Udostępnij ten artykuł.

Border Collie uroczy przyjaciel czy pies niszczyciel?

Border Collie (BC) to czworonóg o ognistym temperamencie i wielkim apetycie na życie. Należy do I grupy, sekcji 1 FCI. Uwielbia wspólne zabawy z właścicielem, długie i męczące spacery i zabawy na świeżym powietrzu. Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z tą rasą, mogą nie uwierzyć jak wielkimi urwisami mogą być psy. Ich pomysłowość oraz wrodzony pęd do zabawy są bez wątpienia bardzo urocze, ale nierzadko dają się we znaki właścicielom. Jeżeli w porę nie zapanujemy nad zachowaniem Border Collie, możemy spodziewać się sporych problemów w przyszłości. Dorosły pies nie zmieni nagle swoich przyzwyczajeń.  To umiejętności i nauki wyniesione z dzieciństwa procentują w przyszłości!

Zapewnienie zajęcia dla tej rasy psów

Co zrobić, jeżeli pies niszczyciel zaczyna niszczyć sprzęty w domu? Najprostszym i najbardziej intuicyjnym rozwiązaniem jest przeniesienie zainteresowania zwierzęcia na inny obiekt. Jeżeli widzimy, że pies zbliża się do kanapy, albo gryzie poduszkę, podsuwamy mu pod pysk zabawkę, bądź kierujemy uwagę na swoją osobę. Posiadanie dużej ilości zabawek nie rozwiązuje sprawy! Lepiej czynnie zaangażować się w zabawę i pokazać psu, że inne formy aktywności również mogą być przyjemne.
Wynajdowanie nowych zajęć może sprawiać pewne problemy. Jeżeli pies jest wyjątkowo oporny na zabawę i w czasie naszej nieobecności ustawicznie demoluje mieszkanie, należy zastanowić się nad zakupem specjalnej klatki lub kojca. Nie traktujmy klatki jako więzienia! Dla psa jest to po prostu pomieszczenie, w którym musi spędzić kilka godzin na czas nieobecności właściciela. Z początku przyzwyczajamy go do przebywania w klatce, organizując kilkunastominutowe sesje (przenosimy się wówczas do drugiego pokoju). W kolejnym etapie wychodzimy z domu na kilkanaście minut. Ostatnią fazą jest opuszczenie mieszkania na kilka godzin. Zbyt długie przebywanie w zamkniętej klatce może doprowadzić do zaburzeń psychicznych.

Inteligencja psa rasy Border Collie

Border Collie to niezwykle inteligentna rasa. Psy sprawdzają się w roli pasterzy i tropicieli. Są chętnie wykorzystywane w terapii chorych. Nadają się do niemalże wszystkich sportów kynologicznych.  Pracują w służbach celnych i wykazują dużą skuteczność w tropieniu narkotyków. Tak szeroki wachlarz umiejętności i ogromny potencjał psów każą sądzić, że mamy do czynienia z rasą o niespotykanej inteligencji i predysponowaną do pełnienia większości funkcji przypisywanych czworonogom.. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zaniechać szkolenia i zdać się na głos natury. Psy same z siebie nie wyszkolą się do roli tropicieli narkotyków czy czworonogów wspomagających osoby niepełnosprawne. To od nas zależy jak ukształtujemy psychikę psa i co dostaniemy w zamian!

Największym problemem szkoleniowym jest naturalna chęć pogoni za zwierzętami. Border Collie ma silny instynkt łowcy i w momencie gdy widzi poruszający się przedmiot, natychmiast udaje się za nim w pościg. Zadaniem właściciela jest odwołanie psa w odpowiednim momencie i przejęcie kontroli. Zachowanie Border Collie może być niekiedy zupełnie nieracjonalne. Zdarza się, że psy godzinami wgapiają się w jeden punkt, licząc na to, że ten się w końcu poruszy.

Psy rasy Border Collie

A może pies stróż?

Skoro Border Collie są tak wszechstronne, to może sprawdziłyby się również w roli psów stróżujących? Niestety, nie można mieć wszystkiego! Psy rasy Border Collie, pomimo swoich licznych talentów, zupełnie nie nadają się do pełnienia funkcji stróżujących. Są zbyt ufne i przyjaźnie nastawione do obcych. Kiedy widzą nieznajomego, chcą się z nim przywitać, wskoczyć na kolana czy polizać po twarzy.

Profil idealnego właściciela  dla Border Collie

Nie każdy miłośnik czterech łap będzie dobrym właścicielem dla psa rasy Border Collie. Psy są dość absorbujące i wymagające. Nie chodzi tutaj jedynie o ćwiczenia i wspólne zabawy, ale także o pielęgnację i fundusze potrzebne na wyjazdy na konkursy agility. Jeżeli nie chcemy poświęcać psu każdej wolnej chwili, oddalmy od siebie myśl o zakupie Border Collie.

Zdjęcia psów rasy Border Collie znajdą Państwo w galerii. Zapraszamy!

Tagi artykułu: