Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Braque du Bourbonnais

Szukasz rzadkich ras psów? Interesują Cię psynietypowe i wymagające dużej ilości ruchu? A przede wszystkim fascynujesz się psami myśliwskimi? Jeśli tak, to sprawdź co to za rasa Braque du Bourbonnais. Konieczne przeczytaj wszystko na temat – Braque du Bourbonnais opis. Zobacz, czy pies Braque du Bourbonnais jest dla Ciebie.

Braque du Bourbonnais jest też nazywany wyżeł Bourbonnais, Bourbonnais Pointer, lub wyżeł z Burbonii. Jest to jedna z ras psów myśliwskich, zaliczana do grupy wyżłów. Jej krajem pochodzenia i patronackim jest Francja, a konkretnie jej rejon Burbonia, stąd zresztą wywodzi się nazwa rasy. Rasa ta podlega próbom pracy dla psów myśliwskich z grupy wyżłów. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI opublikowała obowiązujący wzorzec tej rasy 07.08.1998 r. Zgodnie z klasyfikacją FCI, pies Braque du Bourbonnais należy do Grupy VII Wyżły oraz Sekcji 1. Wyżły kontynentalne, (czyli wyżły w typie kontynentalnym), nr wzorca 179.

Braque du Bourbonnais opis historyczny rasy

Wyżeł ten jak wskazuje nazwa rasy, pochodzi z francuskiej prowincji Burbonia. Są to psy o wyglądzie typowym dla dzisiejszych wyżłów. W niemal, niezmienionym stanie występowały już w XVI w., co potwierdza wiele obrazów z tamtej epoki. Pies Braque du Bourbonnais został opisany w 1598 r., jako „pies wprawny w polowaniu na przepiórki” („Historia Naturalna” ALDOVRANDI, Biblioteka Narodowa). Pisano też o nim, że to „przyjemny towarzysz myśliwego, o swojskim i zdrowym wyglądzie, białą szatą z rozległymi jasnobrązowymi lub płowymi subtelnymi plamami i naturalnie krótkim ogonem”. Rozkwit rasy Braque du Bourbonnais miał miejsce we Francji w XIX w. Później po I wojnie światowej rasa straciła jednak na ona na znaczeniu i jej liczebność zmalała. Zespół hodowców inspirowany działaniami propagatora rasy Michela Comte, w 1970 r. rozpoczął jednak prace nad odrodzeniem i ponownym rozpropagowaniem wyżła z Burbonii. Między 1963 a 1973 r. rasy tej nie można było zarejestrować we Francuskiej Księdze Rodowodowej Braque du Bourbonnais, ponieważ przez długi czas próbowano uzyskać u tych psów niespotykaną bladoliliową szatę sierści i naturalnie niewielki ogon. Wymagało to oczywiście bardzo ścisłej selekcji, która byłaby zabójcza u tej rasy, z powodu ograniczonej puli genowej. Z prób tych nic więc ostatecznie nie wyszło. Obecnie prowadzona jest jednak na tyle ostrożna i efektywna selekcja, że przyszłość tej rasy wydaje się niczym niezagrożona.

psy rasy Braque du Bourbonnais

Braque du Bourbonnais opis charakteru i usposobienia

Pies Braque du Bourbonnais jest odpornym na warunki terenowe i atmosferyczne, wszechstronnym myśliwym o dobrym węchu. Nie jest to jednak pies zbyt szybki, za to dobrze radzi sobie pracując z wielką pasją w każdym terenie, zarówno w polu jak i w wodzie, czy lesie. Myśliwi podkreślają, że Braque du Bourbonnais „posiada nadzwyczajną łatwość adaptacji do różnorakich zadań w najbardziej zmiennym terenie”. Psy te są bardzo dobre i dokładne w wystawianiu zwierzyny. Można też używać je do tropienia, choć „często sprawdza odwiatr nosząc głowę dość wysoko”. Braque du Bourbonnais są ponadto czujne, ostrożne, dokładne, zrównoważone, opanowane oraz inteligentne i łatwe w szkoleniu. Kooperatywnie współpracują z myśliwym i chętnie wykonują polecenia. W warunkach domowych, z myśliwego zmieniają się w kochających, wiernych, czułych i oddanych przyjaciół dla całej rodziny. Są przy tym spokojne, delikatne i wyrozumiałe dla dzieci.

Braque du Bourbonnais opis wyglądu

Braque du Bourbonnais to wyżły krótkowłose o średniej wielkości i szlachetności w proporcjach ciała. Są ponadto dobrze umięśnione i widać przez to ich siłę i moc. Wysokość w kłębie u Braque du Bourbonnais wynosi 51-57 cm w przypadku psów i 48-55 cm u suk (możliwa jest tolerancja ±1 cm przy właściwych proporcjach ciała). Waga u tej rasy wynosi natomiast 18-25 kg u psów i 16-22 kg u suk. Suki są przy tym nieznacznie mniej krępe i bardziej eleganckie od samców. Co ciekawe, szczenięta tej rasy rodzą się albo bez ogona, albo tylko z ogonem szczątkowym. Ważne proporcje wymagają, by długość ciała była równa lub nieznacznie większa u tej rasy, od jej wzrostu w kłębie. Ponadto, klatka piersiowa ma sięgać do połowy wys. w kłębie, a długość kufy ma być równa lub nieznacznie krótsza od dł. mózgoczaszki.

Braque du Bourbonnais opis głowy i szyi

Mózgoczaszka u Braque du Bourbonnais jest zaokrąglona w każdym kierunku, a jej łuki jarzmowe i kości ciemieniowe są dobrze rozwinięte. Ogólnie kształt głowy jest gruszkowaty. Osadzone na poziomie oczu lub nieznacznie ponad nimi uszy są lekko owłosione i wiszą klapnięte blisko policzków. Małżowiny uszne mogą też rozszerzać się nieznacznie poniżej gardła. Przełom czołowo-nosowy czyli stop jest tylko nieznacznie zaznaczony. Grzbiet nosa i kufy jest prosty lub nieznacznie wypukły, tworząc tzw. rzymski nos. Nos ma kolor wątrobowy i jest duży z rozwartymi nozdrzami. Kolor wierzchołka nosa ma przy tym harmonizować z barwą szaty. Kufa jest stożkowata i ścięta, do tego mocna (silna) i szeroka w podstawie (u suk nieco węższa). Górne fafle przykrywają wargę dolną. Ich zagięcia w kącikach ust są niezbyt duże. Szczęki są mocne, a uzębienie kompletne, z nożycowym zgryzem (tolerowany jest też zgryz cęgowy). Duże oczy mają kolor orzechowy lub ciemnobursztynowy (ich barwa ma się zgadzać z kolorystyka umaszczenia sierści). Pies Braque du Bourbonnais ma przy tym spojrzenie wyraziste, inteligentne i łagodne. Szyja jest niezbyt długa i mocno umięśniona (muskularna, jednak dobrze ruchoma). Tolerowane jest niewielkie podgardle.

szczeniak rasy Braque du Bourbonnais

Braque du Bourbonnais opis tułowia i ogona

Grzbiet u Braque du Bourbonnais jest dobrze związany, a wyraziście umięśniony kłąb jest dobrze widoczny. Klatka piersiowa jest długa, głęboka i pojemna (obszerna). Dosięga też lub nieznacznie przekracza poziom łokci. Dobrze wysklepione żebra zaokrąglają się w swej górnej części, a boki tułowia są lekko podniesione, płaskie i lekko wypukłe. Poziome lędźwie są krótkie i szerokie, a do tego solidne i dobrze umięśnione. Zad również jest mocno umięśniony, a także lekko ścięty i zaokrąglony. Linia podbrzusza jest nieznacznie podkasana. Ogon pies Braque du Bourbonnais ma dość nisko osadzony i charakterystycznie, naturalnie krótki (dł. do 15 cm). Czasem ogona brak.

Braque du Bourbonnais opis kończyn

Kończyny przednie są dobrze zbudowane, muskularne i proste. Również masywnie umięśnione barki (widoczna muskulatura) są długie, skośne i silne. Dosyć długie ramiona są ustawione równolegle do pionowej osi ciała. Łokcie nie mogą wyginać się ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Dobrze umięśnione przedramiona są proste i mocne. Nadgarstki na widoku z profilu są tylko lekko pochyłe, a do tego bardzo elastyczne. Palce stóp są łukowate i zwarte, zakończone jędrnymi, mocnymi opuszkami i silnymi pazurami. Kończyny tylne są ustawione pionowo i mają statyczny profil (ich linia pionowa ma przebiegać od punktu pośladków, przez staw skokowy). Ich kościec jest mocny, a muskulatura silna i dobrze widoczna. Długie i mocno umięśnione uda mają dobre kątowanie. Równie dobrze umięśnione podudzia mają tą samą długość, co uda. Stawy kolanowe i skokowe są dobrze ukatowane. Stawy skokowe dodatkowo też szerokie w swej bocznej części i szczupłe. Śródstopia są ustawione niemal pionowo, a stopy są takie same, jak w przednich kończynach.

Braque du Bourbonnais opis chodów

Kroki tych wyżłów wykazują średnią amplitudę. W czasie pracy na polowaniu psy te poruszają się głównie tzw. trwałym galopem, zachowując przy tym płynność i równowagę.

Braque du Bourbonnais opis okrywy włosowej i umaszczenia

Skóra u Braque du Bourbonnais nie jest za cienka. Lekko szorstki włos jest krótki i cienki, a do tego gęsty, czasem też nieco dłuższy na grzbiecie. Umaszczenie ma kolor orzechowy/płowy z lekkim nakrapianiem (tzw. maść dereszowata). Efekt ogólny szaty barwnej u tych wyżłów może mieć więc kolor kwiatu brzoskwini, kolor wina lub wyblakłej lilii (umaszczenie Fawn ticked oraz Brown ticked). Toleruje się kolorowe, symetryczne lub asymetryczne plamy na głowie, jednak tylko pod warunkiem, że nie są dominujące i że oczy u takiego wyżła nie są plamiste w tym samym miejscu. Powinna być jednak jak najmniejsza ilość jednobarwnych łat.

Pies Braque du Bourbonnais – wady

Wszystkie odstępstwa od wzorca FCI dla tej rasy (cechy wzorca opisano powyżej), mają być traktowane jako wady powodujące odpowiednie obniżenie oceny. Z powodu mocno zredukowanej puli genowej u Braque du Bourbonnais, z hodowli należy też eliminować osobniki nietypowe i z poważnymi wadami dziedzicznymi. Samce muszą mieć ponadto „dwa, prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym”. Wśród wad dyskwalifikujących można wymienić przykładowo: całkowity brak typu, zaznaczona zbieżność linii skroniowo-twarzowych ku przodowi, nadmierna depigmentacja powiek, zbyt jasne lub różnobarwne oczy, entropiom lub ektropium, wyraźnie wypukły grzbiet nosa, rozszczepienie nosa, nadmierna depigmentacja wierzchołka nosa, podwinięcie lub wywinięcie warg (fafli) większe niż 2 cm, kasztanowy (brązowe) lub płowy płaszcz w umaszczeniu lub duże znaczenia na ciele w tej kolorystyce, także czarne znaczenia w sierści i albinizm, wzrost (wys. w kłębie) poza granicami standardu, obecność wilczych pazurów lub ślady po ich usunięciu. Dyskwalifikujące jest też nietypowe zachowanie i temperament (nieśmiałość, bojaźliwość, nerwowość, agresja, niezrównoważenie).

Tagi artykułu: