Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Bluetick Coonhound

Standard – wzorzec United Kennel Club

Bardzo prawdopodobne, że Bluetick Coonhound pochodzą od angielskich Foxhoundów krzyżowanych niegdyś z  francuskimi psami gończymi, które były wykorzystywane do polowań na grubego zwierza.

Bluetick Coonhound wygląd

Bluetick Coonhound jest psem sprawiającym wrażenie szybkiego i dobrze umięśnionego. Ma  dobre proporcje i jest dość masywnie zbudowany. Cechami typowymi są lśniącą sierść, i jasne, bystre oczy o typowo błagalnym wyrazie.
Głowa jest szeroka między uszami, z lekko wypukłą czaszką. Całkowita długość głowy od potylicy do końca nosa waha się od 9 do 10 cm u psów i od 8 do 9 cm u suk. Stop jest wyraźnie zaznaczony. Pysk od stopu do końca nosa pozostaje w proporcji do szerokości czaszki. Głębokość kufy wynosi od 3 do 4 ½ cala. Oczy dość duże, szeroko rozstawione, o okrągłym kształcie i głębokiej ciemnobrązowej barwie. Powieki są szczelne i ściśle przylegające. Trzecia powieka nie powinna być widoczna. Zęby rozstawione w zgryzie nożycowym. Nos dobrze pigmentowany, czarny, z otwartymi nozdrzami. Uszy są duże, lekko opadające; pies nigdy ich nie podnosi. Kufa od stopu do końca nosa powinna być kwadratowa, o dobrych proporcjach. Wargi dobrze obejmują dolną szczękę.  Szyja muskularna i średniej długości. Gardło z niewielkim śladem podgardla.

Suczka Bluetick Coonhound

Suczka Steel - Bluetick Coonhound autor zdjęcia Zach Boumeester

Łopatki w kończynach przednich muskularne, ale niezbyt szerokie. Kończyny przednie proste od ramion do stóp, o mocnej kości, z mocnymi i prostymi nadgarstkami. Kończyny przednie powinny być proste z obu stron. Klatka piersiowa dość głęboka, ale nie nadmiernie szeroka. Obwód klatki piersiowej u psów wynosi od 26 do 34 cali, u suk od 23 do 30 cali. Żebra są długie i dobrze wysklepione, zwężające się stopniowo. Grzbiet muskularny i mocny, nieco niższy w biodrach niż w kłębie. Lędźwie szerokie, dobrze umięśnione i lekko wysklepione. Biodra silne i dobrze umięśnione, nie tak szerokie jak żebra. Tylne kończyny ​​proste od biodra do stóp, patrząc od tyłu. Stawy skokowe mocne i średnio wygięte, patrząc z boku. Uda silne i szerokie. Łapy okrągłe (kocie) z dobrze wysklepionymi palcami. Opuszki mocne, twarde i grube. Wielkość stóp powinna być proporcjonalne do wielkości ciała psa. Ogon osadzony nieco poniżej linii grzbietu, silnie zakorzeniony i zwężający się ku końcowi, pozostający w równowadze do całkowitej długości ciała. Dobrze pokryty włosem, ale bez flagi. Noszony wesoło, lekko zakrzywiony lub noszony równolegle do ziemi. Sierść błyszcząca, niezbyt szorstka i krótka.  
Wysokość w kłębie dla dorosłych psów nie powinna być mniejsza niż 22 cali i większa niż 27 cali. Wysokość w kłębie dla dorosłych psów waha się od 21 do 25 cali. Idealna waga dla psów waha się od 55 do 80 funtów. Suki ważą od 45 do 65 funtów.

Pies rasy Bluetick Coonhound

Bluetick Coonhound

Preferowanym typem umaszczenia jest ciemnoniebieski. Ciało psa jest gęsto nakrapiane; czarne plamy występują na plecach, uszach i na bokach. Przewaga maści niebieskiej na ciele; głowa i uszy są głównie czarne.  Możliwe podpalanie nad oczami, na policzkach, klatce piersiowej i pod ogonem oraz czerwone znaczenia na stopach i podudziach.

Bluetick Coonhound temperament

Bluetick Coonhoundypsami bardzo aktywnymi i  wysportowanymi. Potrzebują bardzo dużo ruchu i aktywności na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdzają się we wszelkich konkurencjach myśliwskich, konkursach posłuszeństwa oraz zawodach zręczności. Mogą być trudne do prowadzenia, dlatego też wymagają konsekwentnego szkolenia i doświadczonego właściciela.  Źle reagują na koty i inne małe zwierzęta, zatem nie powinny być trzymane w domu wraz z gryzoniami i kotami.  W normalnych warunkach doskonale dogadują się z dziećmi. Są uważne, przyjazne i bardzo oddane najmłodszym.

Wysokość: Wysokość w kłębie dla dorosłych psów nie powinna być mniejsza niż 22 cali i większa niż 27 cali. Wysokość w kłębie dla dorosłych psów waha się od 21 do 25 cali. Idealna waga dla psów waha się od 55 do 80 funtów. Suki ważą od 45 do 65 funtów.

Bluetick Coonhound pies myśliwski

Suczka Sadie - Bluetick Coonhound autor zdjęcia Zach Boumeester

Waga: psy ważą od 55 do 80 funtów.

Umaszczenie: Preferowanym typem umaszczenia jest ciemnoniebieski. Ciało psa jest gęsto nakrapiane; czarne plamy występują na plecach, uszach i na bokach. Przewaga maści niebieskiej na ciele; głowa i uszy są głównie czarne.  Możliwe podpalanie nad oczami, na policzkach, klatce piersiowej i pod ogonem oraz czerwone znaczenia na stopach i podudziach.

Pielęgnacja: Bluetick Coonhound nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zdrowie: Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych.

Rodzina: psy są bardzo oddane i wierne swoim opiekunom. Mogą być trzymane w domach z małymi dziećmi, o ile właściciele przeprowadzili podstawowe szkolenie z zakresu posłuszeństwa. Nie powinny mieszkać z kotami i pomniejszymi gryzoniami.

Kraj pochodzenia: USA

Szczeniak Bluetick Coonhound

Szczeniak Bluetick Coonhound

Tagi artykułu: