Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Braque Saint-Germain (Wyżeł st. Germain)

Nazwa może przerażać, budzić zdziwienie, a przynajmniej zaciekawiać. Dla wielu osób jej znaczenie może być całkiem obce, dlatego z pomocą przychodzi ten artykuł. Braque Saint-Germain, na arenie międzynarodowej znany pod nazwą French Pointing Dog, to rasa psów, która należy do grupy wyżłów i seterów. Ma jeszcze inną nazwę, którą być może łatwiej jest skojarzyć z psem: wyżeł st. Germain. Jest to rasa stosunkowo młoda, w tym sensie, że jej wzorzec został dodany do rejestru Międzynarodowego Związku Kynologicznego (FCI) dopiero w 2003 roku. Można więc powiedzieć, że psy Braque Saint-Germain uznaje się za rasowe dopiero od 14 lat.

Historia rasy

Choć rodowód został przyznany tej rasie dopiero w 2003 roku, jej historia zaczyna się o wiele wcześniej. Rasa psów Braque Saint-Germain ma swój początek już w pierwszej połowie XIX w. Jej kolebką jest Francja. Przodkami psów tej rasy są angielskie pointery i wyżły pirenejskie. Według opisów historycznych, do stworzenia nowej rasy doszło przypadkiem, zaraz potem, jak król Francji, Karol X, dostał w prezencie dwa angielskie pointery. Niedługo potem jeden z nich padł, a drugiego skojarzono z wyżłem pirenejskim. Tak właśnie powstał Braque Saint-Germain. Do czasu I wojny światowej psy tej rasy były jednymi z najbardziej popularnych psów we Francji, jednak później ich liczebność znacząco spadła. Dziś nadal nie odznaczają się dużą popularnością. Nie grozi im też wyginięcie, choć w przeszłości do takiej sytuacji dochodziło kilka razy.

Pointer Saint-Germain, 1915

Pointer Saint-Germain, 1915

Braque Saint-Germain wygląd

Jest to elegancki pies o dobrych proporcjach i średniej muskulaturze. Dorasta do 62 cm i zazwyczaj waży maksymalnie 26 kg. Jego szyja jest dość długa i muskularna. Ma podłużny pysk, różowy nos z szerokimi nozdrzami i lekko opadające fałdy skóry przy pysku. Oczy psa są złotożółte, a jego spojrzenie spokojne i łagodne. Uszy opadają po bokach głowy i kończą się na wysokości brody, są cienkie i miłe w dotyku. Pies Braque Saint-Germain nosi swój długi, spiczasto zakończony ogon równolegle do podłoża. Ma krótką, delikatną i bardzo miłą w dotyku sierść. Jego umaszczenie jest przeważająco białe, ze sporadycznymi pomarańczowymi łatkami oraz ledwo zauważalną domieszką pojedynczych pomarańczowych włosów. Pomarańcz dominuje przede wszystkim w okolicach głowy.

Charakter

Braque Saint Germain to pies z natury bardzo energiczny i żywiołowy, dlatego jego właściciel powinien zapewniać mu sporą dawkę ruchu każdego dnia. W stosunku do człowieka jest bardzo przyjazny, otwarty i czuły. Chętnie i często okazuje sympatię. Nie ma w nim nawet cienia agresji. Chętnie i łatwo się uczy, więc łatwo jest go wychować i ułożyć. Pomaga w tym dodatkowo posłuszeństwo, którym wyróżnia się pies Braque Saint-Germain. Jest inteligentny, ale przy tym uparty. Jednak przy innych jego zaletach nawet upartość można uznać za pozytywną cechę.

suka rasy Braque Saint-Germain

Użytkowość

Psy tej rasy nie mają zbyt wielu zwolenników, co wynika z ich małej popularności. W Polsce bardzo trudno jest znaleźć hodowlę, w której można byłoby kupić psa rasy Braque Saint-Germain. Jest to zadziwiające przede wszystkim z uwagi na fakt, że są one bardzo towarzyskie i świetnie sprawdziłyby się jako psy towarzyszące. Obecnie są jednak wykorzystywane przede wszystkim podczas polowań. Pomagają myśliwym tropić bażanty i króliki. Oprócz tego świetnie czują się w lesie, gdzie starannie tropią zwierzynę łowną i mogą puścić się w galop w pogoni za zdobyczą.

Inne nazwy: Braque Saint Germain,, Wyżeł st. Germain

Klasyfikacja FCI - Grupa VII, Sekcja 1, nr wzorca 115

Autor zdjęcia głównego Oliver Osvald

Tagi artykułu: