Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Blue Lacy (Blue Lacy Dog)

Historia

     Blue Lacy zostały opracowane w Teksasie przez czterech braci Lacy (Franka, George’a, Ewina i Harry’ego), którzy wyemigrowali z Kentucky do Burnet County w Teksasie w 1858 roku. Według wszelkiego prawdopodobieństwa Blue Lacy powstały w wyniku skrzyżowania Greyhounda, miejscowych psów gończych i kojotów. Blue Lacy od 2001 roku jest uznawana za czysto teksańską rasę i skarb stanowy, jednak dopiero w czerwcu 2005 roku gubernator Rick Perry wydał przepis, w myśl którego niebieski czworonóg stał się oficjalną rasą teksańską.

Wygląd

     Blue Lacy to średniej wielkości pies o lekkiej, harmonijnej, ale solidnej budowie ciała. Sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu; klatka piersiowa dość głęboka, żebra wysklepione. Kończyny proste i średniej długości. Sierść krótka i przylegająca. Czaszka umiarkowanej długości i średniej szerokości. Stop tylko nieznacznie zaznaczony. Kufa tej samej długości lub nieco krótsza niż czaszka widziana z profilu; lekko zwęża się w kierunku nosa. Szczęki silne z białymi zębami, które spotykają się w prawidłowym zgryzie nożycowym. Uszy średniej długości, cienkie, zwykle w kształcie trójkąta z lekko zaokrągloną końcówką; nie powinny być wyprostowane lub przycięte. Oczy o inteligentnym wyrazie. Kolory wahają się od jasnej żółci do intensywnego brązu; okrągłe i szeroko rozstawione. Szyja lekko wygięta, silna, dobrze umięśniona i średniej długości. Kończyny przednie muskularne, bez nadmiernej masywności. Ramiona elastyczne i muskularne. Nogi ​​proste i średniej długości. Grzbiet dobrze umięśniony, poziomy i średniej długości. Głęboka i umiarkowanie szeroka klatka piersiowa łączy się z dobrze wysklepionymi żebrami. Brzuch powinien być mały, wąski i umiarkowanie podciągnięty w lędźwiach. Kończyny tylne zrównoważone i muskularne; zad lekko zaokrąglony. Stawy kolanowe proporcjonalne kątowane. Łapy kocie, mocne, zwarte i wysklepione z płetwiastymi palcami i grubymi opuszkami. Ogon średniej długości sięgający w przybliżeniu stawu skokowego.

Psy Blue Lacy zaganiające bydło

Blue Lacy zaganiające bydło


    Płaszcz krótki, gładki. Zbyt długi lub szorstki włos jest wadą dyskwalifikująca. Choć psy są niekiedy nazywane niebieskimi Lacy, dopuszcza się trzy odmiany kolorystyczne. Przez niebieski rozumiemy wszystkie odcienie szarości – od jasnego do ciemnego srebra. Drugim typem umaszczenia jest czerwień wahająca się od lekkiego kremu do rdzy. Standard dopuszcza także tricolor – niebieski z czerwonymi punktami. Czerwień pojawia się nad oczami, na bokach pyska, klatce piersiowej, na podudziach i pod ogonem. Białe znaczenia mogą pojawić się na mostku, rozciągając się od podbródka do pachwiny. Biel może być także obecna na jednej lub większej liczbie łap. Wysokość w kłębie dla dorosłych psów wynosi od 43 do 56 cm. W zależności od wysokości i warunków pracy waga powinna wynosić od 13 do 20 kg dla suk i od 16 do 22 kg dla samców.

Temperament

     Blue Lacy to psy inteligentne, aktywne i zawsze czujne. Pierwotnie wykorzystywane do pracy ze zdziczałymi świniami; były pomocnikami farmerów, kowbojów, myśliwych i traperów. Mają niesamowitą chęć do pracy i ogromną determinacje. Śmiałe i odważne; sprawdzą się jako czworonogi obronne i stróżujące. Ze względu na wrodzoną inteligencję i łatwość uczenia się komend mogą być szkolone do wykonywania wielu zadań.
Nienawidzą siedzenia w jednym miejscu; potrzebują dużo ruchu i przynajmniej jednego dłuższego spaceru w ciągu dnia. Najlepiej czują się w środowisku wiejskim, niemniej mogą żyć wszędzie, o ile właściciel zapewni im odpowiednią stymulację psychoruchową.

Rasa psów Blue Lacy

Pies Blue Lacy

Zdrowie i Pielęgnacja

     Rasa jest generalnie zdrowa. Do najczęstszych przypadłości zaliczamy łysienie oraz problemy dermatologiczne.
Psy mają krótki włos i słabo linieją. Pielęgnacja ogranicza się do cotygodniowego przeczesywania włosa i pielęgnacji wrażliwych okolic uszu.

Wysokość: Wysokość w kłębie dla dorosłych psów wynosi od 43 do 56 cm.

Waga: W zależności od wysokości i warunków pracy waga powinna wynosić od 13 do 20 kg dla suk i od 16 do 22 kg dla samców.

Umaszczenie: Choć psy są niekiedy nazywane niebieskimi Lacys, dopuszcza się trzy odmiany kolorystyczne. Przez niebieski rozumiemy wszystkie odcienie szarości – od jasnego do ciemnego srebra. Drugim typem umaszczenia jest czerwień wahająca się od lekkiego kremu do rdzy. Standard dopuszcza także tricolor – niebieski z czerwonymi punktami. Czerwień pojawia się nad oczami, na bokach pyska, klatce piersiowej, na podudziach i pod ogonem. Białe znaczenia mogą pojawić się na mostku, rozciągając się od podbródka do pachwiny. Biel może być także obecna na jednej lub większej liczbie łap.

Pielęgnacja: Psy mają krótki włos i słabo linieją. Pielęgnacja ogranicza się do cotygodniowego przeczesywania włosa i pielęgnacji wrażliwych okolic uszu.

Pies rasy Blue Lacy

Rasa Blue Lacy

Zdrowie: Rasa Blue Lacy jest generalnie zdrowa. Do najczęstszych przypadłości zaliczamy łysienie oraz problemy dermatologiczne.

Rodzina: Psy są bardzo inteligentne, opracowane do wykonywania różnorodnych funkcji. Szybko i chętnie się uczą. Uwielbiają zabawy i harce na świeżym powietrzu. Wymagają konsekwentnego prowadzenia i odpowiedzialnego szkolenia oraz stałej stymulacji psychoruchowej. Lubią dzieci.

Inne nazwy: Lacy Dog, Lacy Game Dog, Texas Blue Lacy, Lacy Hog Dog

Tagi artykułu: