Udostępnij ten artykuł.

Border collie opis rasy charakter cena

Border collie to ceniony pies pasterski i stróżujący, jeszcze współcześnie wykorzystywany często do pracy na wsi. Jego nazwa bierze się stąd, że pochodzi z pogranicza Szkocji i Anglii (ang. „border”).

Wysokość – psy osiągają 50-55 cm, a suki 47-52 cm.

Waga owczarków Border collie waha się w granicach 14-20 kg.

Umaszczenie Spotykane są różne odcienie dwu - i trójkolorowego umaszczenia: czerń, biel, niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony i śniady. Warunek jest taki, aby biel nie była kolorem przeważającym.

Pielęgnacja Border collie jest psem mało kłopotliwym w utrzymaniu. Wystarczy regularne go czesać, zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu oraz psiego sportu.

Zdrowie Rasa ta jest dosyć wytrzymała i stosunkowo rzadko choruje. Może im się przytrafić  charakterystyczna dla collie choroba oczu, o nazwie CEA (anomalia oczu collie). Rzadko pojawia się także dysplazja stawów.

Rodzina Border collie to jeden z najbardziej inteligentnych psów, a przy tym towarzyski, oddany właścicielowi i chętny do współpracy z człowiekiem. Doskonale nadaje się na stróża, opiekuna oraz przyjaciela rodziny, pod warunkiem, że będziemy mu poświęcać uwagę oraz zapewniać ciekawe zabawy i zajęcia.

Border collie

Jeśli zostaną odpowiednio ułożone, to psy tej rasy mogą bez problemu bawić się nawet z całkiem małymi dziećmi.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 3000 złotych do 10000 złotych. Cena z roku 2022.

Tagi artykułu: