Udostępnij ten artykuł.

Buda dla psa jednospadowa czy dwuspadowa?

Jaka jest różnica między budą jednospadową a dwuspadową? Który typ budy chętniej wybierają właściciele psów? Jakimi kryteriami kierować się w czasie wyboru psiej budy?

Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w naszym artykule.

Buda dla psa jednospadowa czy dwuspadowa?

Dyskusja na temat przewagi dachu jednospadowego nad dwuspadowym wydaje się pozbawiona sensu. Część osób preferuje dwa spady, część natomiast dach płaski. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i gustów właścicieli, a nie zaś komfortu psa. Czyż priorytetem nie jest jakość wykorzystanych materiałów i odpowiednie ocieplenie budy? Dach pełni funkcję czysto estetyczną i ma spełniać oczekiwania właścicieli. Przeglądając oferty zamieszczone na stronach sklepów zoologicznych i serwisów zajmujących się sprzedażą mebli i wyposażenia ogrodowego, możemy zauważyć, że budy dla psów jedno - i dwuspadowe cieszą się taką samą popularnością. Ich ceny również są porównywalne. Budy bez przedsionka można zakupić już za około 150 złotych, podczas gdy budy ocieplane z przedsionkiem to koszt w granicach 500 złotych.

Budy dla psa jednospadowe

Przed zakupem budy musimy dokładnie zmierzyć naszego czworonoga, stosując się do zaleceń producenta budy. Pamiętajmy, że wymiary zewnętrzne budy dla psa są średnio o 10 centymetrów większe (szerokość i długość) aniżeli wymiary legowiska (wymiary psa przyrównujemy do wymiarów legowiska). Psa mierzymy w pozycji leżącej, dodając kilka centymetrów do jego długości i szerokości. Kiedy już wiemy, jakiej wielkości budę potrzebujemy, możemy zastanowić się nad wyborem jedno - lub dwuspadówki.

 

Buda dla psa z dachem jednospadowym jest pod pewnym względem lepsza i praktyczniejsza. Mianowicie pies może swobodnie leżeć zarówno w niej, jak i na niej. Niektóre czworonogi ubóstwiają wylegiwanie się na budzie w ciepły, letni dzień. Pamiętajmy, że zwierzęta rzadko kiedy postępują zgodnie z intencją właścicieli i zamiast usiąść grzecznie na legowisku, wspinają się na tapczan albo kanapę. W przypadku psów nie jest to może tak widoczne, ale właściciele kotów z pewnością wiedzą, co mamy na myśli!

Zdjęcie budy dla psów z dachem jednospadowym

Buda dla psa jednospadowa

Eksploatacja i czyszczenie budy

Utrzymanie budy jednospadowej w czystości i jej eksploatacja również wydają się nieco łatwiejsze niż w przypadku budy dwuspadowej.  Płaskie dachy pokryte są zazwyczaj papą bitumiczną, która w przypadku uszkodzenia może zostać łatwo załatana lub wymieniona.

Wygląd psiej budy

De gustibus non est disputandum, zatem nie będziemy mówić o wyższości estetycznej jednego typu budy nad innym. Uważamy jednak, że wybór powinien być świadomy i przemyślany. Warto zastanowić się, który typ budy pasuje do wystroju ogrodu i architektury domu. Do tradycyjnych domów o rustykalnym klimacie polecamy raczej budy dwuspadowe.

Buda dla psa z dachem dwuspadowym

Buda dla psa dwuspadowa

Tagi artykułu: