Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Braque de l Ariege (Wyżeł francuski z Ariege)

BRAQUE DE L’ARIEGE (Braque de l’Ariege)

Braque de l’Ariege to mało znana rasa psów rodem z Francji. Są to krótkowłose wyżły myśliwskie. Jaki jednak te psy mają temperament, dla kogo się nadają? Czy to wyłącznie psy dla myśliwych? Do jakich polowań można je używać? Konieczne poznaj rasę psów Braque de l’Ariege (wzorzec rasy Braque de l’Ariege). 

Wzorzec rasy Braque de l Ariege (FCI nr 177)

(data publikacji wzorca: 07.08.1998 r.). Krajem pochodzenia tych psów jest Francja, a konkretnie okolice Ariege, stąd nazwa rasy – wyżeł francuski z Ariege. Użytkowo są to wyżły krótkowłose w typie kontynentalnym, a więc rasa myśliwska do udziału w polowaniach (szczególnie na ptaki). Wzorzec rasy Braque de l’Ariege klasyfikuje te psy zgodnie z FCI w: grupie 7. Wyżły oraz sekcji 1. W przypadku tej rasy wymagane są próby pracy.

Braque de l’Ariege historia rasy

Wyżły francuskie z Ariege mają długa historię i tradycję myśliwską. Psy te wywodzą się bowiem z bardzo starej linii wyżłów francuskich, które stale ulepszano użytkowo. W XIX wieku w przypadku Braque de l’Ariege historia rasy skręciła na nowe tory, gdyż skrzyżowano je z białymi i pomarańczowymi wyżłami z Francji południowej. Uzyskano przez to psy o jaśniejszym umaszczeniu oraz większej zwinności i lekkości. Wyżły rasy Braque de l’Ariege nie były jednak nigdy bardzo liczne i jednego psa użytkowało zwykle nawet kilku myśliwych. I tak zapobiegło to jednak całkowitemu wyginięciu tej rasy. Przez lata nadal doskonalono te psy, jednak u Braque de l’Ariege historia rasy nie rozwijała się w zakresie coraz większej popularności. Wyżłom tym groziło nawet całkowite wymarcie w przypadku spadku liczebności. W 1990 r. pewna grupa hodowców Braque de l’Ariege zrzeszyła się więc z postanowieniem, by na stałe utrzymać hodowlę tych wyżłów, nie dopuszczając do zapomnienia i wymarcia rasy.

Temperament i zachowanie

Wyżły francuskie z Ariege to psy myśliwskie wykorzystywane do praktycznie wszystkich typów polowań, choć według wielu praktyków najlepsze są na ptaki. Braque de l’Ariege jest więc odporny, inteligentny oraz posłuszny (średni stopień posłuszeństwa) i łatwy w szkoleniu (wysoka zdolność szkolenia). Braque de l’Ariege temperament ma przy tym typowy dla psów ras myśliwskich. Może też jednak służyć dodatkowo również jako pies stróżujący (Braque de l’Ariege jest podejrzliwy i nieufny do obcych), jednak nie nadaje się przy tym w naszym klimacie do mieszkania na zewnątrz, z powodu krótkiej sierści. Zdolności obronne wyżłów Braque de l’Ariege są średnie. Braque de l’Ariege temperament ma do tego bardzo żywy. Ponieważ jako psy myśliwskie wyżły te mają też duża aktywność, wymagają porządnych i długich spacerów, sporo przy tym biegają. Najlepiej czują się w dużym mieszkaniu, lub w domku z ogrodem. Pies ten nie jest agresywny do innych psów i bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi. Mimo naturalnych łowieckich instynktów, wyżły francuskie z Ariege są też dobre dla innych zwierząt, jeśli są przyzwyczajane i chowane z nimi przez długi czas, najlepiej od małego.

Wielkość

Wzorzec rasy Braque de l’Ariege wymaga, by wysokość w kłębie u psów tej rasy wynosiła w granicach 60-67 cm u psów i 56-65 cm u suk. Masa ciała u psów ma przy tym wynosić 23-32 kg, a u suk 23-25 kg. Wzorzec rasy Braque de l’Ariege wymaga ponadto, by długość ciała była nieco większa od wysokości psa/suki w kłębie. Ponadto, część mózgowa czaszki ma być nieco dłuższa od kufy.

Wygląd ogólny

Braque de l’Ariege to wyżeł w kontynentalnym typie bracco – są to więc psy mające lekką jednak mocną budowę ciała, nie przesadnie przy tym ciężkie, stworzone do biegu nawet w trudnym terenie, okładania pola, bobrowania na błocie i pływania. Niektórzy preferują osobniki mające bardziej suche kończyny, wyraźną muskulaturę i zdecydowane linie ciała. Umaszczenie Braque de l’Ariege jest białe z nakrapianiem (najlepiej plamy bladopomarańczowe lub brązowe). Ogólnie wyżły te ma odznaczać elegancki i szlachetny wygląd. Psy te dożywają wieku ok. 12-15 lat.

Wzorzec rasy Braque de l’Ariege wygląd, pokrój

Wzorzec rasy Braque de l’Ariege wymaga, by wyżły rasy Braque de l’Ariege miały grzbiet dość długi, zwarty, muskularny i prosty. Linia grzbietu prosta, w tylnej części lekko wypukła, a linia zadu lekko spadzista. Ponadto grzbiet dosyć długi, zwarty i muskularny. Dobrze zaznaczony kłąb. Szeroka, wysklepiona, głęboka i sięgająca łokci klatka piersiowa. Linia dolna klatki piersiowej delikatnie wznosi się w części brzusznej. Miednica lekko ukośna, z lekko wypukłą partią lędźwiową. Wysoko osadzony i mocny u nasady ogon ma się zwężać ku końcowi (dawniej ogon kopiowano do 4/10 dł., obecnie jednak kopiowanie jest zakazane) i być noszony poziomo, jednak nie wyżej od linii grzbietu. Wzorzec rasy Braque de l’Ariege wymaga, by głowa była długa, kanciasta i wąska na wysokości łuków jarzmowych. Mózgoczaszka delikatnie zaokrąglona, z lekko zaznaczonym stopem i bruzdą czołową. Dość wyraźny guz potyliczny. Nos różowy, czerwonawy, cielisty lub bladobrązowy (zależnie od umaszczenia), nigdy czarny (!). Kufa prosta i długa, jej linia górna czasem lekko wypukła. Preferowany zgryz nożycowy, toleruje się też zgryz cęgowy. Oczy lekko owalne, z ciemnobursztynową lub brązową tęczówką (zależnie od umaszczenia). Długie, pofałdowane i osadzone na wysokości oczu lub niżej uszy. Dość silna szyja z lekko luźną skórą na podgardlu. Wzorzec rasy Braque de l’Ariege wymaga, by kończyny przednie były mocne, proste, muskularne i szeroko rozstawione, a kończyny tylne pionowe i równoległe. Łopatka ma być umiarkowanie skośna, mocna i muskularna, z silnym, dobrze umięśnionym i przylegającym ramieniem oraz równie silnym, do tego prostym i pionowym przedramieniem. Łokcie przednich łap są na wysokości mostka. Uda i podudzia mają być prawidłowo ustawione i silnie umięśnione. Stawy skokowe mają odznaczać się dobrym kątowaniem, a śródstopia dosyć krótkie i niemal pionowe. Przednie i tylne łapy mają do tego być dobrze wysklepione, zwarte i prawie okrągłe, z silnymi pazurami oraz dobrze rozwiniętymi poduszkami palcowymi.

Chody Braque de l’Ariege

Braque de l’Ariege ma poruszać się przede wszystkim kłusem, do tego z gracją typową wyżłom. Ruchy mają być ogólnie płynne, pewne i sprężyste. Krok w kłusie ma być ciągły, wydajny i energiczny, momentami przerywany galopem.

Skóra i okrywa włosowa

Wzorzec rasy Braque de l’Ariege wymaga, by skóra u tych psów była średnio gruba i elastyczna, delikatniejsza przy tym na głowie i w pachwinach. Błony śluzowe bez czarnych plam, mają mieć za to kolor odpowiedni do umaszczenia danego psa. Włos jest krótki, błyszczący i przylegający, delikatniejszy i jeszcze krótszy na głowie, pysku i uszach. U rasy Braque de l’Ariege dopuszczalne jest tylko umaszczenie blado-pomarańczowo-płowe, brązowe (występuje rzadziej), intensywnie nakrapiane plamami pomarańczowo-brązowo-płowymi, lub barwa typu brązowy deresz. U niektórych osobników nakrapianie plamami jest na białym tle umaszczenia.

Pielęgnacja Braque de l’Ariege

Wyżły rasy Braque de l’Ariege mają sierść krótką i niezbyt gęstą, więc nie są wymagające w pielęgnacji. Czesać i kąpać trzeba je rzadko. Nie wymagają strzyżenia. Niemal wcale nie gubią też sierści. Jednak w polskich warunkach klimatycznych nie wolno trzymać ich na dworze, z powodu krótkiej sierści nie wytrzymają wilgoci i zimowych mrozów. Zimą w czasie dużych mrozów dobrze jest okrywać ich korpus ocieplającym czaprakiem dla psów.

Braque de l’Ariege wady

U rasy Braque de l’Ariege wady stanowią wszystkie odstępstwa od cech zgodnych ze wzorcem FCI, opisanych powyżej. U rasy Braque de l’Ariege wady te powinny być traktowane jako cechy obniżające ocenę odpowiednio do swego natężenia. Tak jak w przypadku wszystkich innych ras psów, również u Braque de l’Ariege wady to także niewidoczne jądra w przypadku samców. Muszą one mieć bowiem „dwa, prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym”.

Braque de l’Ariege wady dyskwalifikujące (wykluczające)

Rasa Braque de l’Ariege jest mało liczebna więc FCI zaleca niezbyt surową ocenę tych psów, a jedynie „niedopuszczanie do rozrodu psów/suk nietypowych lub też wykazujących poważne wady”. U rasy Braque de l’Ariege wady za wady wykluczające z hodowli zgodnie ze wzorcem FCI uważa się jednak: poważne wady morfologiczne i zupełnie nietypową budowę ciała (pokrój), wysokość w kłębie +/- ponad 1 cm od wzorca, widoczne problemy poruszania kończynami tylnymi, niepełnosprawność, niezrośnięte nozdrza (szczelina między nozdrzami), przodozgryz lub tyłozgryz, umaszczenie niezgodne ze wzorcem rasy, nos koloru czarnego, brak pigmentacji powiek, zez i/lub tzw. jasne oko, entropiom lub ektropium, operacyjne usuwanie wad oczu, czarne i/lub wilcze pazury, agresja lub bojaźliwość.

Klasyfikacja FCI - grupa 7, sekcja 1 wyżły kontynentalne. Podlega próbom pracy

Cena szczeniąt to koszt 2500 złotych (źródło allegro)

Tagi artykułu: