Udostępnij ten artykuł.

Buda dla psa dużego wymiary i projekt

Buda dla psa dużego powinna być zaprojektowana z pomysłem i dostosowana do indywidualnych potrzeb czworonoga. Kupno dużej budy w sklepie z artykułami zoologicznymi, bądź w markecie budowlanym jest niezwykle trudne i wymaga od nas sporego rozeznania w temacie. Łatwo nabrać się na zaniżone ceny i wybrać budę, która została wykonana z drewna niskiej jakości, bądź łatwo wypaczającej się płyty. Wielu właścicieli zwierząt decyduje się, zatem na samodzielne skonstruowanie mieszkanka dla swojego pupila i zakup odpowiednich materiałów budowlanych. Budowa prowadzona we własnym zakresie generuje zazwyczaj niższe koszta i może być dowolnie modyfikowana. Innymi słowy nie jesteśmy skazani na dostosowanie się do gotowego projektu i mamy możliwość doboru materiałów, które wydadzą się nam najwłaściwsze.

  • Od czego zacząć - wymiary psa, wymiary budy, matariały na budę

Prace budowlane należy rozpocząć od dokładnego wymierzenia naszego psa. Przyjmuje się, że szerokość budy powinna być około 15 cm dłuższa aniżeli szerokość leżącego psa, zaś jej wysokość o 18 cm psa aniżeli wysokość psa w kłębie. Bardzo ważne jest zachowanie powyższych parametrów, gdyż stanowią one wartości optymalne i zapewniają psu komfortowe przemieszczanie się w budzie. Zbyt obszerny domek nie jest właściwym rozwiązaniem - temperatura powietrza zmniejsza się wraz ze zwiększeniem powierzchni życiowej psa.
Materiały do wykonania budy powinny być trwałe, a jednocześnie nietoksyczne. Weźmy pod uwagę, że zwierzę będzie uciekało do budy na czas brzydkiej pogody, ale także będzie w niej spało w nocy. Zdecydowanie najlepszą opcją jest kupno budy drewnianej - drewno, jak żaden inny materiał, utrzymuje ciepło i stosunkowo szybko się nagrzewa. Porównywalnym, pod względem jakościowym, materiałem jest również płyta OSB, którą można zakupić w każdym markecie i jest sprzedawana na metry. Sporą popularnością cieszą się również budy ocieplane, które są przeznaczone dla zwierząt przebywających weń przez cały rok (szerzej na ten temat powiemy w osobnym artykule).

  • Co zamiast budy dla dużych psów?

Duże psy (Bernardyn, Owczarek niemiecki)potrzebują dużej przestrzeni. Jeżeli dysponujemy dużą ilością miejsca, możemy stworzyć psu specjalny wybieg, w którym postawimy budę, poidło, miskę z jedzeniem. Wybieg powinien zostać wówczas odgrodzony metalową, mocną kratką, która oddzieli psa od reszty ogrodu. Jeżeli wybieg nie jest zabezpieczony od góry, wówczas niezbędne wydaje się postawienie budy, w której pies znajdzie schronienie. Jeżeli decydujemy się na stawianie wybiegu, mamy w zamyśle pozostawienie weń psa na cały rok. Z tego też względu powinniśmy zainwestować w solidną budę wykonaną z impregnowanego drewna. W sklepach znajdziemy masę projektów i gotowych przykładów bud, które zostały wykonane z zaimpregnowanego drewna sosnowego. Z racji tego, że sosna jest stosunkowo tanim materiałem budowlanym, nie musimy się obawiać, że kupno psiego mieszkania wykroczy poza nasze możliwości finansowe. Budy drewniane mogą  być dodatkowo ocieplone warstwą termoizolacyjną, która utrzymuje stałą temperaturę powietrza.

Duże i solidna buda dla psa dużego

Duża i solidna buda z przedsionkiem dla psa dużego

  • Buda dla psa dużego cena

W internetowych sklepach zoologicznych możemy przeglądać liczne oferty gotowych bud. Każda buda ma przypisaną pewną wartość, która winna określać jej pojemność i odnosić się do wielkości czworonoga. Owczarki niemieckie, Terriery i inne psy należące do ras dużych, powinny mieszkać w budach L/XL. W żadnym razie nie należy jednak sugerować się niechybną numeracją, gdyż łatwo o przeinaczenie wartości  i błąd. Bardzo ważne są precyzyjne wyliczenia i własnoręczne wykonanie pomiarów.

Nie wszystkie psy wpisują się w standardy, a co za tym idzie, buda dla psa dużego winna zostać sprofilowana do ich indywidualnych potrzeb. Koszt zakupu budy dla psa dużego waha się zazwyczaj w granicach od 300 do 1000 zł.

Tagi artykułu: