Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Braque d Auvergne (Wyżeł z Owernii)

 Braque d'Auvergne (Wyżeł z Owernii, Wyżeł z Auvergne)

Historia

Braque d Auvergne (Wyżeł z Owernii) to pies myśliwski, który słynie ze swej skuteczności w polowaniu na słonki, bażanty, kuropatwy oraz kaczki. Może pracować w każdych warunkach.

Jedna z hipotez głosi, że wyżeł z Auvergne pochodzi z rejonu Masywu Centralnego od dawnych wyżłów francuskich, które rozwijały się w izolacji przez stulecia. Jego nazwa wywodzi się od regionu, w którym powstał – Owernii, gdzie przed 1814 rokiem były hodowane psy  czarno-białe nakrapiane oraz czarno-białe i brązowo-białe.
Pierwsza pisemna wzmianka o rasie pochodzi z 1881 roku. W XIX wieku czworonogi prezentowały typ cięższy psa myśliwskiego. Po rozprzestrzenieniu się ich, również w północnej części  Francji, wzrosło zapotrzebowanie na psa lżejszego. Do hodowli wprowadzono przypuszczalnie pointery angielskie. Od tamtej pory osoby związane z Réunion des Amateurs du Braque d'Auvergne zaczęły rozróżniać dwa typy tych psów:

  • dawny typ Braque d'Auvergne
  • Braque d'Auvergne type parisienne

Pies myśliwski Braque d Auvergne (Wyżeł z Owernii)

Pies myśliwski Braque d'Auvergne (Wyżeł z Owernii)

Wygląd

Braque d'Auvergne to krzepki pies myśliwski, o silnym kośćcu, lecz nie ciężki, o prostych liniach, w charakterystycznym typie i lekkim chodzie z elegancją uwydatnioną przez szatę i harmonijne, średnie proporcje. Sylwetka psa wpisuje się niemal w kształt kwadratu. Głębokość klatki piersiowej jest niemal równa połowie wysokości psa w kłębie. Długość kufy jest nieznacznie mniejsza lub równa długości czaszki. Czaszka i kufa długie, proporcjonalne do długości ciała, nieco lżejsze u suk; widziane z góry owalnego kształtu; guz potyliczny lekko zaznaczony. Szerokość łuków jarzmowych równa długości mózgoczaszki; linie czaszki nieznacznie rozbieżne ku przodowi.

Łuki brwiowe wyraźnie zaznaczone. Stop umiarkowanie zaznaczony. Wierzchołek nosa stosunkowo szeroki, lśniący, z dobrze rozwartymi nozdrzami, czarny. Grzbiet nosa stanowi przedłużenie jego wierzchołka. Kufa pozioma, o długości zbliżonej do długości czaszki. Fafle stosunkowo duże, górna warga zachodząca na dolną, kącik warg widoczny. Widziane z przodu przybierają przy końcu kufy kształt kwadratu. Szczęki silne, równej długości. Zgryz nożycowy lub cęgowy. Oczy stosunkowo duże, koloru ciemnoorzechowego, dobrze osadzone, z dobrze przylegającymi, wybarwionymi powiekami; o wyrazistym szczerym i spokojnym wyrazie.

Kufa psa rasy Braque d Auvergne (Wyżeł z Owernii)

Rasa psów myśliwskich Braque d'Auvergne (Wyżeł z Owernii)

Uszy osadzone na linii biegnącej z górnej części nosa do oczu i nieco ku tyłowi; miękkie i lekko aksamitne, obrócone nieznacznie do wewnątrz. Ani płaskie ani zbyt skręcone; końcówki zaokrąglone sięgające podstawy wierzchołka nosa, nie przekraczając jednocześnie jego czubka. Szyja długości zbliżonej do długości głowy, nieznacznie wygięta, dobrze osadzona w barkach. Występuje lekkie podgardle. Linia grzbietu prosta i napięta. Kłąb dobrze zaznaczony. Grzbiet wąski, płaski i krótki. Lędźwie szerokie (szczególnie u suk), nieznacznie wypukłe, dobrze związane. Klatka piersiowa długa i głęboka, jajowatego kształtu, sięgająca poziomu łokcia, regularnie wznosząca się ku brzuchowi bez wyraźnej przerwy. Linia podbrzusza podniesiona łagodnie ku brzuchowi, nie podkasana. Bok szeroki, nieznacznie zapadnięty, płynnie łączący się z biodrami. Ogon osadzony raczej wysoko, cylindryczny i niezbyt cienki; kopiowany do długości 15-20 cm. Niekopiowany sięga stawu skokowego lub niżej; noszony poziomo. Kończyny przednie proste. Barki silne, dobrze umięśnione. Łokcie ustawione w osi ciała. Przedramiona długie, proste, mocne i umięśnione. Nadgarstki silne, bez zgrubień. Śródstopia krótkie, patrząc z profilu, nieznacznie pochyłe. Kończyny tylne dobrze kątowane. Zad szczupły i dobrze zaznaczony. Uda dobrze umięśnione. Nadgarstki krótkie i niezbyt cienkie. Skóra wystarczająco cienka, nie za luźna. Włos krótki, niezbyt cienki, lśniący, nigdy twardy. Dopuszczalnym typem umaszczenia jest czarny z białymi znaczeniami różnego nasilenia w typie dropiatym lub szarym. Głowa powinna być czarna, preferowana biała smuga na kufie przy rozszerzeniu czaszki. Biel może rozlewać się stopniowo po kufie. Białe i dropiate ucho lub część głowy biała i dropiata nie mogą być uznane za wadę.
Dorosłe psy osiągają od 57 do 63 cm wysokości w kłębie. Suki są niższe i mierzą od 53 do 59 cm. Maksymalna waga psów wynosi 25 kg.

Wyżeł z Owernii zachowanie i charakter

Braque d Auvergne (Wyżeł z Owernii) jest bardzo szybkim i żywiołowym psem. Ma bardzo dobry węch, pewną stójkę i silnie rozwinięte umiejętności aportowania. Wytrzymałość i pewność siebie czynią zeń doskonałego psa myśliwskiego. W domu Braque jest spokojny i miły. Bardzo lubi dzieci i szybko przywiązuje się do wszystkich członków rodziny; najmocniej zżywa się jednak z opiekunem. Ten towarzyski czworonóg jest zupełnie pozbawiony agresji i bardzo wyrozumiały w stosunku do najmłodszych. Dobrze znosi obecność innych zwierząt. Pomimo wrodzonego uporu i dużej samodzielności w działaniu jest dość łatwy w układaniu. Jego szkolenie opiera się przede wszystkim na rozwijaniu instynktów myśliwskich. Psy najlepiej reagują na szkolenie z wykorzystaniem metod pozytywnych. Źle znoszą krzyki i agresję. Wymagają konsekwentnego acz łagodnego prowadzenia i wczesnej socjalizacji. 

Zdrowie i Pielęgnacja

Rasa jest generalnie zdrowa. Wystarczy sporadyczne przeczesywanie włosa.

Pies biało czarny Braque d Auvergne (Wyżeł z Owernii)

Rasa psa Wyżeł z Owernii (Braque d'Auvergne)

Wysokość: Dorosłe psy osiągają od 57 do 63 cm wysokości w kłębie. Suki są niższe i mierzą od 53 do 59 cm.

Waga: Maksymalna waga psów wynosi 25 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenia jest czarny z białymi znaczeniami różnego nasilenia w typie dropiatym lub szarym. Głowa powinna być czarna, preferowana biała smuga na kufie przy rozszerzeniu czaszki. Biel może rozlewać się stopniowo po kufie. Białe i dropiate ucho lub część głowy biała i dropiata nie mogą być uznane za wadę.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowia. Braque d Auvergne,Braque d Auvergne,Braque d Auvergne

Pielęgnacja: Wystarczy cotygodniowe przeczesywanie włosa.

Rodzina: Psy są bardzo przyjacielskie, uczuciowe i bezwarunkowo oddane swojemu właścicielowi. Uwielbiają spędzać czas z rodziną. Mają wrodzony talent łowiecki. Są bardzo wytrzymałe i energiczne.

Inne nazwy: Auvergne-Vorstehhund, Wyżeł z Owernii, wyżeł owernacki, Braque d'Auvergne.

Cena szczeniat od 2000 do 3000 złotych.

Klasyfikacja FCI - grupa VII, sekcja 1.1, numer wzorca 180. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: