Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Brabantczyk (Small Brabant Griffon)

Historia

     „Wielka Trójca Gryfoników” pochodzi od jednego małego szorstkowłosego psa Smousje, który żył niegdyś na terenie Belgii. W XIX wieku na skutek skrzyżowania z Ruby King Charles Spanielem i Mopsem uzyskano krótką czarną sierść i poprawiono typ rasy. Czworonogi były niegdyś hodowane do ochrony wozów i stajni przed atakami gryzoni. Pierwsze gryfoniki zarejestrowane zostały w Belgijskiej Księdze Rodowodowej dopiero w 1883 roku. Były to dwa psy: Topsy (L. O. S. H. nr 163) i Foxine (L. O. S. H. nr 164). Wzrost popularności rasy przypada na pierwsze lata XX wieku, kiedy to pierwsze osobniki trafiły na dwór królowej belgijskiej Marie-Henriette. Obecnie rasa cieszy się dość dużą popularnością w Anglii, Skandynawii i Ameryce Północnej. W Polsce bardzo rzadko spotykana.  

Wzorzec

      Brabantczyk to mały pies do towarzystwa, który będzie doskonałym partnerem życia dla osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi. To inteligentny, zrównoważony, czujny i dumny czworonóg o spokojnym usposobieniu. Jego sylwetka wpisuje się niemalże w kształt kwadratu.  Elegancki w ruchu i budowie.

Głowa to najbardziej charakterystyczna część ciała psa; dość duża w porównaniu do reszty ciała, o niemal ludzkim wyrazie.  Mózgoczaszka  szeroka i okrągła. Czoło dobrze zaokrąglone. Stop bardzo wyraźnie zaznaczony. Nos o mocnym czarnym pigmentowaniu, ustawiony na tym samym poziomie co oczy. Nozdrza szeroko otwarte. Wierzchołek nosa pochylony do tyłu, tak że w profilu podbródek, nos i czoło, pozostają na tej samej płaszczyźnie. Kufa bardzo krótka, nie może przekraczać 1,5 cm. Wargi  czarne. Górna i dolna warga ściśle do siebie przylegają. Żuchwa jest zakrzywiona ku górze, szeroka, niespiczasta i wystająca poza górną szczękę. Usta muszą być szczelnie zamknięte, tak aby nie było widać ani zębów, ani języka. Oczy  dość szeroko rozstawione, duże i okrągłe, nie wyłupiaste. Zazwyczaj przybierają ciemną barwę.  Małe, owalne lub jasne oczy są wadą. Uszy małe, wysoko osadzone i szeroko rozstawione.  Kopiowane uszy są spiczaste i stojące. Szyja średniej długości, harmonijnie osadzona na ramionach. Długość tułowia praktycznie równa wysokości w kłębie. Kłąb tylko nieznacznie podniesiony. Grzbiet krótki, prosty i silny. Lędźwie krótkie i umięśnione, lekko łukowate. Zad  szeroki i płaski, niekiedy bardzo lekko opadający. Klatka piersiowa szeroka i głęboka do łokcia, nie może być ani nazbyt beczkowata, ani płaska. Mostek dobrze określony. Żebra dobrze wysklepione. Brzuch nieco podciągnięty, boki jasno określone. Ogon osadzony wysoko, skracany do 2 2/3 jego długości.

Brabantczyk  Small Brabant Griffon

Pies Brabantczyk


      Kończyny przednie równoległe o mocnym kośćcu, szeroko rozstawione. Łokcie przylegające do ciała. Nadgarstki mocne. Stopy małe, okrągłe. Paznokcie najlepiej czarne, możliwie ciemne. Kończyny tylne równoległe, dobrze kątowane. Stawy kolanowe wystarczająco kątowane.
      Brabantczyki są pokryte krótkim włosem. Włos jest szorstki, płaski, błyszczący i osiąga najwyżej dwa centymetry długości. Włos na czole tworzy brwi. Dopuszczalnymi kolorami umaszczenia są: czerwony, czarny i czarny podpalany.  Obligatoryjnie występuje czarna maska.  Waga psów waga się w granicach 3,5 do 6 kilogramów.

Zachowanie i temperament

     Brabantczyk to wesoły i bardzo energiczny piesek do towarzystwa. Z natury jest bezkonfliktowy i tolerancyjny, zatem nie będzie sprawiał problemów w czasie spacerów. Uwielbia spędzać czas ze swoim właścicielem i bawić się z najmłodszymi członkami rodziny. Świetnie dogaduje się ze starszymi dziećmi. Nie polecany rodzinom z bardzo małymi dziećmi, które stanowią dlań bezpośrednie zagrożenie.  Rasa bardzo źle znosi samotność, zatem nie jest odpowiednia dla osób, które prowadzą intensywny tryb życia i nie mogą poświęcać swojemu czworonogowi zbyt wiele uwagi. To pies z natury wymagający, który uwielbia być w centrum uwagi.  Jeżeli chcemy, aby pies rozwijał się prawidłowo i nie sprawiał w przyszłości problemów wychowawczych, bardzo ważne jest wczesne podjęcie szkolenia.  Jeżeli zaś chodzi o wymagania lokalowe, Brabantczyk przystosowuje się właściwie do każdych warunkach. Może mieszkać zarówno w domu, jak i małym blokowym mieszkaniu.

Brabantczyk gryfonik

Brabantczyk pies do towarzystwa

Pielęgnacja i zdrowie

     Brabantczyk wymaga przede wszystkim regularnej pielęgnacji sierści i regularnego trymowania (przynajmniej dwa razy w ciągu roku). Kąpiele organizujemy tylko w chwili wyższej konieczności – z reguły wystarczy jednak wyczesywanie włosa co trzeci dzień. Na szczególną uwagę zasługują kufa i oczy. Z racji mocno zredukowanej kufy, szczególnie w czasie upałów, może wystąpić u gryfonika łzawienie oczu. W czasie wykonywania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na bruzdę wokół nosa. Najlepszym rozwiązaniem jest przemywanie jej solą fizjologiczną. 
    Brabantczyk jest psem długowiecznym. Średnia długość wieku  w obrębie rasy wynosi 13-15 lat.

 

Ciekawostki

Cena za rasowe szczenię kształtuje się w granicach 2000-4000 złotych. Miesięczny koszt utrzymania nie powinien przekraczać jednak 70 złotych.

Waga: psy ważą średnio od 3,5 do 6 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi kolorami umaszczenia są: rudy, rdzawy, czarny i czarny podpalany.  Obligatoryjnie występuje czarna maska. 

Zdrowie: Z racji mocno zredukowanej kufy, szczególnie w czasie upałów, może wystąpić u gryfonika łzawienie oczu.

Pielęgnacja: Brabantczyk wymaga przede wszystkim regularnej pielęgnacji sierści i regularnego trymowania (przynajmniej dwa razy w ciągu roku). W czasie wykonywania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na bruzdę wokół nosa.

Rodzina: Brabantczyki to psy rodzinne, lojalne i zrównoważone. Szybko przywiązują się do swojego opiekuna i chcą spędzać z nim każdą wolną chwilę. To idealne czworonogi dla osób, które chcą umilić sobie wolne chwile i poświęcić dużo czasu czworonożnemu przyjacielowi.

Piesek Brabantczyk

Brabantczyk

Inne nazwy: Petit Brabancon, Small Brabant Griffon

Kraj pochodzenia: Belgia

Klasyfikacja FCI - Grupa IX, Sekcja 3.2, numer wzorca 82. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: