Udostępnij ten artykuł.

Budowa psa

Anatomia, czyli inaczej mówiąc budowa ciała psa przede wszystkim jest nauką zajmującą się nie tylko budową ciała psa, ale także jego układów oraz narządów. Jest to gałąź anatomii zwierzęcej i szczegółowo opisuje ona budowę makroskopową oraz umieszczenie w organizmie psa poszczególnych narządów i układów. Jest ona nieodzowną częścią studiów weterynaryjnych.

Ogólny zewnętrzny opis budowy psa:

Czoło; Stop; Kufa; Trufla nosowa; Nasada ucha; Guz potyliczny; Wargi, fafle, Kąt wargowy; Żuchwa; Podgardle; Kark; Kłąb; Grzbiet; Lędźwie; Nasada ogona; Ogon; Udo; Pięta, guz piętowy; Śródstopie; Łapy; Podudzie; Kolano; Słabizna; Brzuch; Łokieć; Nadgarstek; Śródręcze; Przedramię; Przedpiersie, rękojeść mostka; Klatka piersiowa; Ramię; Łopatka.

Budowa wewnętrzna psa:

Czaszka; Żuchwa; Kręg szczytowy; Kręg szyjny; Łopatka; Kręgi piersiowe; Kość ramieniowa; Kość promieniowa; Łokieć; Śródstopie przednie; Staw palcowy; Żebra; Kręg lędźwiowy; Miednica; Kręg ogonowy; Kość udowa; Kość piszczelowa; Kość łydkowa; Staw skokowy; Śródstopie tylne; Krtań; Tchawica; Przełyk; Serce; Płuca; Wątroba; Żołądek; Śledziona; Nerki; Jelito cienkie; Jelito grube; Pęcherz moczowy; Jądra; Prącie.

Tak samo pod względem budowy jak i charakteru różnorodność wszystkich ras psów była przedmiotem badań wielu naukowców. Badania te odkryły, że zarówno cechy fizyczne jak i charakterologiczne są przede wszystkim zależne od genotypu. Badania te przede wszystkim zostały skoncentrowane na wynajdywaniu niewielkich różnic w materiale genetycznym czyli polimorfizmów. Kark, który łączy łeb oraz korpus nie jest zbyt istotnym elementem, jeśli chodzi o opis budowy psa. Natomiast kłąb, który łączy się z kłębem, a następnie przechodzi w lędźwie i zad jest w ogólnej budowie psa bardzo ważny. Grzbiet podtrzymuje klatkę piersiową psa, lędźwie podtrzymują brzuch, a zad podtrzymuje miednicę. Podżebrze inaczej określane łukiem żebrowym to linia, która łączy ostatnie żebra. Rozdziela ona klatkę piersiową psa oraz brzuch. Ważne jest tu zaznaczenie, że lędźwie oznaczają obszar lędźwiowy, a nie organ. Zresztą tak samo jak biodra, które są jednym z elementów miednicy, a nie jednym ze stawów. Większość określeń, które są używane do opisywania budowy zewnętrznej psa określają wypukłości kostne, które na pewno są bardzo przydatne, jeśli go mierzymy, opisujemy linie oraz obliczamy kąty.

Badania nad zewnętrzna budową psa wyodrębniły trzy typy psów:

Typ krótki, który charakteryzuje się mocnym łukiem brwiowym. Linie czoła oraz przednie części pyska są równe i równoległe, a jego ogólna budowa jest zrównoważona. Do tego typu przede wszystkim są zaliczane psy myśliwskie takie jak: setery, spaniele itp., a także spora część psów pasterskich między innymi: długowłose psy pasterskie, owczarek francuski, itp.;

Typ średni, który charakteryzuje się dobrze zaznaczonym łukiem brwiowym, a jego linia przedniej części pyska jest znacznie krótsza niż linia czoła. Ogólnie można określić ten typ, jako wesoły z ogólną budową zwartą i dobrze zbudowaną. Do tego typu zaliczanych jest wiele ras dosyć dużych psów typu molos, czyli American Staffordsire, Bullmastiff, Mastiff neapolitański, itp., ale również sporo psów małych raz przeznaczonych do towarzystwa takich jak: mops, buldog francuski, pekińczyk itp.;

Typ długi, którego wyróżnia słabo widoczny łuk brwiowy, a linia przedniej części jego pyska jest długa. Pies tego typu ma profil wypukły, a jego budowa ciała jest wydłużona z długimi łapami. Do tego typu zaliczane są wszystkie rodzaje chartów, teriery oraz niektóre rasy collie.

Tagi artykułu: