Udostępnij ten artykuł.

Briard owczarek francuski

Jest to jedna z najstarszych francuskich ras owczarskich. Owczarek francuski Briard był bardzo popularnym psem zarówno w przeszłości, jak i obecnie, głównie ze względu na swoją użyteczność i przyjacielski charakter.

Wysokość pies dorasta do 62-68 cm, a suka do 56-64 cm. Waga mieści się w granicach 35-45 kg.

Umaszczenie Owczarek francuski - Briard może występować w odmianach czarnej, szarej lub płowej. Sierść jest długa i pofalowana, o tzw. koziej strukturze, charakterystycznie ułożona w okolicy głowy – tworząca grzywkę, wąsy i brodę.

Pielęgnacja Długa szata Briarda (minimum 7 cm) wymaga regularnego czesania, szczotkowania i stosowania specjalnych kosmetyków. Nie gubi on jednak wiele włosów, a dokładne wyczesanie raz na 2 tygodnie zapobiegnie skołtunieniu. W przeciwnym razie psa trzeba ostrzyc, co poleca się robić w przypadku osobników starszych.

Zdrowie Rasa ta zazwyczaj cieszy się dobrym zdrowiem. Ze względu na wielkość Briard może być narażony na skręty żołądka i jelit oraz dysplazje stawu biodrowego. Trzeba też regularnie kontrolować uszy i oczy, ukryte pod długą okrywą włosową.

Rodzina Briardy uwielbiają towarzystwo ludzi i kochają dzieci. Są ruchliwe, inteligentne i żywiołowe. Mają daleko rozwinięty instynkt obronny, przez co wymagają wyrozumiałości i konsekwentnego prowadzenia. Briard będzie dobrym towarzyszem zabaw dla nieco podrośniętych dzieci, bo chętnie wykona każdy rodzaj aktywności – bieganie, aportowanie, pływanie. Nie nadaje się dla osób dużo przebywających w domu, bo zdecydowanie nie jest psem kanapowym – potrzebuje sporej dawki ruchu na świeżym powietrzu.

owczarek francuski briard

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 5000 złotych do 7000 złotych. (Źródło Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2021.

Tagi artykułu: