Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Boykin spaniel

Historia

Na początku XX wieku Aleksander White ze Spartanburg w Karolinie Południowej znalazł na ulicy małego brązowego psa w typie spaniela i zdecydował się go przygarnąć. W niedługim czasie odkrył, że pies przejawia wspaniałe umiejętności łowieckie. To właśnie od owego niepozornego kundelka wywodzi się rasa Boykin Spaniel, która wyewoluowała na skutek krzyżowania z American Water Spanielem, Springer Spanielem, Pointerem i Chesapeake Bay Retrieverem. Współczesny Boykin Spaniel jest wykorzystywany do polowania na górskie ptaki oraz ptactwo wodne. Boykin Spaniel jest szczególnie popularny w południowej części Stanów Zjednoczonych; w Europie słabo znany.

Wygląd

Boykin Spaniel to średniej wielkość czworonóg o mocnej budowie ciała i niezbyt mocnym kośćcu. Dorosłe psy osiągają od 15,5 do 17 ins (39,4 - 43,18 cm) wysokości w kłębie, a ich waga kształtuje się w przedziale 30 - 40 lbs (13,6 - 18,2 kg). Suki są mniejsze i mierzą od 14 do 16,5 ins (35 - 41.91 cm). Ich waga kształtuje się w przedziale 25 - 35 lbs (11,4 - 15,9 kg).

Wysokość w kłębie powinna być w przybliżeniu równa długości korpusu mierzonej od góry ramion do podstawy ogona. Głowa nie jest ciężka lub spiczasta; proporcjonalna do wielkości ciała psa. Czaszka średniej długości, dość szeroka; płaska na górze, lekko zaokrąglona po bokach i z tyłu. Szerokość kufy w przybliżeniu równa połowie szerokości czaszki. Czoło pokryte gładkim, krótkim włosem. Nos w kolorze ciemnym wątrobianym. Zęby powinny być proste i spotykać się w zgryzie nożycowym (dolne zęby dotykają górne siekacze). Oczy mogą przybierać barwę od żółtej do brązowej. Szeroko rozstawione, czujne, o inteligentnym wyrazie. Uszy są ustawione nieco powyżej poziomu linii oczu i dosięgają do czubka nosa, gdy wyciągniemy je do przodu. Leżą płasko i blisko głowy. Szyja umiarkowanie długa, muskularna, lekko wygięta na grzbiecie. Ciało masywne, ale niezbyt kompaktowe. Klatka piersiowa dobrze rozwinięta, ale niebeczkowana. Grzbiet silny, prosty.

Pies myśliwski

Nogi są ​​silne, średniej długości, o mocnym kośćcu (lecz nie za krótkie, aby nie utrudniać pracy w terenie). Kończyny powinny być proste, patrząc z przodu lub z tyłu. Stopy lekko owalne, dobrze wyściełane; nie wykręcone ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Ogon powinien być kopiowany. Sierść jest gładka (do umiarkowanie kręconej), średniej długości. Delikatne pióra dopuszczalne na nogach, stopach, uszach, klatce piersiowej i brzuchu. Krótki prosty płaszcz bez opierzenia jest dopuszczalny. Kolor umaszczenia wyrazisty: wątrobiany (czerwono-brązowy) lub ciemna czekolada. Na klatce piersiowej mogą występować niekiedy małe białe plamki.

Temperament

Boykin Spaniel jest przyjaznym, towarzyskim psem uważanym powszechnie za dobrego przyjaciela rodziny. Nie sprawia problemów wychowawczych, jest łatwy w szkoleniu i chętny do pracy. Może mieszkać w rodzinach wraz z dziećmi.  Czworonogi szybko dostosowują się do różnych środowisk, zatem mogą mieszkać zarówno w mieście, jak i na wsi. Bardzo ważne jednak, aby właściciel zapewnił psu dużą dawkę ruchu. Psy nie znoszą stagnacji i samotności. Opiekunowie często podkreślają, że każdy pies jest indywidualnością, dlatego też trudno stworzyć ogólny „wzorzec” osobowościowy rasy.  

Zdrowie

Psy chorują najczęściej na dysplazję stawu biodrowego. U niektórych osobników rozwijają się problemy natury okulistycznej takie jak zaćma. Niezbyt powszechnie występują choroby serca i problemy ze skórą. Rasa jest podatna na infekcje ucha.

Pies myśliwski popularny w Stanach Zjednoczonych

Wysokość: Dorosłe psy osiągają od 15,5 do 17 ins (39,4 - 43,18 cm) wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 14 do 16,5 ins (35 - 41.91 cm).

Waga: Waga dorosłych psów kształtuje się w przedziale 30 - 40 lbs (13,6 - 18,2 kg). Suki są mniejsze lżejsze, a ich waga mieści się w przedziale 25 - 35 lbs (11,4 - 15,9 kg).

Umaszczenie: Kolor umaszczenia wyrazisty: wątrobiany (czerwono-brązowy) lub ciemna czekolada. Na klatce piersiowej mogą występować niekiedy małe białe plamki.

Pielęgnacja: Sierść powinna być przeczesywana co kilka dni, aby uniknąć powstania maty. Psy nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych.

Zdrowie: Częstym problemem zdrowotnym rasy jest dysplazja stawów biodrowych. Niektóre osobniki chorują także na serce oraz mają problemy z oczami. Rzadko występują problemy skórne.

Rodzina: Typowy Boykin Spaniel jest psem otwartym, towarzyskim i kochającym dzieci. Uwielbia spacery i wspólne spędzanie czasu z właścicielem. Jeżeli chcemy sprawić psu przyjemność, wybierzmy się na długi, wyczerpujący spacer połączony z rzucaniem piłką lub frisbee.

Tagi artykułu: