Udostępnij ten artykuł.

Buda dla psa projekt

Buda dla psa ciekawe projekty są dostępne na wszystkich stronach internetowych zajmujących się detaliczną sprzedażą bud i kojców dla psów. Postaramy się jednak udowodnić, że buda dla psa projekt są w zasięgu naszej ręki i samodzielnie możemy wykonać dom dla czworonoga.

Koszt budy dla psa uzależniony jest zarówno od jakości materiałów, z jakich została ona sporządzona jak i również od przewidywanej wielkości. Budy dla małych piesków będą rzecz jasna o wiele tańsze, aniżeli domy dla psów ras dużych i olbrzymich. Koszty rosną także wtedy, kiedy decydujemy się zakupić budę z przedsionkiem. Przedsionek spełnia bardzo ważną rolę- pozwala utrzymać komfort cieplny i zapobiega przedostawaniu się zimnego powietrza z otoczenia. Standardowa buda z przedsionkiem - dla psa o średnich wymiarach - kosztuje w granicach 400-500 złotych. Buda dla psa projekt z przedsionkiem są często wybierane przez osoby, które chcą, aby ich czworonogi pozostawały w budzie przez cały rok.
Patrząc na ceny zamieszczone w katalogach nie można się dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielne skonstruowanie psiego mieszkanka. Samodzielna budowa generuje znacznie mniejsze koszta, a my sami możemy dowolnie modelować wielkość budy oraz swobodnie dobierać odpowiadające nam materiały konstrukcyjne.
Zanim zabierzemy się do pracy należy sprawdzić wyposażenie naszego przydomowego warsztatu. Każdy majsterkowicz powinien mieć na podorędziu takie narzędzia jak: pilarka elektryczna, wyrzynarka, wiertarka, wkrętarka, elektryczny strug oraz polerka. Jeżeli nie posiadamy wszystkich tych urządzeń możemy udać się do najbliższej wypożyczalni sprzętów technicznych, która odda nam w dzierżawę wszystkie, brakujące narzędzia.

Po zgromadzeniu niezbędnego sprzętu możemy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materiału wykonawczego. Buda winna być wykonana z materiału, który jest stosunkowo lekki, odporny na warunki atmosferyczne i przede wszystkim trwały. Wszystkie te wymagania spełnia płyta OSB, czyli płyta drewnopochodna, wykorzystywana przede wszystkim w budownictwie jako lekkie poszycie ścian, dachów i podłóg. W sklepach budowlanych mamy do wyboru trzy typy płyt: OSB/2, OSB/3 i OSB/4. Płyta OSB/2 na pewno sprosta naszym niewygórowanym oczekiwaniom. Wielkimi jej zaletami są łatwość użytkowania oraz przystępna cena. Przyjmując, że szykujemy budę dla psa o średniej wielkości, wystarczy, że zakupimy połać o wymiarach 2,5 metrów x 1,2 metrów x 0,2 metra. Koszt takiej płyty nie powinien przekraczać 100 zł.

Jeżeli mamy już płytę, możemy zastanowić się nad kupnem kantówki, która pozwoli nam połączyć kolejne elementy konstrukcyjne. Wykonanie szkieletu budy wymaga użycia około 16-17 metrów kantówki. Warto jednak zakupić dla pewności jeden, bądź dwa metry nadprogramowe. Cena metra bieżącego kantówki nie jest wysoka - nie powinna przekraczać 2 zł.
W składzie drewna, bądź w tartaku możemy także nabyć specjalne, grube deski, które posłużą nam do wykonania zadaszenia budy oraz sporządzenia podłogi. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest również zakup gontu bitumicznego, który jest materiałem całkowicie neutralnym dla naszego zwierzęcia, a jednocześnie niebywale wytrzymałym.


  • Buda z przedsionkiem

  • Drewniana buda

  • Buda dla jamnika

O ile możemy oszczędzić na kupnie płyty, o tyle nie powinniśmy trzymać się za kieszeń w czasie wyboru materiału do zadaszenia psiego domku. Buda powinna stanowić azyl dla zwierzaka i w żadnym razie nie możemy oszczędzać na niezbędnych materiałach.

Budowa budy dla psa

Przede wszystkim musimy dokładnie wymierzyć poszczególne części składowe budy. Z płyty OSB należy wyciąć cztery elementy: dwie, dłuższe ścianki boczne, jedną ściankę z wejściem dla czworonoga oraz jedną, tożsamą ściankę pełną. Wszelkie miary muszą być wyraźnie naniesione na płytę przy użyciu rysika, bądź zwykłego ołówka. Jeżeli jesteśmy pewni, że dobrze oznaczyliśmy cięcia na płycie, możemy przejść do wycinania poszczególnych elementów. Prostokąty należy wycinać przy pomocy piłki ręcznej, bądź pilarki elektrycznej. Zdecydowanie korzystniej jest wykonać cięcia pilarką, gdyż ślady po obrabianiu materiału nie będą tak widoczne. Wyrzynarka posłuży nam zaś do wykonania półkolistego otworu w jednym z mniejszych prostokątów.

Następną rzeczą jest dopasowanie desek podłogowych i ich prawidłowe wymierzenie. Na tym etapie niezbędne jest precyzyjne wyliczenie odległości kantówek i odpowiednie ich przycięcie. Deski podłogowe muszą teraz zostać przymocowane do wpustów - zabieg wykonujemy z wykorzystaniem wkrętów. Samo postawienie szkieletu nie powinno nastręczać problemów, o ile posiadamy łączniki ciesielskie. Dzięki nim możemy precyzyjnie połączyć wszystkie elementy konstrukcyjne, a następnie przymocować doń gwoździe, albo wkręty.

Kiedy szkielet stoi i wszystkie inne części składowe są już odmierzone i czekają na montaż, możemy zacząć przykręcanie ich do ożebrowania. Pierwszym etapem prac jest przytwierdzenie konstrukcji do podłogi budy. Później dokręcamy boczne elementy konstrukcyjne.

Budowa dachu odbywa się na dwóch poziomach. Po pierwsze dokładnie okrywamy dach zakupionymi deskami, następnie zaś okładamy go gontem bitumicznym. Gont powinien zostać ogrzany do odpowiedniej temperatury przy pomocy palnika gazowego.

Jeżeli obawiamy się, że buda nie zapewni psu wystarczającej ilości ciepła, możemy zdecydować się na jej dodatkowe ogrzanie (niemniej wyłożenie budy pianką termoizolacyjną generuje dodatkowe koszta).

Kiedy buda dla psa zostanie urządzona zgodnie z naszymi oczekiwaniami, musimy zastanowić się, w jakim miejscu ją postawić. Pies powinien czuć się w swoim domku komfortowo i nie krępować się z powodu ciekawskich spojrzeń przechodniów. Buda stanowi azyl dla psa, zatem jej lokacja musi być z gruntu przemyślana. Unikajmy miejsc położonych w pobliżu siatki ogrodzeniowej, wystawionych na widok publiczny i terenów mocno nasłonecznionych. Pies będzie mieszkał w budzie przez niemalże cały rok, również w okresie letnim, kiedy temperatury są nad wyraz wysokie!

Tagi artykułu: