Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Brak apetytu u psa

Brak apetytu u psa jest niezwykle stresująca dla właściciela i może świadczyć o poważnych zaburzeniach zdrowotnych. Istnieje wiele przyczyn utraty apetytu u psów. Określenie właściwego powodu, dla którego pies wzdraga się przed spożyciem pokarmów, stanowi podstawę dla zaprojektowania najlepszego planu leczenia.
Niektóre zwierzęta mają nieco mniejszy apetyt aniżeli inne podobne im osobniki. Nie powinniśmy sugerować się, zatem zaleceniami opisywanymi na opakowaniach produktów, gdyż części zwierząt wystarczy zaledwie 70% zalecanej dawki pokarmowej. Wszystko zależy od ich ruchliwości i predyspozycji genetycznych.
Kiedy pies nie chce jeść nic, mówimy o chorobie zwanej anoreksją. Anorexia nervosa jest przypadłością dotykająca przede wszystkim ludzi, jednakże zwierzęta również nie są od niej wolne. Terapia anoreksji jest długotrwała i wymaga od właściciela sporo cierpliwości.

Ponieważ brak apetytu u psa może wskazywać na chorobę, ważne jest, aby zgłosić się ze zwierzęciem do weterynarza. Nagłe zniechęcenie do spożywania pokarmów wskazuje na pojawienie się problemu wewnętrznego i musi być, czym prędzej skonsultowane ze specjalistą. Mimo, że większość psów może funkcjonować kilka dni bez jedzenia i jednocześnie nie cierpieć z tego powodu, najlepiej rozwiązać problem jak najszybciej.

Przyczyny nagłego jadłowstrętu

Istnieje wiele powodów, dla których psy mogą odmawiać jedzenia. Należą do nich: choroby, szczepienia, podróż w nieznane miejsce, wybredność, bądź urazy psychiczne. Zmniejszenie apetytu u psa jest często oznaką choroby zwierzęcia i występuje wraz z innymi objawami. Brak apetytu może świadczyć o rozwoju takich schorzeń jak:

  • problemy z zębami i dziąsłami, które czynią rzucie niezwykle bolesną czynnością
  • infekcje, które sprawiają, że zapach i smak jedzenia wydają się bardzo odpychające
  • niestrawność
  • zaparcia
  • pies może cierpieć z powodu depresji
  • nagłe zmiany temperatury
  • pies może cierpieć z powodu zaburzeń hormonalnych
  • problemy związane z pracą organów wewnętrznych takich jak wątroba i nerki
  • choroby serca
  • nowotwory

Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym i stosowanie niektórych leków mogą spowodować czasową utratę apetytu. Jeżeli pies nie odzyskuje apetytu po kilku dniach należy zgłosić się do weterynarza.
Brak łaknienia wywołany podróżą i zmianą otoczenia jest bardzo powszechny u psów starszych. Młodsze zwierzęta mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną, której jednym z objawów jest zmniejszenie apetytu, bądź całkowity jego zanik. Nerwy wywołane długą podróżą mogą skutecznie zahamować chęć spożywania posiłków.
Niektóre zwierzęta mogą stracić apetyt, kiedy nie dostaną zwyczajowego posiłku. Mowa przede wszystkim o psach wybrednych i pieskach salonowych, które są przyzwyczajone do wyższych standardów życia. Oczywiście, w żadnym razie nie powinniśmy posądzać psa o wybredność przed wykonaniem badań diagnostycznych wykluczających wszystkie, możliwe schorzenia.

Mój pies nie chce jeść - co zrobić?

Co jest najlepsze na apetyt dla psa? Jakie kroki należy podjąć, aby nasz pupil zaczął normalnie jeść i nie chudł w zastraszającym tempie?

Jeśli utrata apetytu u psa jest spowodowana przez choroby, weterynarz może stworzyć specjalną dietę, która uzupełni niedobory pokarmowe i zwalczy ryzyko poważniejszego zachorowania. Niekiedy przepisane diety nie są szczególnie smaczne, zwłaszcza, jeżeli pies jest przyzwyczajony do spożywania posiłków właściwych dla ludzi. Stosowanie leczniczej diety nie zawsze przynosi pożądany skutek. W żadnym przypadku nie powinniśmy głodzić psa i zmuszać go do spożywania przepisanych pokarmów. Jeżeli widzimy, że garnie się do jedzenia innych rzeczy, powinniśmy ponownie zgłosić się do weterynarza i sporządzić nowy plan leczenia apetytu u psa. W cięższych przypadkach lekarz weterynarii może przepisać leki stymulujące apetyt, bądź zalecić wykorzystanie strzykawki do karmienia zwierzęcia (stosuje się wówczas dietę płynną) lub włożyć rurkę do karmienia.

Jeśli brak apetytu u psa jest spowodowane przez jego wybredność - nie zaś w wyniku choroby - możemy zastosować szereg metod eliminujących ten stan rzeczy i przywracających prawidłowy poziom łaknienia.

Właściciel powinien przede wszystkim ograniczyć wydatki na smakołyki i powoli oduczać zwierzę spożywania „wykwintnych” posiłków. Oprócz tego należy pamiętać o regularnym karmieniu psa - co najmniej dwa razy dziennie. Niezwykle korzystnym sposobem na apetyt dla psa jest zabieranie go na spacer przed każdym posiłkiem i solidna dawka ćwiczeń. Dzięki temu pies będzie nie tylko zmęczony, ale przede wszystkim głodny. Powinien, zatem zjeść wszystko, co znajduje się na talerzu. Jeżeli mamy do czynienia ze stworzeniem niezwykle wybrednym, powinniśmy zapewnić pozwolić mu na spróbowanie różnorodnych pokarmów. Bardzo możliwe, że pies nie toleruje konkretnych składników, bądź pokarmów i dlatego odmawia ich spożycia. Im więcej pokarmów spróbuje, tym większa możliwość, że znajdzie te, które mu odpowiadają. Ostatnią rzeczą jest zachowanie odpowiedniej higieny i podawanie psu jedzenia w czystej misce. Jeżeli w misce pozostaną resztki z poprzedniego dnia, w żadnym przypadku nie powinniśmy ich pozostawiać i zmuszać psa do konsumpcji.

Tagi artykułu: