Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Buldog amerykański ile kosztuje jak wygląda american bulldog

BULDOG AMERYKAŃSKI (american bulldog)

Historia

Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących wyhodowana w Stanach Zjednoczonych przez imigrantów z klasy robotniczej, którzy wykorzystywali psy do pilnowania gospodarstwa i obrony właściciela przed atakami bezpańskich psów.
W czasie II wojny światowej rasa praktycznie zniknęła z powierzchni ziemi. Ocalało zaledwie kilkanaście osobników, które miały stanowić podstawę dla jej rekonstrukcji. W latach 50. dwóch weteranów wojennych, A. Scott i J. Johnson, zdecydowało się wskrzesić rasę; z początku mieli podobną wizję, jednakże z czasem okazało się, że ich plany nieco się rozmijają. Spowodowało to stworzenie dwóch, różnych odmian w obrębie jednej rasy. Alan Scott preferował mniejszego, bardziej atletycznego psa, z dłuższym pyskiem, który mógł być wykorzystany do celów łowczych i polowania na dziki. John Johnson wolał z kolei większego, bardziej masywnego psa, o krótszej kufie, który miał być wykorzystywany do obrony i stróżowania. Buldog amerykański został uznany przez United Kennel Club z dniem 1 stycznia 1999 roku. Obecnie rasa jest uznawana przez większość klubów hodowlanych i Stowarzyszeń Kynologicznych na całym świecie.

Rasa psa Buldog amerykański

Buldog amerykański Bruno

Wygląd

Buldog amerykański jest krępym, dobrze zbudowanym psem, o potężnych szczękach. Psy są większe, cięższe i mają mocniejszy kościec. 

American Bulldog typu Scott, nazywany również typem preformance bądź standard, przypomina budową dużego, potężnego, białego pitbula. Jest nieco lżejszy od bulldoga typu Johnson i ma bardziej atletyczna budowę ciała. To zwinny i szybki pies zachowujący energię i spryt do końca życia; ma bardzo duży zapal do walki podobnie jak bulldogi z przed 300 lat. Jeszcze do niedawna wykorzystywano go do pracy na farmach i ochrony przed kojotami i wilkami. Według standardu ABA psy osiągają od 23 do 27 cali (ok. 58-69cm) wysokości w kłębie oraz 75-110 Ibs (ok. 33,5-49,5kg) wagi. Suki są mniejsze, mierzą od 21 do 25 cali, ok. 53-63,5 cm oraz ważą 27-38,5 kg.

American Bulldog typu Johnson (także Bully bądź Classic) to pies o bardzo mocnej budowie ciała, większy od buldoga typu Scott i o grubszym kośćcu. Buldog typu Johnson charakteryzuje się krótkim, pomarszczonym pyskiem i bardzo dużą głową. Można powiedzieć, że jest mniej atletyczny, ale bardziej w typie Bully. Psy mierzą od 22 do 26 cali (ok. 55-66cm) wysokości w kłębie i ważą 80-120 Ibs (ok. 36-54kg). Suki są mniejsze i mierzą od 20 do 24 cali (ok.50-61cm); ich waga kształtuje się w przedziale 60-90 Ibs (ok. 27-41kg).

American bulldog typu hybrydowego – to krzyżówka różnych linii amerykańskiego buldoga; typ hybrydowy posiada najlepsze cechy psów, z których powstał. Zdecydowaną większość współczesnych buldogów zaliczamy właśnie do tej kategorii. Czworonogi mogą różnić się wyglądem w zależności, od której linii przeważa krew płynącą w psie. Psy powinny osiągać od 22 do 27 in. (od ok. 55 do 68,5 cm) wysokości w kłębie; ich waga kształtuje się w przedziale 75-125 Ibs. (od ok. 34,5 do 57,5 kg).


Umaszczenie psa może przybierać rozmaite kolory. Najczęściej spotykanym ubarwieniem jest: białe z plamami, czerwone lub pręgowane. W ostatnich latach wzrosła jednak liczba osobników, które występują również w barwach czarnych, czerwonawych, brązowych, płowych i wszystkich odcieniach pręgowanych. Podstawą do dyskwalifikacji jest natomiast wystąpienie barwy niebieskiej, bądź niebieskiej podpalanej.

Dwa psy Buldogi amerykańskie

Buldogi amerykańskie na łące

Temperament

Buldogi amerykańskie są niezwykle społecznymi i aktywnymi psami, które z największą łatwością nawiązują kontakty zarówno ze swoją rodziną, jak i z obcymi osobami. Szybko przywiązują się do właściciela i przez to bardzo emocjonalnie podchodzą do każdej rozłąki. Kiedy pozostają w pobliżu opiekuna, pragną, aby cała uwaga była poświęcana właśnie im. Rasa toleruje dzieci i potrafi się nimi zaopiekować. Jeśli odpowiednio wcześnie przyzwyczaimy ich do towarzystwa najmłodszych, możemy spodziewać się, że otoczą je największą opieką.
Wczesne szkolenie i socjalizacja zarówno w domu jak i poza domem są bardzo istotne dla tej rasy. Jednym ze sposobów na uspołecznienie zwierzęcia są częste spacery w okolicach parku i miejsc przepełnionych ludźmi. Dorosłe psy przejawiają skłonność do podporządkowania wszystkich zwierząt z najbliższej okolicy, ale zazwyczaj nie robią tego w gwałtowny sposób. W czasie zabawy mogą być jednak niedelikatne – pamiętajmy, że to ciężkie i bardzo masywne czworonogi, zatem mogą niechcący wyrządzić komuś krzywdę.

Zdrowie i Pielęgnacja

Buldogi amerykańskie żyją dość długo. Umierają średnio w wieku 13-16 lat. Są uznawane za generalnie zdrową rasę, która nie przysparza kłopotu właścicielom i rzadko choruje. Niektóre problemy zdrowotne amerykańskich buldogów często występują w pewnych genetycznych liniach i nie są wspólne dla całej rasy. Do najczęściej spotykanych schorzeń zaliczamy: dysplazję stawu biodrowego, dysplazję łokcia, entropium. Niektóre psy są podatne na alergie skórne i problemy z oddychaniem.

Prawo

W Polsce buldog amerykański został ujęty w wykazie ras psów uznawanych za agresywne.

Szczeniak Buldoga amerykańskiego

Szczeniak Buldoga amerykańskiego

Wysokość: Średnio od 52 do 70 cm wysokości w kłębie.

Waga: Średnio między 27 a 54 kg (od 60 do 120 funtów).

Umaszczenie: Umaszczenie psa może przybierać rozmaite kolory. Najczęściej spotykanym ubarwieniem jest: białe z plamami, czerwone lub pręgowane.

Zdrowie: Do najczęściej spotykanych schorzeń zaliczamy: dysplazję stawu biodrowego, dysplazję łokcia, entropium. Niektóre psy są podatne na alergie skórne i problemy z oddychaniem.

Pielęgnacja: Czworonogi nie wymagają wzmożonej pielęgnacji, niemniej należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu włosa. Większość okazów ma gładki, delikatny i krótki włos.

Rodzina: Bardzo oddane, przyjacielskie i życzliwe. Szybko przywiązują się do właściciela. Wymagają konsekwentnego szkolenia i prowadzenia.

Inne nazwy: american bulldog, old country bulldog.

Cena szczeniąt z rodowodem 3000 - 4500 złotych. Cena z roku 2022.

Tagi artykułu: