Udostępnij ten artykuł.

Bobtail (Owczarek staroangielski)

Potocznie znany również pod nazwą Bobtail, Owczarek staroangielski specjalizował się kiedyś w zaganianiu stad owiec. Następnie trafił na salony brytyjskiej arystokracji, gdzie stał się reprezentacyjnym psem do towarzystwa.

Wysokość psa w kłębie to minimum 61 cm, a u suki 56 cm. Waga owczarka staroangielskiego: od 35 kg u psa, od 30 kg w przypadku suki.

Umaszczenie głowa, szyja i przednie nogi w kolorze białym, reszta ciała w różnych odcieniach szarości. Włos długi, kosmaty i bardzo obfity, z grubym, nieprzemakalnym podszerstkiem.

Pielęgnacja Owczarek staroangielski - Bobtail to rasa bardzo pracochłonna. Sierść wymaga starannego szczotkowania, a w błotnistych i mokrych porach roku regularnych kąpieli, połączonych z długim suszeniem (nawet do 12 godzin). Jeśli pies nie bierze udziału w wystawach, to można ułatwić sobie życie poprzez strzyżenie obfitej szaty.

Zdrowie Przeciętna długość życia tej rasy to 10-14 lat. Są bardzo wytrzymałe i najczęściej cieszą się dobrym zdrowiem. Ze względu na wielkość mogą cierpieć na zwyrodnienia stawów. Trzeba również regularnie pielęgnować ich wrażliwe oczy i uszy.

Rodzina Owczarek staroangielski Bobtail to pies rodzinny, bardzo ciekawski i towarzyski, który nie nadaje się dla właścicieli mało przebywających w domu. Potrzebuje obecności człowieka, którego broni i do którego bardzo się przywiązuje. Może być opiekunem dla dzieci młodszych lub towarzyszem zabaw dla nieco podrośniętych maluchów (ze względu na swoją masę). Jest cierpliwy, łagodny i inteligentny, bez przejawów agresji.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 2500 do 3500 złotych. Jego cena za granicą wynosi ok. 900 – 1200 euro.

Tagi artykułu: