Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Border Terrier

Rys historyczny

Border Terrier to mały, szorstkowłosy pies z grupy terierów wyhodowany na pograniczu Szkocji i Anglii na wzgórzach Cheviot – stąd też wzięła się jego nazwa, ‘border’ w języku angielskim oznacza bowiem ‘pogranicze’. Czworonóg wywodzi się prawdopodobnie od nieistniejącego już teriera angielskiego i jest blisko spokrewniony z Dandie Dinmont Terierem oraz Bedlingtonem. Przez całe stulecia towarzyszył myśliwym w czasie polowań na lisy i leśnie kury. Był dzielnym towarzyszem w czasie  konnych łowów, na tyle wytrzymałym i sprawnym, aby bez problemu nadążyć za wierzchowcem. Obecnie jest przede wszystkim psem do towarzystwa, cenionym za dobry charakter i łagodność w stosunku do dzieci i opiekunów.
Rasa została oficjalnie uznana przez Kennel Club w Wielkiej Brytanii w 1920 roku, a dziesięć lat później przez American Kennel Club (AKC). Do dziś jest bardzo popularna w Wielkiej Brytanii; w 2006 roku zajęła nawet dziesiątą pozycję w rankingu najpopularniejszych brytyjskich ras psów.

rasa psa Border terrier

Wzorzec rasy

Border Terrier to przede wszystkim terier użytkowy, zdolny nadążyć za koniem. Cechą charakterystyczną rasy jest głowa przypominająca kształtem głowę wydry. Czaszka średnio szeroka. Trufla nosowa czarna, chociaż wątrobiana lub cielista nie jest uznawana za poważną wadę. Kufa krótka i mocna. Zgryz nożycowy i cęgowy akceptowane. W zgryzie nożycowym górny rząd siekaczy sięga poza dolny bez szczeliny; zęby są ustawione pionowo. Oczy ciemne o bystrym wyrazie. Uszy małe, w kształcie litery „V”, średniej grubości, opadające do przodu, przylegające ściśle do policzków. Szyja średniej długości. Tułów głęboki, wąski i dostatecznie długi. Lędźwie mocne. Klatka piersiowa mocna, żebra umiarkowanie wysklepione, zachodzące daleko do tyłu. Kiedy obejmiemy bordera rękami za łopatką, powinniśmy poczuć, że nasze palce się stykają. Ogon dość krótki, gruby u nasady, zwężający się ku koniuszkowi; wysoko osadzony i radośnie noszony, ale nie zaginany nad grzbietem. Kończyny przednie proste o niezbyt mocnej kości. Kończyny tylne o dobrych liniach. Łapy małe o grubych opuszkach. Skóra gruba. Włos szorstki i gęsty, o przylegającym podszerstku. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: rude, pszeniczne, grizzle (melanż szaro-rudy) z podpalaniem i niebieski z podpalaniem. Waga psów oscyluje w granicach od 5,9 do 7,1 kg; suki są lżejsze i ważą od 5,1 do 6,4 kg. Psy mierzą od 33 do 41 cm wysokości w kłębie; suki są mniejsze i mierzą od 28 do 36 cm.

szczeniak border terriera

Temperament

Border Terrier to uparty, samodzielny i silny czworonóg o łagodnym usposobieniu. Doskonale nadaje się do domu z małymi dziećmi, jednak może nie zaakceptować małych zwierząt. Zdarza się, że bordery rzucają się w pogoń za kotami i gryzoniami – to zupełnie naturalne, nie zapominajmy bowiem, że mamy do czynienia z psem myśliwskim.


Border terriery są zorientowane na wykonywanie zadań. Nie lubią siedzieć bezczynnie, dlatego też są będą dobrymi towarzyszami życia dla osób aktywnych, energicznych i mających dość dużo czasu na codzienne spacery i zabawy. Czworonogi przejawiają zaskakującą zdolność do wysokiego skakania i bardzo szybkiego biegania. Zdecydowanie ułatwiają im to długie, tylne kończyny, które umożliwiają daleki „wyrzut” i wyskok ciała. Border terriery łatwo poddają się szkoleniu, jednak mogą sprawiać trudności wychowawcze, jeżeli właściciel podchodzi do ich szkolenia zbyt ambitnie. Obciążenie dużą ilością ćwiczeń nie jest absolutnie wskazane; zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wyćwiczenie kilku, podstawowych sztuczek i powtarzanie nabytych umiejętności. Codzienne treningi nie powinny trwać dłużej niż 15 minut, inaczej pies się znudzi i uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego.


  • Border Terrier

  • Border Terriery

  • Border Terrier

Miłość psów do ludzi i łagodny temperament sprawiają, że Border Teriery doskonale sprawdzają się jako psy terapeutyczne, obsługujące osoby starsze oraz dzieci. Potrafią dostosować się do różnych środowisk i sytuacji.

Zdrowie

Psy Border Terriery są generalnie zdrową rasą psów. Średnia długość życia rasy wynosi czternaście lat. Do najczęstszych przypadłości zaliczamy niestrawność. Właściciel nie może dopuścić, aby pies się przejadał, Border terriery są strasznymi łakomczuchami i zjedzą wszystko, co wpadnie im do pyska.

Bordery mają dwuwarstwową sierść, która wymaga trymowania. Opiekunowie muszą zwracać także uwagę na pazury i przycinać je w razie potrzeby – pazury, ze względu na kształt łapek, słabo ścierają się nawet na twardym podłożu.

Pies z grupy terrierów

Wysokość: Psy mierzą od 33 do 41 cm wysokości w kłębie; suki są mniejsze i mierzą od 28 do 36 cm.

Waga: Waga psów oscyluje w granicach od 5,9 do 7,1 kg; suki są lżejsze i ważą od 5,1 do 6,4 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: rude, pszeniczne, grizzle (melanż szaro-rudy) z podpalaniem i niebieski z podpalaniem.

Zdrowie: Border Terriery są generalnie zdrową rasą psów.  Do najczęstszych przypadłości zaliczamy niestrawność.

Pielęgnacja: Bordery mają dwuwarstwową sierść, która wymaga trymowania. Pazury regularnie przycinamy.

Rodzina: Border terriery są fantastycznymi psami rodzinnymi. Uwielbiają spędzać czas z właścicielem i bawić się z dziećmi. Uwielbiają ruch i wysiłek fizyczny. Są zdolne i podatne na szkolenia.

Pochodzenie: Wielka Brytania

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 900 do 2000 złotch. Źródło (oglaszamy24.pl, allegro, alegratka)

Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 1, nr wozrca 10. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: