Udostępnij ten artykuł.

Brytyjskie rasy psów przegląd ras

Wielka Brytania i psy

Wszyscy znamy takie rasy jak Labrador Retriver, Golden Retriever czy Terrier, jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, jaka jest ich proweniencja i jakie rejony zamieszkiwały pierwotnie. Na naszym rodzimym gruncie uchowało się zaledwie pięć szlachetnych i historycznych ras psów, niemniej nie we wszystkich rejonach świata te liczby są tak mocno okrojone. Wystarczy przytoczyć przypadek Imperium Brytyjskiego, z którego terenów wywodzi się kilkadziesiąt ras psów. Niektóre z nich są bardzo słabo znane, inne podbijają europejskie i amerykańskie salony. Wiele ras psów nie jest uwzględnianych we współczesnych spisach, gdyż na skutek nieprawidłowej hodowli, doborów hodowlanych czy też niewielkiego zainteresowania, po prostu wyginęły. Przykładem wymarłej rasy psa może być Terier staroangielski, który jeszcze w XVIII wieku był niezwykle popularny na terenach Anglii i Szkocji. Współcześni kynolodzy próbują wprawdzie odtworzyć rasę, jednak nie dysponują odpowiednimi materiałami porównawczymi. Informacje na temat rasy ograniczają się do fragmentarycznych wypisów pamiętnikarskich i kilku fotografii wykonanych w czasie międzynarodowych wystaw psów. Wielka Brytania była, bowiem znana z organizacji wystaw, konferencji kynologicznych oraz corocznych przeglądów.

Brytyjskie rasy psów - przegląd ras

Aby uzmysłowić Państwu jak wielki wkład w rozwój współczesnej nauki kynologicznej mają brytyjscy hodowcy, zdecydowaliśmy się zamieścić listę ras psów, które wywodzą się z terenów Wielkiej Brytanii, bądź tez zostały wyhodowane przez brytyjskich hodowców. Niech państwa nie zwiedzie fakt, że niektóre, przyjęte nazwy asocjują z zupełnie odmiennymi rejonami świata. Przypominamy, że w XIX wieku Korona Brytyjska miała pod swoim władztwem większą część świata, zatem zasięg jej wpływów był niezwykle szeroki.

Rasy psów z Wielkiej Brytanii

Airedale Terrier, Basenji, Basset Hound, Beagle, Bearded Collie,  Bedlington Terrier, Border Collie,  Border Terrier,Buldog angielski, Bullmastiff, Bulterier, Bulterier miniaturowy, Cairn Terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Chart szkocki, Chow Chow, Clumber Spaniel, Cocker Spaniel angielski, Curly Coated Retriever, English Toy Terrier, Field Spaniel, Flat Coated Retriever, Foksterier krótkowłosy, Foksterier szorstkowłosy, Foxhound angielski, Golden Retriever, Greyhound, Harrier, King Charles Spaniel, Labrador Retriever, Lakeland Terrier, Lancashire Heeler, Lhasa Apso, Manchester Terrier, Mastif angielski, Mops, Northern Inuit Dog, Norwich Terrier, Otterhoundm, Owczarek staroangielski Bobtail, Owczarek szetlandzki, Owczarek szkocki długowłosy, Owczarek szkocki krótkowłosy, Patterdale Terrier, Pekińczyk, Pies faraona, Plummer Terrier, Pointer, Sealyham Terrier, Seter angielski, Seter szkocki, Shih Tzu, Skye Terrier, Spaniel tybetański, Springer Spaniel angielski, Springer Spaniel walijski, Staffordshire Bull Terrier, Sussex Spaniel, Terier szkocki, Terier tybetański, Terier walijski, Toy Manchester Terrier, Utonagan, Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke, West Highland White Terrier, Whippet, Yorkshire Terrier.


  • Owczarek staroangielski

  • Basset hound

  • Springer spaniel angielski

Rasy psów z Wielkiej Brytanii - Czy brytyjskim rasom grozi wymarcie?

Pomimo, że katalog ras psów wywodzących się z Wielkiej Brytanii wydaje się niezwykle imponujący, rzeczywistość nie jest wcale taka kolorowa. Brytyjski Związek Kynologiczny odnotowuje coraz mniejszą liczbę urodzeń dla takich ras jak: Owczarek staroangielski, Welsh Corgi Pembroke, Seter angielski czy też Irish soft coated wheaten terrier. Dwie, pierwsze rasy psów są bardzo dobrze znane - nie tylko na terenie Wysp Brytyjskich, ale także na całym kontynencie europejskim (rasa Welsh była mocno reklamowana w czasie diamentowego jubileuszu pary królewskiej. Turyści mogli zakupić nawet gadżety i akcesoria, na których widniała podobizna królewskiego psiaka ).
Zapewne każdy z nas widział charakterystyczną, szaro-białą postać Owczarka staroangielskiego, który swego czasu występował w reklamach polskiej marki Dulux. Nawet tak szeroka promocja nie podbiła notowań rasy na rynku hodowlanym. Brak zainteresowania Owczarkami staroangielskimi może być tłumaczony faktem, że czworonogi źle znoszą życie w mieście. Większość przedstawicieli rasy żyje w wiejskich domostwach, bądź domach na przedmieściach miast. Owczarki staroangielskie Bobtail są również wymagające pod względem pielęgnacyjnym.
Welsh Corgi Pembroke zyskał natomiast popularność dzięki królowej Elżbiecie II, która posiada w swojej przypałacowej hodowli kilkoro czworonogów, reprezentujących tę szlachetną rasę. Kilkoro osobników znajduje się również w letniej rezydencji królowej. Niestety, nawet koronowana głowa nie była w stanie zaradzić kryzysowi, który dopadł rasę. Hodowcy coraz rzadziej dostają „zamówienia” na szczenięta z miotu Corgi, w związku, z czym istnieje realne ryzyko, że za kilkadziesiąt lat o Pembroke słuch zaginie.

Setery angielskie wywodzą się w prostej linii od angielskich spanieli. Są bardzo przyjazne wobec człowieka i niezwykle towarzyskie. Dobrze znoszą towarzystwo dzieci, jednakże nie są zalecane rodzinom z małymi dziećmi zważywszy na ich dużą żywiołowość i niepohamowany temperament. Rasa nie jest szczególnie wymagająca pod względem pielęgnacyjnym, ale właściciele muszą być przygotowani na konieczność dostarczenia psom dużej, dziennej dawki ruchu. Psy, które są mało aktywne, mogą przejawiać skłonności destrukcyjne i niszczyć wszystko, co napotkają na swojej drodze. Przyczyna małego zainteresowania Seterami angielskimi ze strony hodowców jest zupełnie niezrozumiała. Psy nie mają dokuczliwego charakteru, nie są trudne do ułożenia i nie mają problemów z podporządkowaniem się właścicielowi.

Obawy o wyginięcie typowo angielskich ras mogą wydawać się nieco przesadzone, niemniej trudno dyskutować ze statystykami prowadzonymi przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.
Ostatnimi czasy odbyła się w Londynie wystawa Discovery Dogs, w czasie, której hodowcy zachęcali miłośników zwierząt do zakupu zagrożonych ras psów. Cel jest bez wątpienia bardzo szczytny, zwłaszcza, że niektóre rasy naprawdę mogą zginąć w mrokach historii. Świadczą o tym chociażby XIX-wieczne praktyki hodowlane.


  • Patterdale Terrier

  • Shih Tzu

  • Bullmastiff

Rasy psów z Wielkiej Brytanii - Terier

Terier to typowy pies z Wielkiej Brytanii, który zyskał wielką popularność na całym świecie. Kynolodzy wyróżniają cztery główne grupy terierów: teriery krótkonożne, wysokonożne, w typie Bull oraz teriery miniaturowe. Trudno znaleźć wspólne cechy fizyczne dla przedstawicieli grupy. Ich przeznaczenie także nie było tożsame, chociaż większość czworonogów była wykorzystywana do polowań na małą zwierzynę leśną oraz poławiania szczurów i gryzoni pomieszkujących w budynkach gospodarczych. Odnalezienie wspólnych cech jest jednak możliwe w przypadku cech osobowościowych. Większość psów w typie teriera to osobniki gwałtownego usposobienia, uparte, samodzielne i nieskore do podległości. Właściciele mogą mieć spore problemy z ustaleniem funkcji alfa w stadzie. W wielu wypadkach szkolenie z zakresu posłuszeństwa, bądź trening behawiorystyczny mogą okazać się przykrą koniecznością - dotyczy to szczególnie psów dorosłych, które zostały podjęte przez właścicieli ze schroniska.

Historia rasy jest stosunkowo długa. Pierwsza wzmianki o terierach pojawiają się zapisach XV-wiecznych, pochodzących z klasztoru Sopwell. Wspomnienia i adnotacje XVII i XVIII-wieczne dają nam możliwość rekonstrukcji pierwotnych funkcji rasy oraz jej wykorzystywania przez konkretne grupy społeczne. Teriery przez dłuższy czas jawiły się jako zwierzęta szlachetne, w których posiadanie mogła wejść jedynie arystokracja i przedstawiciele wyższych warstw społecznych.
 Do 1862 roku nie istniał podział w obrębie rasy terier. Zważywszy jednak na ogromne zróżnicowanie wyglądu osobników wprowadzono podziały na poszczególne grupy rasowe.
Współczesne teriery pełnią kilka funkcji, jednakże najpowszechniejszą spośród nich jest funkcja rozrywkowa. Psy są doskonałymi towarzyszami zabaw; mogą mieszkać zarówno na terenach wiejskich, jak i miejskich. Część przedstawicieli grupy terierów nadal wykonuje swoje pierwotne funkcje pracownicze - łowienie małych zwierząt leśnych oraz strzeżenie gospodarstw wiejskich przed intruzami. Dawne specjalizacja powoli jednak zamierają.

Pies z Wielkiej Brytanii - Welsh Corgi

Welsh Corgi Cardigan i Welsh Corgi Pembroke zyskały szczególną popularność dzięki królowej Elżbiecie, którą uznaje się za największą fankę rasy. Królowa utrzymuje na swoim dworze kilkanaście przedstawicieli obydwu ras. Welshe Corgi mają charakterystyczną budowę ciała: wydłużony korpus, bardzo krótkie nogi oraz duże i szpiczaste uszy upodabniające je do lisa pustynnego. Niestety, ich wygląd nijak się ma do charakteru. Czworonogi są trudne do ułożenia, mogą sprawiać spore problemy wychowawcze i nie słuchać swoich właścicieli. Niezbędnym elementem wychowania wydaje się przeprowadzenie szkolenia z zakresu posłuszeństwa oraz podkreślenie swojej dominacji tuż po wprowadzeniu zwierzaka do domu. Jeżeli jednak poświęcimy zwierzęciu trochę czasu i prawidłowo je wyszkolimy, istnieje spora szansa, że stanie się on naszym najlepszym przyjacielem i wiernym kompanem na resztę życia.

Jeżeli ktokolwiek z Państwa chciałby wesprzeć brytyjską hodowlę i zakupić psa rasy zagrożonej, z całą pewnością nie będzie zawiedziony. Działania, mające na celu wsparcie lokalnych rynków, są niezwykle cenne i mogą doprowadzić do naturalnego przedłużenia hodowli. Warto wspominać o rasach zagrożonych i dokładać wszelkich starań, aby te cudowne zwierzęta nie wyginęły.

Tagi artykułu: