Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Buda dla psa - wymiary

Wszyscy właściciele, którzy trzymają swojego psa na działce, bądź posesji powinni pamiętać o zapewnieniu mu komfortowych warunków życia i dachu nad głową. Zakup budy jest zatem czynnością bezwzględnie konieczną i w żadnym razie nie może być odkładany na czas bliżej nieokreślony. Wiele się słyszy o właścicielach, którzy nie dbają o swoje zwierzęta i nie zapewniają im minimalnego standardu życiowego. Jeżeli nie chcemy trafić do tego „szacownego” grona, musimy zaopatrzyć się w budę dla psa , jeszcze przed sprowadzeniem do domu czworonoga.

W odrębnym artykule opiszemy specyfikę bud dla psów oraz wskażemy, z jakich materiałów może być ona wykonana. Teraz zajmiemy się opisaniem wszelkich zaleceń odnośnie do wymiarowania budy i dostosowania jej do potrzeb i wielkości naszego psa. Buda dla psa - wymiary stanie się głównym tematem poniższego tekstu.

Problemów jest cała masa. Pierwszy z nich zasadza się na ustaleniu prawidłowej wielkości otworu „drzwiowego” dla psa. Wejście nie powinno być ani zbyt małe, ani zbyt duże. Zbyt duże wejście powoduje spadek temperatury wewnątrz budy. Należy pamiętać, że głównym źródłem ciepła w budzie jest ciało czworonoga. Jeżeli wejście będzie nazbyt duże, wówczas do budy przedostanie się zbyt duża ilość zimnego powietrza, który spowoduje jej wychłodzenie. Równie istotne, co dla psa buda jest zachowanie prawidłowych proporcji legowiska. Miejsce spoczynku musi być wystarczająco obszerne i tym samym dawać możliwość swobodnego obracania się i wyciągnięcia ciała w czasie snu. Legowisko może być wyściełane lekkim i ciepłym materiałem.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasze zwierzę będzie czuło się w swoim „mieszkanku” swobodnie i komfortowo, powinniśmy wykonać odpowiednie pomiary.

  1. Optymalną szerokość i długość budy uzyskamy poprzez zmierzenia psa zwiniętego w kłębek. Do otrzymanych pomiarów powinniśmy dodać po 15-20 cm. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że buda dla psa nie jest zbyt duża, a jednocześnie daje zwierzęciu jakiekolwiek pole do manewrowania.
  2. Właściwą wysokość budy można określić poprzez zmierzenie wysokości siedzącego psa i dodanie do niej kilkunastu nadprogramowych centymetrów.
  3. Ostatnią kwestią jest ustalenie prawidłowych wymiarów wejścia do budy. Aby je uzyskać należy zmierzyć wysokość psa w kłębie (czyli odległość pomiędzy ziemią a nasadą karku). Wysokość wejścia musi być tożsama z wysokością psa - nie musimy dodawać do niej dodatkowych centymetrów. Szerokość wejścia ustalamy na podstawie szerokości psa. Do tej wartości dodajemy już kilka centymetrów, gdyż nigdy nie wiadomo, czy masa psa nie ulegnie zwiększeniu.

Sprawa wydaje się bardziej skomplikowana, jeżeli posiadamy psa, który jeszcze rośnie. Wówczas musimy opierać się na danych zamieszczonych w standardzie rasy. Standard rasy określa, bowiem przewidywany wzrost psa oraz opisuje wszystkie inne, interesujące nas parametry.

Aby zobrazować powyższe dane podamy kilka przykładów ras psów i określimy wymiary idealnych dlań bud.
Jamniki mierzą zazwyczaj do 25 cm w kłębie. W związku z tym szerokość budy powinna wynosić 55 cm, wysokość – 60 cm, zaś długość- 65 cm.

Większe psy takie jak Bernardyny (średnia wysokość w kłębie wynosi około 75 cm) powinny mieć budę, której wymiary zewnętrzne wynoszą 100cm x 120cm x140 cm.

  • Samodzielne wykonanie budy dla psa

Pomimo, że średni koszt budy dla psa nie jest nazbyt wysoki, część właścicieli decyduje się na własnoręczne wykonanie domu dla swojego pupila. Właściciele, którzy samodzielnie wykonują budę, mogą wybrać dowolny materiał wykonawczy oraz przygotować optymalny projekt. Buda dla psa - wymiary oraz łatwe i szybkie projekty możemy znaleźć zarówno w Internecie jak i specjalistycznych pismach.

TYP BUDY DLA PSA - WYMIARY
         
Typ budy "JAMNIK" wys. psa do 20 cm
         
wymiary zewnetrzne szer x dług x wys 45 cm 55 cm 50 cm
wymiary wewnętrzne szer x dług x wys 30 cm 40 cm 35 cm
         
         
         
         
Typ budy "BEAGLE" wys. psa 21 - 35 cm 
         
wymiary zewnetrzne szer x dług x wys 55 cm 70 cm 60 cm
wymiary wewnętrzne szer x dług x wys 40 cm 55 cm 45 cm
         
         
         
         
Typ budy "SPANIEL" wys. psa 36 - 45 cm
         
wymiary zewnetrzne  szer x dług x wys 60 cm 80 cm 70 cm
wymiary wewnętrzne szer x dług x wys 45 cm 65 cm 55 cm
         
         
         
         
Typ budy "SZNAUCER" wys. psa 46 - 55 cm
         
wymiary zewnetrzne  szer x dług x wys 70 cm 95 cm 80 cm
wymiary wewnętrzne szer x dług x wys 55 cm 80 cm 65 cm
         
         
         
         
Typ budy "LABRADOR" wys. psa 56 - 62 cm
         
wymiary zewnetrzne  szer x dług x wys 80 cm 110 cm 95 cm
wymiary wewnętrzne szer x dług x wys 65 cm 95 cm 80 cm
         
         
         
         
Typ budy "OWCZAREK NIEMIECKI" wys. psa 63 - 70 cm
         
wymiary zewnetrzne  szer x dług x wys 85 cm 120cm 100 cm
wymiary wewnętrzne szer x dług x wys 70 cm 105 cm 85 cm
         
         
         
         
Typ budy "BERNARDYN" wys psa powyżej 70 cm
         
wymiary zewnetrzne  szer x dług x wys 100 cm 140 cm 110 cm
wymiary wewnętrzne szer x dług x wys 85 cm 125 cm 95 cm

Tagi artykułu: