Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Braque du Bourbonnais (Wyżeł z Burbonii)

Jednym z nieco zapomnianych, lecz wykazujących niezwykłe właściwości myśliwskie psów, jest Braque du Bourbonnais. Wyżeł z Burbonii znany jest wśród hodowców od kilkuset lat. Obecnie, rasa ta nie jest tak liczna jak dawniej, a wpływ na spadek jej liczebności miała m.in. II wojna światowa. Jeśli spotkamy gdzieś wyżły burbońskie, to zazwyczaj u myśliwych, którzy cenią sobie tę szlachetną i niezwykle uniwersalną rasę psów. Są niezastąpione w polowaniach i dobrze czują się w pogoni za zwierzyną.

Braque du Bourbonnais historia

Historia Bourbonnais Pointer nierozerwalnie związana jest z Burbonią i oczywiście panującą we Francji dynastią Burbonów. Pierwszym przedstawicielem tej rodziny na francuskim tronie był Henryk IV. Źródła podają, że wyżły burbońskie były jednymi z najliczniejszych psów w jego hodowlach. Pierwsze wzmianki na temat wyżła burbońskiego pochodzą z XVI wieku. Już wtedy psy te doskonale spisywały się podczas polowań, przez co cieszyły się ogromną popularnością nie tylko we Francji, ale także w całej Europie. Prestiż, jakim było posiadanie własnej rasy wyżła powodował, że poszczególne kraje zabiegały o stworzenie swojej narodowej odmiany tej rasy. W celu uszlachetniania psów, krzyżowano je z wyżłami brytyjskimi, charakteryzującymi się bardziej elegancką sylwetką i lepszym chodem. Przez stulecia Braque du Bourbonnais towarzyszył myśliwym i towarzyszy im do dziś. To jeden z najbardziej uniwersalnych psów myśliwskich. Jego specjalnością są polowania na kuropatwy i słonki.Doskonale radzi sobie podczas polowań w lesie, dzielnie przedziera się przez wodę, równie dobrze spisując się na bagnistych terenach.

Pointer Bourbonnais z 1915

Pointer Bourbonnais z 1915

Charakterystyka rasy Wyżeł z Burbonii

Jeśli chodzi o wzorzec rasy, Braque du Bourbonnais charakteryzuje się typowym dla wyżłów wyglądem. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest brak ogona lub jego szczątkowy charakter. Co ciekawe, cecha ta towarzyszy wyżłom burbońskim od narodzin. Wyżeł ten posiada krępą budowę, psy są silniejsze i bardziej umięśnione, suki prezentują się bardziej elegancko. Zazwyczaj, nie przekraczają 60 cm wysokości i 25 kg wagi. Posiadają charakterystyczną głowę o gruszkowatym kształcie. Głowa umocowana jest na silnej, długiej szyi.

Dumne burbony noszą głowę wysoko, świadome swej wartości, siły i użyteczności. Bourbonnais Pointer posiada lekko zadarty nos i duże oczy, które najczęściej mają kolor bursztynowy lub orzechowy. Kolejnym znakiem rozpoznawczym tej rasy są długie i wiszące uszy. Burboński wyżeł posiada krótką, ale gęsta i dość twardą sierść. Wyżeł z Burbonii posiada unikatowe umaszczenie. Liczne cętki i łatki o nieregularnym kształcie, mają barwę brązową lub płową i pokrywają gęsto białą sierść. Większe łaty znajdują się na głowie oraz na tułowiu psa.

rasa psów Braque du Bourbonnais (Wyżeł z Burbonii)

Charakter

Jednak nie tylko łowiectwo stanowi dziedzinę życia bliską wyżłom burbońskim. Z uwagi na ich spokojny charakter doskonale sprawdzają się one również jako psy rodzinne. Uwielbiają towarzystwo ludzi i z pewnością, nie będą dobrze czuły się w domach tych, którzy większość dna spędzają poza mieszkaniem. Nie należy zapominać, że myśliwska natura nieustannie skłania go do aktywności, uwielbia tropić i czasem także wykopać dziurę w ogrodzie. Wyżełbourbonnais jest psem, który bardzo lubi zabawy ze swoimi właścicielami. Zazwyczaj, wyżły są psami niezwykle zżytymi ze swoją rodziną. Uwielbiają być głaskane i pieszczone, dlatego jeśli kochamy wielogodzinne zabawy z psem, będzie to idealny pies do naszego domu. Musimy tylko starać się znaleźć dla niego czas. Zdecydowanie jest to pies, któremu należy zapewnić różnorodne zajęcia. Znudzony, może ukierunkować swoje pokłady energii np. na niszczenie ogrodowych roślin lub inne psoty. Psy Braque du Bourbonnais wykazują duża odporność na trudne warunki atmosferyczne i charakteryzują się ogólnie dobrym zdrowiem. Odporne są m.in. na zwyrodnienia stawów czy inne dolegliwości.

psy myśliwskie Braque du Bourbonnais nawystawie psów

autor zdjęcia MJ Klaver

Klasyfikacja FCI - Grupa 7: Wyżły (psy wystawiające zwierzynę) Sekcja: 1.1: Typ kontynentalny, nr wzorca 115. Podlega próbom pracy.

Długość życia: 12-14 lat

Waga: pies: 18–25 kg suka: 16–22 kg

Wielkość: pies: 51-57 cm, suka: 48-55 cm

Kraj pochodzenia: Francja

Przeznaczenie wyżła : pierwotne: pies myśliwski
                                          obecne: pies myśliwski, pies-towarzysz

Inne nazwy: Braque du Bourbonnais, wyżeł Burbonnais, Burbonnais Pointer, Burboinais Pointing Dog, wyżeł burboński, Braqo de Borbón.

Tagi artykułu: