Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Boerboel (South african mastiff)

Historia

Boerboel [burbul], inaczej Buldog Burów, to rasa psów w typie mastiffa wyhodowana na terenie Republiki Południowej Afryki. Psy wykorzystywano niegdyś do pilnowania domostw, jednak ich nadrzędną funkcją było przechwytywanie i przytrzymywanie drapieżników. Starsi rolnicy południowoafrykańscy sławią siłę, zręczność i odwagę psów.
Nazwa Boerboel jest bardzo często przekręcana i mylnie wprowadzana do rejestrów hodowlanych. Najczęstsze, błędne zapisy obejmują nazwy: boerbul, boerbull i borbull.

Słowo "Boerboel" pochodzi od  słowa " Boer ", które w wolnym tłumaczeniu oznacza "rolnika". Nazwę Boerboel przekłada się  zatem na zwrot "pies rolnika" lub "pies Boer". Historia rasy jest dość niepewna. Powszechnie uznaje się, że psy powstały w wyniku skrzyżowania rodzimych, afrykańskich czworonogów z rasami sprowadzonymi do RPA przez niderlandzkich, francuskich i brytyjskich osadników. Psy rasy Boerboel zyskały szerokie uznanie na całym  świecie. Psy są obecnie eksportowane z Republiki Południowej Afryki do innych części świata. W 2010 roku  zakazano sprowadzenie Boerboel do Danii ze względu na błędne przekonanie, że rasa została wyhodowana do walk psów.

Rasa psa Boerboel

Wygląd

Podobnie jak w przypadku innych ras psów, Boerboel posiada swój własny standard rasowy. Niestety specyfikacje różnią się w zależności od rejestru. Istnieje jednak kilka cech rejestrowych uznawanych za bezsporne. Boerboel jest dużym psem o dobrze rozwiniętej muskulaturze i dobrze zdefiniowanej sylwetce. Ruch jest naturalnie posuwisty i pełen wdzięku pomimo wielkości psa. Rasowy pies nie może być nieśmiały, nadmiernie uległy, groźny lub agresywny. Cechami wymaganymi są natomiast: posłuszeństwo i szybka reakcja na komendy właściciela. Samice są znacznie mniejsze i słabiej umięśnione. Imponującej wielkości głowa stanowi cechę charakterystyczną  tej rasy. Każdy kolor oczu inny niż brązowy jest uważany za drobną usterkę, z wyjątkiem niebieskiego, który jest dyskwalifikujący. Ich wypowiedź powinna być zawsze pewna siebie, inteligentna.
Głowa krótka, szeroka, głęboka, kanciasta i bardzo dobrze umięśniona, z dobrze wypełnionymi policzkami. Przestrzeń między oczami musi być także dobrze wypełniona. Szczyt głowy jest szeroki i płaski, z wydatnie rozwiniętymi mięśniami. Część twarzowa występuje z czarną maską lub bez niej i wtapia się w resztę głowy. Stop dobrze widoczny, ale nie za duży. Kufa z dużymi nozdrzami, szeroko rozmieszczonymi. Kość nosowa prosta i równoległa do górnej linii głowy; głęboka i szeroka, lekko zwężająca się do przodu. Kość nosowa powinna mieć 8-10cm. Nos czarny, wyraźnie pigmentowany. Górna warga mięsista i lekko obwisła, przykrywająca dolną wargę ale nie zwisająca poniżej dolnej szczęki. Szczęki silne, głębokie i szerokie, zwężające się nieznacznie do przodu. Zęby białe, dobrze rozwinięte, poprawnie rozmieszczone, w komplecie 42 sztuk. Zgryz nożycowy. Oczy symetrycznie poziomo osadzone i szeroko rozmieszczone, z dobrze pigmentowanymi i przylegającymi powiekami. Oczy w każdym odcieniu brązowego lecz nie powinny być jaśniejsze niż umaszczenie psa. Uszy w kształcie litery V, średnie i proporcjonalne do głowy. Szyja bardzo silna i muskularna, dobrze połączona z głową i rozszerzająca się do ramion. Szyja, głowa i ramiona tworzą spójną całość, przy właściwych proporcjach szyi do reszty ciała. Ciało toporne, muskularne i solidne. Klatka piersiowa szeroka i głęboka z dobrze rozwiniętymi mięśniami piersi. Plecy szerokie i proste. Sylwetka zachowuje harmonię. Pies, mimo swojej wielkości, jest dość zgrabny i zwinny. Obfite przebarwienia na skórze nie są preferowane. Dopuszczalna jedynie czarna pigmentacja. Kończyny silne, umięśnione i wytrzymałe. Łapy lekko zaokrąglone, pazury czarne i twarde. Ogon gruby, włochaty i dumnie podniesiony. Dopuszczalne dokowanie ogona w trzecim albo czwartym kręgu ogonowym.

Idealna wysokość dla samca Boerboela wynosi 66 cm (26,5 cala), a dla suki 61 cm (24,5 cali). Samiec nie powinien mieć tułowia krótszego niż 60 cm (24 cali), zaś suka – niż 55 cm (22 cali).

Pies rasy Boerboel w parku

Zachowanie/Temperament

Boerboel są psami inteligentnymi i energicznymi. Właściciele chwalą sobie ich lojalność i cierpliwości w kontaktach z dziećmi. Psy nie zawahają się stanąć w obronie rodziny, kiedy zajdzie taka potrzeba. Mają silnie rozwinięty instynkt terytorialny i nie dopuszczają na swoje terytorium nikogo obcego. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie są agresywne i zazwyczaj nie sprawiają problemów wychowawczych – wymagają jednak odpowiedniego przeszkolenia. Trudno wyobrazić sobie lepszych opiekunów dla małych dzieci i skuteczniejszych obrońców domu.

Przyszli właściciele muszą zdawać sobie sprawę, że posiadanie Boerboela wymaga dużego zaangażowania i poświęcenia psu odpowiedniej ilości czasu i energii. Czworonogi, aby osiągnąć pełnię szczęścia, muszą być odpowiednio przeszkolone i uspołecznione. W przypadku psa Boerboel najlepiej sprawdza się szkolenie z wykorzystaniem metod pozytywnych. Właściciele nigdy nie powinni wykorzystywać siłowych technik kontrolowania psa, gdyż są one bardzo szkodliwe dla zdrowia psychicznego czworonoga i mogą przyczynić się do rozwoju problemów psychicznych w przyszłości.

Boerboel – pies nie dla wszystkich?

Boerboel, jako przedstawiciele rasy psów dużych, potrzebują odpowiedniej przestrzeni życiowej i wystarczającej dawki ruchu w ciągu dnia. Zapamiętajmy jedną rzecz - znudzony pies to  pies destrukcyjny. Jeżeli nie chcemy wrócić któregoś dnia do domu i zobaczyć zniszczoną kanapę, przewrócony stół i krzesła, to nie lekceważmy obowiązku codziennych, długich spacerów. Boerboel mają ogromne zapotrzebowanie na ruch, ale są przy tym dość elastyczne i mogą żyć w miastach i małych mieszkaniach, o ile otrzymują regularne ćwiczenia i dużo uwagi. Bez względu na ilość dostępnego miejsca, muszą być odpowiednio stymulowane.

Pies Boerboel (buldog burski)

Pielęgnacja

Pies Boerboel jest łatwy w pielęgnacji. W zupełności wystarczą sporadyczne szczotkowanie i comiesięczne kąpiele. Właściciel musi pamiętać również o przycinaniu pazurów. Rasa ma dwie warstwy sierści: warstwę zewnętrzną, zwykle grubą i prostą oraz miękkie i gęste podszycie.

Zdrowie

Boerboel są generalnie zdrową rasą psów i nie cierpią z powodu poważnych przypadłości dziedzicznych. Najczęściej spotykanymi schorzeniami są: dysplazja stawów biodrowych, dysplazja łokcia, ektropia  i entropia oka. Ostatnimi czasy coraz więcej osobników choruje na młodzieńczą padaczkę (z atakami wywołanymi zmianami metabolicznymi lub stresem). Średnia długość życia rasy wynosi dziesięć lat.

Wyginięcie

W 1990 roku, kiedy rasa Boerboel była na skraju wymarcia, grupa afrykańskich hodowców  z South African Boerboel Breeders 'Association (SABT) rozpoczęła starania o odtworzenie rasy. Spośród setek znalezionych psów, wytypowano 72 osobników, które zostały ocenione i zarejestrowane. Kennel Union of South Africa (KUSA),  afrykański autorytet w sprawie standardów ras i rodowodów, uznał Boerboel za prawomocną rasę  i nadał psom  status rasy.

Rasa psa Mastiff afrykański (Boerboel)

Boerboel hodowla i szczeniaki

Koszt zakupu rasowego szczenięcia Boerboela nie powinien przekraczać 4000 złotych. Aby mieć pewność, że kupujemy szczenię rodowodowe, powinniśmy zdecydować się raczej na zakup zwierzęcia z macierzystej hodowli.

Wysokość: przyjmuje się, że idealną wysokością w kłębie dla psa jest 66 centymetrów. Suki są niższe i mierzą średnio 61 centymetrów.

Waga: Waga psa waha się w granicach 60-80 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenia są: szarości, żółcie, brązy lub pręgowane.

Pielęgnacja: Pielęgnacja psów nie jest zbyt skomplikowana. Konieczne jest okresowe czesanie włosa, kąpiele i przycinanie pazurów.

Zdrowie: Psy są generalnie zdrowe i nie cierpią na typowe przypadłości zdrowotne. Niestety, coraz częściej można spotkać osobniki chore na padaczkę młodzieńczą. Boerboels są predysponowane do chorób zwyrodnieniowych i dysplatycznych.

Rodzina:  Psy są bardzo rodzinne, kochające i wierne swoim właścicielom. Raczej nie ufają obcym. W przypadku zagrożenia bronią swojego właściciela do ostatniej chwili. Wymagają konsekwentnego prowadzenia i szkolenia.

Inne nazwy: ang. african boerboel, south african mastiff, buldog Burów

Cena szczeniąt rasy Boerboel to koszt od 3000 do 4000 złotych Źródło (olx.pl, aukcjezwierzat.pl)

Klasyfikacja FCI - Jeszcze nieuznany przez FCI, ale można go już wystawiać; uznany jedynie w RPA.

Tagi artykułu: