Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Buldog angielski

BULLDOG

Buldog angielski jest muskularnym, ciężkim psem o pomarszczonej twarzy i charakterystycznym „wciśniętym” nosie. Czworonogi zyskały dużą popularność dzięki massmediom i są jednymi z najlepiej rozpoznawalnych ras psów na świecie.

Historia

Buldogi angielskie to stara rasa psów wywodząca się z linii buldogów. Ich przodkami są prawdopodobnie mastiffy. Pierwsze osobniki rasy Buldog angielski został wyhodowane w Anglii w XVIII wieku. Historyczne czworonogi były jednak znacznie mniejsze od współczesnych buldogów. Właściwy wygląd psów ukształtował się w XIX wieku. Wraz z upływem, czasu zaczęto też odchodzić od fałd skórnych, pozostawiając tylko jedną, za nosem.

Arthur Heyer Bulldog

Arthur Heyer Bulldog

Buldog angielski wygląd

Buldog ma charakterystyczną szeroką głowę i ramiona oraz mocno wystającą żuchwę. Czoło płaskie. Pysk stosunkowo krótki; skóra może być lekko pomarszczona. Odległość od wewnętrznego kąta oka do końca nosa nie powinna być mniejsza niż odległość od czubka nosa do krawędzi nad wargami. Czaszka stosunkowo duża w obwodzie. Stop dobrze zdefiniowany. Nos i nozdrza duże, szerokie i czarne (nigdy wątrobiane, czerwone lub brązowe). Nozdrza duże, szerokie i otwarte. Kufa krótka, szeroka. Fafle grube, szerokie głębokie. Szczęki duże i mocne. Dolna szczęka lekko wystaje z przodu górnej. Kły szeroko rozstawione. Policzki okrąglone. Oczy okrągłe, średniej wielkości, ani zapadnięte, ani wyłupiaste. Zazwyczaj występują w bardzo ciemnym kolorze, prawie czarnym. Uszy osadzone wysoko, małe i cienkie. Szyja średniej długości, gruba, głęboka i mocna . Gruba i pomarszczona skóra występuje na gardle, tworząc niewielkie podgardle z każdej strony. Góra linia grzbietu lekko opadająca do tyłu tuż za ramiona. Grzbiet krótki, mocny. Pies jest szeroki w ramionach. Klatka piersiowa również szeroka i głęboka.

bombka decoupage sprzedam z motywem psa rasy buldog angielski

bombkę można kupić w sklepinternetowypl.com VIKTORIA Sylwia Aptacy 

https://sklepinternetowypl.com/przedmioty-r%C4%99cznie-wykonane/bombka-swiateczna-lezka-z-motywem-psa-buldog-angielski/-4685

Żebra dobrze zaokrąglone. Brzuch podciągnięty, nigdy obwisający. Ogon nisko osadzony.  Kończyny przednie krótkie w stosunku do kończyn tylnych. Łopatki szerokie, opadające, bardzo silne i muskularne. Śródręcza krótkie, proste i mocne. Łapy proste, średniej wielkości. Palce zwarte. Kostki widoczne i wysokie.
Kończyny tylne duże i muskularne, nieco dłuższe niż przednie nogi. Umięśnione od biodra do stawu skokowego. Łapy okrągłe i zwarte.
Włos krótki i gładki. Umaszczenie jednolite lub „smut” (tzn. jednolity kolor z czarną maską lub kagańcem). Dopuszczalnymi kolorami umaszczenia są: pręgowany, czerwony w rozmaitych odcieniach, płowy itp. również łaciaty (każdy z tych kolorów w postaci łat na białym tle). Niepożądane jest występowanie maści czarnej lub czarnej podpalanej. Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi 40 centymetrów. Psy ważą około 25 kilogramów. Suki są lżejsze i ważą do 23 kilogramów.


  • Buldog angielski

  • Szczeniak Buldoga

  • Buldog angielski

Buldog angielski charakter

Opisując psy rasy Buldog angielski, należałoby posłużyć się kilkoma określnikami: wierny, opiekuńczy, uparty i przywiązany do bliskich. To psy idealne dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Nie są specjalnie wymagające, nie mają ogromnego zapotrzebowania na ruch i doskonale odczytują nastroje domowników. Kiedy czworonóg zobaczy, że jesteś smutny, przygnębiony, coś cię martwi, zaraz pospieszy na ratunek. Z Buldogiem nie sposób się nudzić. Właściciele tych przeuroczych psiaków często mawiają, że zwierzęta mają bardzo cyrkową osobowość i potrafią rozbawić ich do łez. Są prawdziwymi towarzyszami człowieka i wiernymi przyjaciółmi. Jeżeli spostrzegą, że ich właściciele lub dzieci właściciela są zagrożone, natychmiast staną w ich obronie. Niestety, rasa nie ma szczególnych predylekcji do obrony. W niektórych osobnikach drzemie wprawdzie instynkt stróża, niemniej nie jest to cecha typowa dla rasy.

Czy Buldogi są leniwe?
Cóż, patrząc na Buldoga możemy mieć wrażenie, że mamy do czynienia ze zwierzęciem ociężałym i leniwym. Nic bardziej mylnego! Buldogi jedynie sprawiają wrażenie „niegramotnych”, a w rzeczywistości potrafią zaskoczyć swoich opiekunów. Jeżeli pies niechętnie wykonuje pewne czynności, wynika to raczej z jego uporu aniżeli lenistwa.

Buldog angielski choroby

Buldogi żyją średnio 8-12 lat, chociaż wedle niektórych badaczy prawidłowa średnia wieku wynosi zaledwie 6,5 roku. Główną przyczyną śmierci Buldogów są: choroby serca (20 %), nowotwory (18 %)  i starości (9 %). Psy, które umarły z powodu starości, miały średnio 10-11 lat.  Statystyki prowadzone przez Orthopedic Foundation for Animals wskazują, że ​​z 467 Buldogów badanych w latach 1979-2009, aż 73,9 % psów zostało dotkniętych dysplazją stawu biodrowego!
Niektóre osobniki są podatne na powstawanie cyst, które występują zazwyczaj między palcami. Psy mogą cierpieć na choroby związane z układem oddechowym, „wiśniowe” oko (cherry eye), alergie oraz problemy stawowe. Ponad 80% miotów Bulldogów jest przyjmowanych przez cesarskie cięcie, gdyż duże głowy szczeniąt mogą utknąć w kanale rodnym suki.

Pielęgnacja Buldoga

Jeżeli chcemy uniknąć infekcji spowodowanych przez nagromadzenie wilgoci w fałdach skóry na pysku, należy przemywać je codziennie specjalnym płynem lub solą fizjologiczną i dokładnie osuszać. Jak wszystkie psy  Buldogi wymagają codziennych ćwiczeń. Jeśli właściciel odpuści sobie codzienne treningi, pies bardzo szybko może przybrać na wadze i zachorować na otyłość.  Nadwaga i otyłość prowadzą do problemów z sercem oraz dysplazji.

Buldogi mają bardzo małe jamy nosowe, a tym samym mogą mieć duże trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała. Są bardzo wrażliwe na ciepło, dlatego też właściciel musi zapewnić im dostęp do cienia i wody.


  • Buldog angielski

  • Buldog z kwiatkiem

  • Buldog angielski

Ciekawostka!

A skoro o buldogach mowa zachęcamy Państwa do przeczytania krótkiego artykułu o krewniakach Buldoga angielskiego: Buldog_francuski
 

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi 40 centymetrów.

Waga: Psy ważą około 25 kilogramów. Suki są lżejsze i ważą do 23 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi kolorami umaszczenia są: pręgowany, czerwony w rozmaitych odcieniach, płowy itp. również łaciaty (każdy z tych kolorów w postaci łat na białym tle). Niepożądane jest występowanie maści czarnej lub czarnej podpalanej.
Pielęgnacja: Konieczne jest codzienne przemywanie fałd skórnych za pomocą soli fizjologicznej i dokładne wysuszanie wrażliwych miejsc. Elementem pielęgnacji są także częste spacery – psy mają skłonności do nadwagi.
Zdrowie: Najczęstszą przypadłością zdrowotną jest dysplazja stawów biodrowych.
Rodzina: Buldog angielski to idealny pies dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych. Może wydawać się leniwy, jednakże jego opieszałość w wykonywaniu zadań wynika raczej z wrodzonego uporu.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Inne nazwy: british bulldog, english bulldog

Cena szczeniąt buldoga angielskiego waha się od 4000 do 12000 złotych Źródło (allegro, alegratka, olx). ceny z roku 2021.

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2.1 (molosy typu mastyfa), nr wzorca 149. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: