzystwie pięknych kobiet ówczesnej epoki. Cena Maltańczyka kształtuje się od 1500 złotych do 12.000 złotych (linia koreańska).

Biszony Maltańczyk

BOLOŃCZYK

Pochodzenie rasy jest często mylone z pochodzeniem maltańczyka, ponieważ protoplastami obydwu ras są małe pieski ‘canes melitenses’. Czworonogi były już znane i cenione w okresie Cesarstwa Rzymskiego; stanowiły nawet przedmiot wymiany między możnymi ówczesnego świata. Cosimo Medycejski (1389-1464) sprowadził kilka przedstawicieli do Brukseli jako podarunek dla belgijskiej arystokracji.  Filip II, król Hiszpanii w latach 1556-1598, otrzymawszy podarek w postaci dwóch pięknych piesków wystosował nawet pismo do swego darczyńcy, w którym dziękował za tak zacny prezent i pisał, że „te dwa małe pieski są najbardziej królewskimi spośród prezentów, jakie ofiarować można cesarzowi”.
Bolończyki stały się także inspiracją dla wielu artystów i malarzy; ich wizerunki znajdziemy na najsłynniejszych obrazach Tycjana, Petera Breughela Starszego oraz Goi. Ceny Bolończyków kształtują się pomiędzy 1550 złotych a 2500 złotych.

Bolończyk z grupy Biszonów

HAWAŃCZYK

Hawańczyki pochodzą z zachodniego rejonu śródziemnomorskiego. Rasa rozwijała się wzdłuż wybrzeży Hiszpanii i Włoch, a na Kubę trafiła za sprawą włoskich marynarzy. Legenda o kubańskim pochodzeniu psa zrodziła się ze sprawą błędnego przekonania, że tytoniowe umaszczenie (kolor brązowy) musi mieć jakiś związek z wyspą – wszak Kuba słynie z wyśmienitego tytoniu i cygar.
Po zwycięskiej rewolucji 1959 roku Hawańczyki niemal zupełnie wyginęły; rasa była bowiem kojarzona z arystokracją, a lud chciał zatrzeć wszystkie ślady dawnych rządów możnych. Zwycięstwo rewolucji na Kubie doprowadziło do masowej emigracji zamożnej warstwy kubańskiego społeczeństwa do Ameryki Północnej i Środkowej – niektórzy zabierali ze sobą także czworonogi. Hodowla psów przez dłuższy czas stała w miejscu, jednak w 1970 roku Hawańczykami zainteresowali się amerykańscy hodowcy, którzy postanowili odbudować liczebność populacji. W 1982 roku narodził się pierwszy miot hawańczyków europejskich. Cena Hawańczyka to koszt od 1500 złotych do 3500 złotych.

Hawańczyk z grupy Biszonów

BICHON FRISE

Rasa była znana we Włoszech oraz we Francji już w epoce średniowiecza. Biszony były ulubieńcami arystokracji i pełniły funkcje psów do towarzystwa. Damy dworskie zabierały je ze sobą na spacery i przyjęcia, traktowały jak żywe maskotki, a nawet perfumowały.  W Polsce pierwsze czworonogi pojawiły się dopiero w latach 90. XX wieku. Cena Bichonów Frise kształtują się od 1500 złotych do 4000 złotych.

Bichon Frise z grupy Biszonów

COTON DE TULEAR

Coton de tulear jest blisko spokrewniony z biszonami z obszarów śródziemnomorskich. W literaturze przedmiotu znajdziemy nawet hipotezę, że coton powstał w wyniku skrzyżowania papillona, maltańczyka i bedlington teriera. Po BT miał odziedziczyć lekko wysklepioną linię grzbietu, zaś po maltańczyku i papillonie odpowiednio długą sierść i umaszczenie. Niektóre źródła podają, że Coton de Tulear był niegdyś znany pod nazwami Coton de Reunion lub Coton de Tenerife.
 W latach 50. XX wieku hodowcy z Madagaskaru zaczęli wyłapywać i krzyżować wyłącznie małe pieski, aby uzyskać idealny miot. Wiele spośród tych psów trafiło następnie do Francji, gdzie hodowcy ulepszali rasę. W wyniku daleko idącej selekcji uszlachetniony coton europejski znacznie różnił się od colona madagaskarskiego. W latach 90. do Francji trafiły biszony z Madagaskaru, ale tylko dla wzbogacenia hodowli, a nie dalszego rozrodu. Cena psów Coton de Tulear waha się od 2000 złotych do 3000 złotych.

Coton de tulear z grupy biszonów

LWI PIESEK

Pierwsze wizerunki lwiego pieska pojawiają się już w czasach wczesnego średniowiecza m.in. w XIV-wiecznej katedrze Amiens; na grobie świętego Firmina znajdują się dwa wykute w kamieniu lwie pieski. Podobizny psów były uwieczniane także na obrazach Albrechta Durera (1471-1528), Lucasa Cranacha (1472-1553), Jana Bruegela (1563-1625), Jana von der Heydena oraz Francisco de Goya.

Lwi piesek jest bardzo starą rasą. Jedna z teorii odnośnie do jej pochodzenia głosi, że psy wywodzą się od psów typy tybetańskiego, i rozwijały się na terenach śródziemnomorskich. Jeżeli trzymalibyśmy się tej wersji, można powiedzieć, że opisywana rasa jest członkiem rodziny biszonów. W 1960 roku Lowchen został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najrzadsza rasa na świecie. Gdyby nie praca Madame Bennert z Brukseli, która prowadziła hodowlę Lwiego pieska, czworonogi byłyby dziś uznawane za rasę wymarłą. Po śmierci Madame hodowla i rasa zostały przekazane w ręce doktora Rieckert z Niemiec. To właśnie dzięki hodowli Von den Drei Lowen I rasa zaczęła rozprzestrzeniać po świecie.

Lwi piesek z grupy Biszonów

Tagi artykułu: