Udostępnij ten artykuł.

Buldogi francuskie

Współczesne Buldogi francuskie pochodzą prawdopodobnie od starożytnej rasy Molosów, psów zamieszkujących wybrzeże Morza Śródziemnego, przywiezionych do Europy przez fenickich kupców. Właściwy rozwój rasy nastąpił jednak na terenie Wysp Brytyjskich i stąd też przekonanie o angielskiej proweniencji rasy. Bezpośrednim przodkiem Buldoga francuskiego był Buldog angielski oraz wymarła już rasa psów White English Terriera. Psy Buldogi posiadają również kilka cech, które zbliżają je do Mopsa. Zdjęcia Buldogów francuskich mogą Państwo przeglądać w naszej galerii.

Buldog francuski wzorzec rasy

Buldog francuski powinien mieć zwartą i dość masywną sylwetkę.

Dopuszczalnymi kolorami umaszczenia są: odcienie pręgowane, barwy płowe, jasnobrązowe lub białe z łatkami pręgowanymi. Kluby rasy nie uznają żadnych innych kolorów lub wzorów. Skóra powinna być miękka i luźna, szczególnie na głowie i ramionach, i tworzyć zmarszczki.

Głowa zwyczajowo jest duża i kwadratowa. Górna część czaszki musi być lekko zaokrąglony. Stop dobrze zdefiniowany, kufa szeroka, głęboka i dobrze ułożona. Mięśnie policzków mocno rozwinięte. Nos jest bardzo krótki, nozdrza szerokie z dobrze zdefiniowaną linią pomiędzy nimi. Nos i wargi, zgodnie ze standardem rasy, przybierają barwę czarną, z wyjątkiem psów o kolorowym umaszczeniu, których nosy są nieco jaśniejsze. Cechą charakterystyczną rasy są lekko wypukłe, szeroko rozstawione oczy, nisko osadzone w czaszce, okrągłe w formie, w ciemnym kolorze. Uszy są szerokie u podstawy, wydłużone, wysoko osadzone na głowie, ale niezbyt blisko siebie, noszone prosto. Skóra ucha cienka i miękka. Szyja powinna być gruba i dobrze wysklepione, z luźną skórą na gardle. Przednie kończyny zwyczajowo są krótkie, mocne, proste i dobrze umięśnione, szeroko rozstawione – kolejna cecha charakterystyczna dla tej rasy. Ciało powinno być krótkie i dobrze zaokrąglone. Korpus krótki, szeroki w ramionach i zwężony w lędźwiach. Pierś szeroka, głęboka i pełna, dobrze żebrowana, z brzuchem podciągniętym. Tylne kończyny są mocne i umięśnione, nieco dłuższe od kończyn przednich. Stawy skokowe osadzone nisko. Stopy muszą mieć umiarkowaną wielkość i cechować się zwartością i mocnym ustawieniem. Palce zwarte, dobrze przedzielone, z wysokimi kostkami i krótkimi paznokciami. Ogon prosty lub przykręcany (niekręcony), krótki, o grubym korzeniu, noszony nisko w spoczynku.

Dorosły osobnik rasy Buldog francuski powinien ważyć od ośmiu do czternastu kilogramów. Suki są zwyczajowo nieco lżejsze. Średnia wysokość w kłębie u psów waha się w granicach 23 - 30 centymetrów.

Buldogi francuskie

Charakter Buldogów francuskich

Buldog francuski, jak wiele innych psów do towarzystwa, wymaga bliskiego kontaktu z ludźmi. Rasa ma dość niskie zapotrzebowanie na ruch i nie przejawia woli podejmowania aktywności, jeżeli to nie jest konieczne. Buldog z całą pewnością nie może być polecany osobom aktywnym i prowadzącym intensywny tryb życia. Bardzo istotną sprawą dla przyszłych właścicieli jest fakt, że pies nie może żyć na zewnątrz. Jego układ oddechowy uniemożliwia skuteczne regulowanie temperatury ciała. Buldogi francuskie kiepsko sobie radzą ze zmianami temperatury. Nie powinny żyć ani w zbyt gorącym, ani w zbyt zimnym klimacie. Są bardzo podatne na uderzenia ciepła.

Buldogi francuskie są bardzo słodkimi i wiernymi towarzyszami życia. Szczekają jedynie wówczas, kiedy chcą obwieścić swojemu właścicielowi, że są szczęśliwe i chcą się bawić. Rasa jest bardzo cierpliwa i czuła. Psy doskonale odnajdują się w kontaktach z dziećmi, dlatego też są polecane rodzinom z bardzo małymi dziećmi.
Inteligencja psów jest sprawą dyskusyjną. Buldogi zostały, bowiem uznane za czworonogi o niskiej inteligencji i dość trudne w wyszkoleniu.

Na koniec warto dodać, że Buldogi nie są najczystszą i najbardziej porządną rasą psów, jaka chodzi po ziemi. Mają skłonności do zanieczyszczania pomieszczeń; wydzielają także dość specyficzny zapach.

Dlaczego jednak warto wybrać psa rasy Buldog Francuski? Szczeniaki można zakupić w wielu hodowlach w Polsce. Jeżeli nie chcemy ponosić kosztów związanych z zakupem psa, możemy odwiedzić strony lokalnych schronisk i sprawdzić, czy znajdują się tam jakieś Buldogi do adopcji.
W serwisach internetowych typu alegratka czy olx przez cały czas wiszą ogłoszenia zatytułowane „sprzedam buldoga francuskiego”. Odkupując psa od prywatnych właścicieli, należy dokładnie zapoznać się z jego przeszłością, warunkami życiowymi i drzewem genealogicznym.

Buldogi francuskie choroby

Jak już zostało wcześniej powiedziane, Buldogi francuskie cierpią na przypadłość związaną z nieprawidłowym położeniem, a właściwie ściśnięciem układu oddechowego. Ten defekt uniemożliwia im skuteczne regulowanie temperatury ciała. Długotrwałe przebywanie na dworze w niskiej, albo zbyt wysokiej temperaturze, może okazać się dlań niezwykle poważne w skutkach. Właściciel musi chronić psa przed skrajnymi temperaturami przez cały czas i dbać o regularne uzupełnianie wody. Nos psa jest zadarty, co sprawia, że może mieć trudności z oddychaniem nie tylko w czasie upałów, ale także wtedy, gdy się zestresuje. Buldogi nie powinny z tego powodu latać samolotami.

Buldogi francuskie mogą również cierpieć na schorzenia dysplastyczne i choroby kręgosłupa, co jest prawdopodobnie związane z faktem, że zostały one selektywnie wybrane z ras psów karłowatych.

Częstą przypadłością zdrowotną, dotykającą rasę, jest zwichnięcie rzepki. Rzepka może przemieszczać się ku wewnątrz (części przyśrodkowej) lub na zewnątrz (części boczna) nogi. Stan ten może być wynikową urazu lub wad wrodzonych (obecnych od urodzenia). Zwichnięcie rzepki dotyczy nierzadko dwóch kończyn.

Buldogi francuskie

Choroby oczu Buldogów

Buldogi francuskie mają tendencję do rozwoju schorzeń natury okulistycznej. Najpoważniejszymi z nich są: Cherry Eyes, wywinięcie trzeciej powieki, jaskra, dysplazja siatkówki, owrzodzenie rogówki, zaćma. Buldog francuski powinien mieć regularnie czyszczone skórne fałdy pod oczami.

Buldogi francuskie rzadko, kiedy rodzą się w sposób naturalny. Aż w 80 procentach przypadków wykonywany jest zabieg cesarskiego cięcia. Podobnie rzecz się ma z kwestią zapłodnienia suki. Większość hodowców musi wykonywać zabieg sztucznego unasienniania suk.

Wysokość: Średnia wysokość w kłębie u dorosłych psów waha się w granicach 23 - 30 centymetrów. Samice są rzecz jasna nieco mniejsze.

Waga: Dorosły osobnik powinien ważyć od ośmiu do czternastu kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: odcienie pręgowane, barwy płowe, jasnobrązowe lub białe z łatkami pręgowanymi. Kluby rasy nie uznają innych kolorów lub wzorów.

Pielęgnacja: Pielęgnacja psa opiera się na częstym przemywaniu oczu i regularnym przycinaniu pazurów. Psy są podatne na schorzenia okulistyczne.

Zdrowie: do głównych schorzeń zaliczyć należy: dysplazję stawową, zwichnięcie rzepki, niewydolność oddechową, zaburzenia regulowania temperatury ciała, zaćmę, jaskrę, zwichnięcie soczewki, cherry eyes.

Rodzina: Psy są bardzo prorodzinne. Kochają zabawy z dziećmi. Nie są szczególnie aktywne, w zupełności wystarczy im kilka minut spacerów w ciągu dnia. Nie mogą mieszkać na zewnątrz.

Inne nazwy: Bouledogue Français, French Bulldog

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 11, nr wzorca 101.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 1500 do 4000 złotych.

Tagi artykułu: